Ptáci

• Československo

Vtáci

Horor / Thriller

USA, 1963, 119 min

Rozpočet $2,5miliónaTržby USA $11,403,529Tržby Celosvetovo $-/80%/(19.7.2005)

Z dnešního pohledu je horror o útočících "ptácích" spíše úsmevnou záležitostí, ale chápu, že v 60. letech z toho lidi srali krev. Bohužel časy se mění a proto toho tento film nyní už nemá tolik co nabídnout.(20.9.2007)

Alfred ve mě vyvolal rozpory. Nevěděl jsem, co čekat od legendárního snímku a naštěstí od jeho předchůdce Psycha jsem o něm ani příliš nevěděl (úmyslně). Výsledek mě však (kvalitou) potěšil i (trochu) zarmoutil současně. Těch 119 minut prochází postupně přerodem z romantické komedie až v souboj proti zlu/přírodě/neznámu/vyšší moci s tváří ptactva s takovou lehkostí a současně nenucenou přímočarostí, že jsem tomu nemohl odolat. Asi jsem měl zrovna náladu raných 60sátých, ale ani efekty a technická stránka mi nepřišla špatná, právě naopak. Velký kus dobře odvedené práce s promyšleným celkem i detaily, které na sebe navazují a dávají jasně najevo, kdo je mistr, jenž chodí s pejsky na vodítku z krámu s ptactvem a natáčí prakticky cokoliv způsobem, který se těžko překonává.(24.6.2010)

Všechno, kromě sympaticky napsaných dialogů a půvabu Tippi Hedren, na tomhle filmu brutálně zestárlo. Atmosféra se vytrácí ve zbytečně dlouhých scénách a útoky ptáků by chtěly podpořit nějakou údernou hudbou. Nejvíc mě ale zklamal useklý konec, ze kterého se člověk nedozví zhola nic, ani se nic nevyřeší, no prostě konec na prd.(28.5.2006)

Nejslabší Hitchcock. Nějak podezřele málo chytré a zábavné - pouze snaha děsit hitchcockovskou atmosféru nedělá!(2.4.2010)