Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

Piráti Karibiku

Piráti Karibiku: Kliatba Čiernej perly

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2003, 143 min

Přetěžkou úlohu si na svá bedra naložil Gore Verbinski. V době, kdy po pirátských dobrodružstvích jakoby se země slehla, si umanul natočit monstrózní podívanou o těchto vyvržencích z pekla a ještě na tom drobátko zbohatnout. Bláznovství?? Nemyslím...Filmový svět nyní opanovala Truhla mrtvého muže a na cestě je díl třetí!! Jak to vše začalo?? Kdysi dávno v jedné pře...(omg??!!...to jsem trochu jinde)...kdysi dávno upadl kapitán Barbossa s celou posádkou do hrozného prokletí, ze kterého se může vykoupit pouze 882 aztéckými zlaťáky a krví vyvoleného piráta...jenže jako všechno má i tohle háček(spíš hák...kotvu skoro)...onen pirát je kovář, který o svém pravém řemesle neví a navíc mu ta mořská sebranka hrdlořezů unesla milovanou ženu!!...musím říct, že před Verbinským hluboce smekám svůj trojúhlý klobouk, protože dokázal namíchat filmový koktejl největšího kalibru!...od chvíle, kdy do záběru vpluje korzár každým coulem, kapitán Jack Sparrow, je o zábavu postaráno až do závěrečného zaklapnutí jeho kompasu...můžete mít třeba vyoperovanou bránici, stejně Vás tenhle šizuňk rozesměje...množství svých grimas, hlášek a skopičin na Vás chrlí s kadencí dalekonosných děl Černé Perly, ale naproti tomu si umí zachovat i důstojnost...digitální efekty se neskromně hlásí o oscarový trůn, výprava je velkolepě velkolepá a když se k tomuto výčtu přidá dobrý příběh, ve kterém funguje i dramatický podtext, a také velice chytlavá ústřední melodie, dostanete 4. neúspěšnější film roku 2004!!! Z Johnnyho Deppa, jemuž se zde vyrovná pouze ďábelský Geoffrey Rush, se navždy stal Jack Sparrow. Kapitán Jack Sparrow. Jediné, co karibským pirátům vytýkám je to, že jsem se na nich stal závislý, každé ráno piju láhev rumu, nečistím si zuby, neřídím se hodinkami, ale kompasem a svého psa jsem nenásilně předělal na opici a tahám ho na rameni všude s sebou!!!...140 miliónů dolarů(rozpočet)/654 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(23.8.2006)

I když tenhle typ filmů moc nepreferuji, tak tady jsem se s těma kostlivečkama výborně bavila a nebýt Jacka v roli Johnyho, určitě by to nebylo to pravé ořechové. Jeho zjev s uhrančivýma očima neměl chybu a byl okouzlující, takže ho nešlo nemilovat. Já být Elizabeth.......(25.6.2014)

Bez Deppa by byl film takřka beznadějný, ale Johnnyho Jack Sparrow je jedna z nejlepších komických figur, které jsem ve velkofilmu spatřil. Při pohledu na Orlando Blůmu se do mé mysli vkrádá otázka, zda je jeho výkon typu "já jsem Legolas, ale oblečený jako bukanýr, nepleťte to, milé děti" míněn vážně, nebo zda se jedná o úmyslné nadsazení figurky nepolepšitelného klaďase Willa Turnera... Děj prostinký, triky pěkné, humor výborný; prostě zábavný film jak má být!(27.1.2004)

Verbinski dokázal namíchat koktejl fantastické zábavy a přesto, že svoje dílko nezvládl podepřít dostatečně emotivním nebo alespoň trochu komplikovanějším příběhem, lze mu jen těžko něco vytýkat. Lví podíl na tom mají jak herci, v čele s výborným Deppem, tak hoši z ILM, kteří posunuli vizuální stránku na opravdovou smyslovou pochutinu, a v neposlední řadě se k črtání krásné pirátské atmosféry přidává i skvostný hudební doprovod. Potěšil mě Verbinskiho smysl pro humor, nádherné kostýmy, mohutné mořské bitevní scenerie...zkráta téměř vše. Jedinou výhradu směřuji k neúnosně natahované stopáži - filmu by určitě prospělo pár střihů a to i z důvodů zachování rozjetého tempa, které je občas některými přespříliš ukecanými scénami zcela nesmyslně brzděno.(17.7.2003)

Určitě nejkomplexnější, logicky nejsamostatnější a s odstupem i jasně nejlepší díl ze série. Verbinskimu tehdy pod Bruckheimerovým dohledem vyšlo snad všechno, co mohlo, hlavně co se herců týče. Bloomovi stačí dělat ze sebe nevinného kováře, Keira je tradičně k sežrání, Rush jaksepatří slizký a výkon Johnnyho Deppa se stačil už po několika týdnech stát kultovním. Dokonalý příklad zábavného dobrodružného filmu, na který se dá dívat pořád dokola.(30.5.2007)