Kruh

ザ・リング

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

Zrnící obrazovka a zvonění telefonu na mě už nikdy nebudou dělat stejný dojem jako dřív... Na Kruhu se mi zamlouvá nejvíc, jak přirozeně vytváří mrazivý kontrast mezi atmosférou běžného života a ohrožením a vražedným děsem. Přímo z něj dýchá neochota věřit, že by do vašeho poklidného a racionálního života mohlo zasáhnout něco nad(ne)nepřirozeného, co by dokonce mohlo skončit vaší smrtí. Celkově se nejedná ani tak o horor jako o poutavou detektivku a práci s provařenými klišé a starými rekvizitami. Co by například jinde vytěžili z fialových promočených namodralých mrtvol; než by došlo na finále, pravděpodobně by byla vyvražděna celá studentská kolej, přičemž oběti by byly honěny zabijákem s nožem v ruce, o závěrečném happy endu nemluvě. Sama vražedná kazeta by se dala označit za menší umělecké surrealistické dílko a chvíle, kdy se záběry z ní začínají objevovat v životě Rachel, patří k těm nejlepším. Vůbec celé prolínání „imaginárního“ světa videokazety s životem oběti je dost působivé a dělá z postav něco jako zvěř připravenou k obětování, vyvrhele označené červenou fixkou, jelikož čím dál jasněji vplouvají dovnitř. Klaustrofobické scény ve studni či vyzáblá Samara s mokrými vlasy a v zablácené noční košili hrabající se ze studně a kráčející hrozivě, klidně a hlavě neúprosně a neodvratně vpřed jsou dokonalé. Atmosféra je tak silná a mrazivá, že si až napodruhé všimnete, že to, co jste předtím pokládali za rafinovaně stavěný scénář, začíná nyní, když už znáte pointu, odhalovat slušné díry a hroutit se do sebe (např. Rachel vlsatně nemá už od prvního dne právo na vidiny, její pobyt ve studni a útok TV je už úplně bezpředmětný). JInak nejzajímavější a nejtajuplnější propaganda brojící proti televizím, na kterou budu myslet ještě minimálně dalších sedm dní.(10.9.2005)

I po více než deseti letech od vzniku filmu mě překvapuje, jak moc má publiku zafixovaný Kruh jako zničující horror. A přitom daleko lépe funguje ve své thrillerově napínavé paranoie. Verbinskiho tah s nekonečným oddalováním veškerých lekavých momentů tak očividně slavil úspěch. Diváka pak vede díky k smrti napínavým scénám (zhlédnutí kazety, objevování jejích obrazů v reálném světě, kůň, starý Morgan) až na doslovný okraj studně. Nechceš nikomu ubližovat, viď? - Ale ubližuju(29.1.2006)

Veľmi banujem, že som zaváhal s návštevou kina. Verbinski sa vyznamenal, a keď dokázal nabudiť takú skvelú atmosféru z tak obyčajného námetu, určite s ňou nebude mať problém už pri žiadnom inom filme, kde bude hrať napätie aspoň vedľajšiu úlohu. 85%.(12.11.2007)

Horor u kterýho jsem se chvílema bál. Ale jednou jsem dostal záchvat smíchu a to když máma tý holčičce dala pytlík na hlavu a hodila jí do studny, to jsem prostě nerozdejchal a strašně mě to rozesmálo nevim proč.(21.1.2005)

8 / 10 Viac ako čistokrvný horor pripomína Kruh detektívku - ale sakramentsky napínavú, perfektne napísanú a natočenú detektívku. Ľakacie scény sa príliš nekonajú, no namiesto nich sa počas celého filmu budete priam rozomieľať pod ťarchou neskutočne hustej atmosféry, aká by mohla s trochou odstupu konkurovať aj takým snímkom ako bol Kubrickov The Shining. Je síce pravda, že veľa ľudí, minimálne z môjho okolia, na Kruh kydá a vyčíta mu snáď až prílišnú otvorenosť, no pre mňa osobne je absolútnym hororovým vrcholom. Bravó. Tak prečo štyri *? V rámci očistnej akcie "Štvorka je dobrá" som sa rozhodol, že prehodnotím niektoré svoje hodnotenia a päť * dám skutočne len tým absolútne naj-filmom-či-seriálom aké som videl - a Kruh je len sakra dobrý...(15.5.2005)

• - Scénář upravoval i Scott Frank. (HellFire)

• - Když Rachel (Naomi Watts) hledá informace na internetu, v adresním řádku je napsána cesta C:\WIN98\Desktop\... To znamená, že soubory, které prohlížela měla uložené ve svém počítači. (Cheeker)

• - Snímek byl inspirací pro hororovou videoherní sérii „F.E.A.R“. (NecrobraiN)