Kruh

ザ・リング

Kruh

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA / Japonsko, 2002, 111 min

Skvělý thriller, u kterého jsem se místy chytl, že mám opravdu strach. Myslím, že už po pěti letech od vydání se dá říct, že je to klasika. Snímek vyniká hlavně výbornou hudbou a kvalitní atmosférou.....(31.10.2007)

Zrnící obrazovka a zvonění telefonu na mě už nikdy nebudou dělat stejný dojem jako dřív... Na Kruhu se mi zamlouvá nejvíc, jak přirozeně vytváří mrazivý kontrast mezi atmosférou běžného života a ohrožením a vražedným děsem. Přímo z něj dýchá neochota věřit, že by do vašeho poklidného a racionálního života mohlo zasáhnout něco nad(ne)nepřirozeného, co by dokonce mohlo skončit vaší smrtí. Celkově se nejedná ani tak o horor jako o poutavou detektivku a práci s provařenými klišé a starými rekvizitami. Co by například jinde vytěžili z fialových promočených namodralých mrtvol; než by došlo na finále, pravděpodobně by byla vyvražděna celá studentská kolej, přičemž oběti by byly honěny zabijákem s nožem v ruce, o závěrečném happy endu nemluvě. Sama vražedná kazeta by se dala označit za menší umělecké surrealistické dílko a chvíle, kdy se záběry z ní začínají objevovat v životě Rachel, patří k těm nejlepším. Vůbec celé prolínání „imaginárního“ světa videokazety s životem oběti je dost působivé a dělá z postav něco jako zvěř připravenou k obětování, vyvrhele označené červenou fixkou, jelikož čím dál jasněji vplouvají dovnitř. Klaustrofobické scény ve studni či vyzáblá Samara s mokrými vlasy a v zablácené noční košili hrabající se ze studně a kráčející hrozivě, klidně a hlavě neúprosně a neodvratně vpřed jsou dokonalé. Atmosféra je tak silná a mrazivá, že si až napodruhé všimnete, že to, co jste předtím pokládali za rafinovaně stavěný scénář, začíná nyní, když už znáte pointu, odhalovat slušné díry a hroutit se do sebe (např. Rachel vlsatně nemá už od prvního dne právo na vidiny, její pobyt ve studni a útok TV je už úplně bezpředmětný). JInak nejzajímavější a nejtajuplnější propaganda brojící proti televizím, na kterou budu myslet ještě minimálně dalších sedm dní.(10.9.2005)

No v podstatě jsem se bál už jenom si tenhle film půjčit :) Ale ono není čeho se bát dopředu. Je to hlavně skvěle natočený thriller s výbornou hudbou a pečlivě budouvanou atmosférou. Po některých scénách jsem se probral v křesle celý "zaťatý v pěst" (kůň na trajektu, ...). Originál jsem neviděl a asi už neuvidím, protože "tohle" mi stačilo (v kině bych měl asi problémy s pumpou :). Dal bych tak 9, ale k vytknutí je jen velmi málo.(17.10.2003)

Opravdu promakaný thriller, který mne po druhém zhlédnutí přiměl k tomu, abych své hodnocení navýšil na maximum. Je to jeden z mála kvalitních filmů, u kterého by se atmosféra dala krájet, a který člověka nenechá na chvíli vydechnout. Naomi Watts výtečná, ale to píšu vždycky :-)(9.5.2009)

Kruh je lahůdková záležistost. Útočí na Vaše smysly, na Vaši psychiku. Máte sedm dní, než si pro Vás přijde roztomilá holčička. Osobně bych film zakončila v části kdy odpovídají na otázku: " Jak dlouho se dá přežit ve studni?" To by ale ubralo na mysterióznosti. Jinak si myslím, že se kruh řadí mezi 10 nejlepších hororů za poslední dobu.(2.4.2009)