Ptáci

The Birds

Vtáky

Horor / Thriller

USA, 1963, 119 min

Jedinečný horor mistra hrůzy Hitchcocka, který dokázal navodit strašidelnou atmosféru i bez používání nějakých příšer a speciálních triků. Jedná se o opravdový zážitek a mistrův vůbec nejlepší film.(23.7.2002)

No, nejlepší Hitchcock to není, ale i tak dobré. Moderní remake by se vlastně celkem šiknul. Horror movie of the Year(22.1.2012)

(1001) Myslím, že už nikdy nevlezu do telefonní budky. Radši se nechat uklovat, než potom nemoct ven. Když se to vezme kolem a kolem, tak u původní povídky jsem se asi bála víc, ale to proto, že tam bylo víc popisu opeřenců a jejich zlověstného číhání, kdežto Alfie se ve filmu věnuje spíše dějové lince, která je úplně jiná než právě v té povídce. To ale neznamená, že by mě film nebavil. Když šla máti pokecat na farmu, tak mě málem klepla pepka, i když bylo jasné, že něco takového přijde. To je bohužel ten problém, když člověk moc čte, máloco ho potom překvapí.(20.6.2008)

Pútavá štúdia charakterov, prekrásna kompozícia farebného obrazu, majstrovsky budovaná atmosféra, hypnoticky podmanivá plynulosť deja. Na prvý pohľad „iba“ nádherne vyzerajúci komerčný supernatural horor, na druhý pohľad umelecké dielo s dráždivým existenciálnym podtextom, po odstupe času filmový drahokam.(23.11.2004)

• dobytek

Vůbec nechápu tak vysoký hodnocení tohoto filmu. Připadá mi, že stačí, že je to od Hitchcocka a všichni se z toho posaděj na prdel. Jelikož se tak trochu zajímám o ornitologii, tak na mě tento film působí dost komicky. Rozhodně teda hejno ptáků ve mně nevzbuzuje strach, takže já tohle za horor nepovažuju. Kdyby ve filmu místo ptáků byli třeba pavouci nebo hadi, tak bych hodnotil nejspíš jinak, ale takhle dávám 1 hvězdičku (z lítosti).(25.8.2006)

• - Často se setkáváme s označením Alfreda Hitchcocka jako mistra hororu. Toto titulování je poněkud zavádějící, neboť za regulerní horor se z jeho třiapadesáti snímků dá považovat pouze film Ptáci. (Stanislav_H)

• - Někteří ptáci, kteří se ve filmu objevili, byli cvičení, jiní byli stroje a několik jich bylo animovaných. Při animování ptáků asistoval Robertu Boylemu průkopník animace Ub Iwerks. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)

• - Scénárista Evan Hunter chtěl původně do role Suzanne Pleshetteové v té době populární Anne Bancroftovou, ale z důvodu omezeného rozpočtu a už tak finančně náročných specialních efektů se tak nestalo. (jonyyy)