Kruh

ザ・リング

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

Veľmi banujem, že som zaváhal s návštevou kina. Verbinski sa vyznamenal, a keď dokázal nabudiť takú skvelú atmosféru z tak obyčajného námetu, určite s ňou nebude mať problém už pri žiadnom inom filme, kde bude hrať napätie aspoň vedľajšiu úlohu. 85%.(12.11.2007)

Po pár letech zkouknuto podruhé v TV - vlastně jen chvílemi - spíše zapnuto jako kulisa k zevlování u pc - a stejně jsem se radši moc neotáčela směrem k obrazovce...holt povedená atmosféra (v určitých scénách opravdu hutná), třebaže herci nic moc - ovšem vizuální stránka po většinu času jedna báseň. A ať si někdo zkusí donutit mě k tomu, abych se ještě někdy podívala na ty dva zohavené xichty (kdo viděl, ví) - rok jsem je pak vídala před sebou, sama v potemnělém bytě (kamarád zase zažil celkem krušné časy se zrnící televizí) - nedík...(21.10.2006)

Kruh je lahůdková záležistost. Útočí na Vaše smysly, na Vaši psychiku. Máte sedm dní, než si pro Vás přijde roztomilá holčička. Osobně bych film zakončila v části kdy odpovídají na otázku: " Jak dlouho se dá přežit ve studni?" To by ale ubralo na mysterióznosti. Jinak si myslím, že se kruh řadí mezi 10 nejlepších hororů za poslední dobu.(2.4.2009)

Zrnící obrazovka a zvonění telefonu na mě už nikdy nebudou dělat stejný dojem jako dřív... Na Kruhu se mi zamlouvá nejvíc, jak přirozeně vytváří mrazivý kontrast mezi atmosférou běžného života a ohrožením a vražedným děsem. Přímo z něj dýchá neochota věřit, že by do vašeho poklidného a racionálního života mohlo zasáhnout něco nad(ne)nepřirozeného, co by dokonce mohlo skončit vaší smrtí. Celkově se nejedná ani tak o horor jako o poutavou detektivku a práci s provařenými klišé a starými rekvizitami. Co by například jinde vytěžili z fialových promočených namodralých mrtvol; než by došlo na finále, pravděpodobně by byla vyvražděna celá studentská kolej, přičemž oběti by byly honěny zabijákem s nožem v ruce, o závěrečném happy endu nemluvě. Sama vražedná kazeta by se dala označit za menší umělecké surrealistické dílko a chvíle, kdy se záběry z ní začínají objevovat v životě Rachel, patří k těm nejlepším. Vůbec celé prolínání „imaginárního“ světa videokazety s životem oběti je dost působivé a dělá z postav něco jako zvěř připravenou k obětování, vyvrhele označené červenou fixkou, jelikož čím dál jasněji vplouvají dovnitř. Klaustrofobické scény ve studni či vyzáblá Samara s mokrými vlasy a v zablácené noční košili hrabající se ze studně a kráčející hrozivě, klidně a hlavě neúprosně a neodvratně vpřed jsou dokonalé. Atmosféra je tak silná a mrazivá, že si až napodruhé všimnete, že to, co jste předtím pokládali za rafinovaně stavěný scénář, začíná nyní, když už znáte pointu, odhalovat slušné díry a hroutit se do sebe (např. Rachel vlsatně nemá už od prvního dne právo na vidiny, její pobyt ve studni a útok TV je už úplně bezpředmětný). JInak nejzajímavější a nejtajuplnější propaganda brojící proti televizím, na kterou budu myslet ještě minimálně dalších sedm dní.(10.9.2005)

Scénář: Ehren Kruger .. Začátkem jara roku 2003 mluvila spousta přátel a známých o jakési videokazetě a jejích hrůzných následcích, které zanechává.. Bylo velice krásné slunné pondělí, když jsem se s přítelkyní vydal na tolik momentálně diskutovaný film do přítmí kinosálu. Přiznám, že bez velkého očekávání. Horor nepatří k mnou vyhledávaným žánrům. Myslel jsem ale, že zvěsti mě připravily na cokoliv. Omyl! Nejednalo se o typický horor, nýbrž o perfektní mysteriózní psycho thriller, který mi navozoval mnou dosud nepoznanou formu STRACHu!! Výtečně obrazově zpracovaná náročná podívaná, která vznikla jako remake o dost slabšího japonského Ringu, který ovšem není takhle našlápnutý.. Tahle „kazeta” na mě následky zanechala. Od té doby jsem se na Kruh znovu nepodíval (hlavně proto, že tenkrát po víkendu před kinem jsem byl v takovém velmi zajímavém a neopakovatelném rozpoložení a poté jsem se víc bál toho, že další shlédnutí by mi pokazilo jeden z nejintenzivnějších kino zážitků!!). Jen dodám, že tento komentář přidávám, až po 2 letech a čerstvě po shlédnutí Kruh 2, který je vedle svého předchůdce bohužel jen průměrný..(25.4.2005)

• - V USA se po uvedení na DVD prodalo více než dva miliony kopií za 24 hodin. (hot_spot)

• - Spoiler: Ve scéně u studny, kdy jde Anna (Shannon Cochran) udusit Samaru (Daveigh Chase) pomocí pytle, žádný pytel si sebou nepřináší. (Kroup4)

• - Ve scéně, kdy Rachel (Naomi Watts) hledá černé šaty na pohřeb, obléká si bílé tílko. Když však poté vchází do domu, pod černými šaty žádné bílé tílko nemá (Terva)