Kruh

The Ring

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

Vzhledem k tomu, co vzniká v současné době (a nejen v ní) za horory, se mi tenhle film jevil jako jednooký král mezi slepými. I když on vlastně není špatný ani v rámci hororové produkce vůbec... Rozhodně má zajímavý nápad (i když jde o remake, těžko se asi bude shánět japonský originál, takže lze brát námět amerického Kruhu za "originální"), velmi dobrou atmosféru a hlavně poměrně inteligentní scénář. Musím také napsat, že asi ve 3/4 filmu už jsem si myslela, že půjde o další americkou slátaninu s příšerně stupidním happy endem, jenže tvůrci mě naprosto překvapili tím, že vůbec ještě nebyl konec a naopak film se velmi zajímavě zvrtl trošku jinam, než kam by divák předpokládal. Navíc je tenhle solidně napínavý film podkreslen velmi adekvátní hudbou. Takže chcete-li se (aspoň trochu) bát, nemůžu než Kruh doporučit.(29.4.2005)

Zrnící obrazovka a zvonění telefonu na mě už nikdy nebudou dělat stejný dojem jako dřív... Na Kruhu se mi zamlouvá nejvíc, jak přirozeně vytváří mrazivý kontrast mezi atmosférou běžného života a ohrožením a vražedným děsem. Přímo z něj dýchá neochota věřit, že by do vašeho poklidného a racionálního života mohlo zasáhnout něco nad(ne)nepřirozeného, co by dokonce mohlo skončit vaší smrtí. Celkově se nejedná ani tak o horor jako o poutavou detektivku a práci s provařenými klišé a starými rekvizitami. Co by například jinde vytěžili z fialových promočených namodralých mrtvol; než by došlo na finále, pravděpodobně by byla vyvražděna celá studentská kolej, přičemž oběti by byly honěny zabijákem s nožem v ruce, o závěrečném happy endu nemluvě. Sama vražedná kazeta by se dala označit za menší umělecké surrealistické dílko a chvíle, kdy se záběry z ní začínají objevovat v životě Rachel, patří k těm nejlepším. Vůbec celé prolínání „imaginárního“ světa videokazety s životem oběti je dost působivé a dělá z postav něco jako zvěř připravenou k obětování, vyvrhele označené červenou fixkou, jelikož čím dál jasněji vplouvají dovnitř. Klaustrofobické scény ve studni či vyzáblá Samara s mokrými vlasy a v zablácené noční košili hrabající se ze studně a kráčející hrozivě, klidně a hlavě neúprosně a neodvratně vpřed jsou dokonalé. Atmosféra je tak silná a mrazivá, že si až napodruhé všimnete, že to, co jste předtím pokládali za rafinovaně stavěný scénář, začíná nyní, když už znáte pointu, odhalovat slušné díry a hroutit se do sebe (např. Rachel vlsatně nemá už od prvního dne právo na vidiny, její pobyt ve studni a útok TV je už úplně bezpředmětný). JInak nejzajímavější a nejtajuplnější propaganda brojící proti televizím, na kterou budu myslet ještě minimálně dalších sedm dní.(10.9.2005)

Tradiční duchařina, pro někoho strašidelné, pro někoho nudné a dlouhé. Jsem ten druhý případ.(12.10.2008)

I po více než deseti letech od vzniku filmu mě překvapuje, jak moc má publiku zafixovaný Kruh jako zničující horror. A přitom daleko lépe funguje ve své thrillerově napínavé paranoie. Verbinskiho tah s nekonečným oddalováním veškerých lekavých momentů tak očividně slavil úspěch. Diváka pak vede díky k smrti napínavým scénám (zhlédnutí kazety, objevování jejích obrazů v reálném světě, kůň, starý Morgan) až na doslovný okraj studně. Nechceš nikomu ubližovat, viď? - Ale ubližuju(29.1.2006)

Tenhle horor má vynikající atmosféru a dokáže jí ještě dokonale budovat a závěrečná scéna nemá chybu, ale nemůžu se ubránit dojmu, že to neni až zas tak skvělý, protože jsou okamžiky kdy film poleví až moc a lekaček je taky pomálu, vlastně nejsou prakticky vůbec, to v porovnání s nenávistí nemůže obstát, ale zachraňuje to herecký výkon naomi Watts a ta opravdu skvělá atmosféra(3.11.2006)