poster

Němý Bobeš aneb Český Tarzan (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1997, 90 min

Scénář:

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)
 • Sarkastic
  ****

  Od téhle hry jsem čekal o něco více. Nevím, asi to měla být přednost to retrospektivní vyprávění, prolínání semináře a hry neustále za sebou, ale mě to mírně rušilo. Samozřejmě nadprůměrná zábava jako vždy, ale na plný počet to není.(4.6.2008)

 • Matty
  ****

  -„Ten chlapec je němý, vychovaly ho srny“ -„Inu, vysoká…“ Atypicky pojatá hra, která je zároveň dokumentací vlastní rekonstrukce. Struktura jejího vyprávění není nepodobná 21 gramům a podobným kouskům, roztomilé jsou mnohé flashbacky typu „maminka mi vždycky říkala…“ zatáhnutí opony, roztáhnutí opony - na jevišti stojí jiná postava, pravděpodobně maminka dotyčného, která pronese jedinou větu – zatáhnutí opony, roztáhnutí opony – původní scéna pokračuje tam, kde skončila. Zcela chybí úvodní přednáška, tou je v podstatě prostoupena celá hra. Potěší citace údajné dobové kritiky Jana Nerudy, potěší množství nezapomenutelných scének, např. z filmu Nejasná sezóna dobře známá se starým papouškem („A je po ptákách“). Němý Bobeš, stejně jako ostatní hry Cimrmanů, úmyslně připomíná amatérský počin a vlastně jím je a je to tak dobře. Takhle se sice můžeme domnívat, že verze profesora Fiedlera z Vídně byla nakonec přeci jen věrnější předloze, ale byla i vtipnější? Těžko. „Což je pár kilometrů – přesněji dva“ 80%(24.6.2007)

 • Rudovous
  *****

  Rashomon.(8.7.2010)

 • Terva
  ***

  Němý Bobeš: Aneb Český Tarzan. Úvodní seminář s ukázkami dramatu Járy Cimrmana, zničeného v roce 1911 Josefem Padevětem... Rekonstrukce dramatu z 5% pozůstatku... Je na malinách... Cos to udělal, Pepíku?... Základ státu.. Akce: Modrá krev.. Jak to tenkrát bylo. Němý Bobeš: Pra....HA!!!(17.2.2009)

 • špaček421
  *****

  Z jednoho ranečku se vysypaly jen lopuchové listy hustě popsané neviditelným písmem, což bylo nápadné.(23.8.2010)

 • - Dr. František Petiška z Brandýsa nad Labem, který je zmíněn v první ukázce, byl hercem Divadla Járy Cimrmana. Zemřel v roce 1980. (gjjm)

 • - Jedno z představení hry navštívil tako Jan Werich. (gjjm)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace