Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Piráti Karibiku

Piráti Karibiku: Kliatba Čiernej perly

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2003, 143 min

Scénář: Ted Elliott, Terry Rossio .. Pamatuji, že tomuto filmu jsem se dlouho vyhýbal. V kině jsem ho ignoroval, i to DVD mi doma leželo pěkně dlouho než jsem se odvážil a pustil si piráty k tělu. Po více než dvou příjemných hodinách filmu jsem litoval toho odkládání.. Ústřední obsazení snímku je více než příjemné. Bloom neškodí a na překrásnou Keiru je prostě radost pohlédnout. Jenže všechny převyšuje Johnny Depp, jeho postava je tak osobitě ztvárněna, že dostává až kultovní status. Výborná je také režie, skvěle navazující na taktéž dobrý, lehce stravitelný scénář. Zkrátka, vynikající dobrodružná letní podívaná a další Jerry Bruckheimer nářez. 90%.(23.3.2005)

Tak bych řekl, že piráti mají nakročeno k novému kultu uctívačů a že se z tohoto námětu dá vytěžit hodně už je znát díky tomu, že tvůrci točí třetí díl a rozhodně neubírají na kvalitě. Johnny Depp je naprosto výborný, stoprocentně to je jeho životní role. Mimochodem zbraň, kterou ve filmu používá jako Jack Sparrow je originál z roku 1760 a vytvořil jí jakýsi Perry. --- Vzhledem k tomu, že jsme dva, by nám gentleman dal dvě pistole. – Dostanete jednu. Můžeš být gentleman a zastřelit dámu, a sám pak umřít hlady.(31.8.2006)

Když už popkornová zábava tak takováhle. Skvělá, svižná, nenudící se skvělým obsazením hudbou režií a vším co k tomu patří. Viděno asi šestkrát a furt mě to baví. Geoffrey Rush by byl za takovýhle výkon v každém jiném filmu glorifikován, měl bohužel tu smůlu, že natrefil na Deppa v životní komediální formě.(26.3.2006)

Nebýt famózního Johnny Deppa a o nic horšího Geoffrey Rushe, byl by to jen další film na jedno použití. Po prvý je to totiž super jízda, podruhý (o rok později) už jsem se i nudil a potřetí se na to podívám až zas za hodně dlouho. Ne že by to nebylo zábavný, ale spoustykrát je to dovedený k absurditě (různé ty přiblblé souboje), hláškami se nešetří, ale většinou to je humor jen opravdu na první poslech nebo čistě pro efekt, a pak taky je to chvílema dost zdlouhavý. Největším zklamáním je pro mě Jonathan Pryce, kterej sice nedostal moc prostoru, ale co dostal, to prasil a jeho konečnej náhlej přerod v dobrodinného hodného místodržícího je neuvěřitelnej. No a hlavní milostná trojka (respektive dvojka, protože třetí byl mimo vždycky) mě přiváděla k vzteku. Ti byli nejspíš původně plánovaní jako hlavní postavy, ale Johnny je zastínil opravdu dokonale. Ti dva, a nebudu zastírat, že proti Bloomovi i Knightleyové jsem nejspíš zaujatej, mě dokážou zkazit cokoliv, kde se objeví. Možná tou svou nevýrazností nebo že jejich "hraní" předstírají pouze mistři střihači, a nebo jen faktem, že mi jejich postavy jsou málokdy sympatický třeba jen jako obyčejní lidi. Jakoby jim nedokázali dodat trošku lidskosti a ukazují jen tu dvojrozměrnost jejich charakterů. A nebo je prostě jen nemusím od pohledu. Ale zbytek se dal a když člověk nepřemýšlí moc do hloubky nad divnýma věcma (například dodnes nechápu, proč potřebovali zrovna Turnerovu krev), tak ani nemá pocit nedokonalosti.(11.9.2006)

Skvělá dobrodružná podívaná. Letní oddychovka, která si po celých (dlouhých) 133 minut drží svoji velmi dobrou kvalitu. Příběh sice není nijak zajímavý a je až příliš natahovaný a dalo by se říct komplikovaný, ale výborné vtípky a dokonalý Johny Depp nekompromisně oddělují Piráty od většiny těch prázdninových jízd, které končí jen promrhanými miliony dolarů a nudou (Lara atd.). Piráti jsou prostě zatím nejlepší film o pirátech:-) Mít lepšího režiséra bylo by to asi za pět a já bych se každý den modlil, abych mohl ještě někdy spatřit Jacka Sparrowa brázdícího neklidný oceán...(24.8.2003)