Ptáci

The Birds

Vtáky

Horor / Thriller

USA, 1963, 119 min

Diabolský film. Hitchcock sa s postavami ani s nami nemazná. Chudák Veronica Cartwrightová, najskôr toto a zopár rokov nato Votrelec.(15.12.2004)

No, nejlepší Hitchcock to není, ale i tak dobré. Moderní remake by se vlastně celkem šiknul. Horror movie of the Year(22.1.2012)

Síla nejlepších Hitchcockových filmů tkví v jejich uvěřitelnosti a reálnosti. S tím souvisí i propracovanost psychologie postav (v tomto případě psychologie jejich stresových stavů), děje a jeho zákrutů i do detailů jdoucí propracování vlastní filmové realizace. Z populárně přírodovědné literatury jsou známy hromadné sebevraždy lumíků nebo naprosto absurdní smrti velkých kytovců najíždějících (naplavávajících) na mělčiny, kde poměrně záhy hynou. K tradici odkazuje v tomto případě volba prostředí: proč k útokům ptačích hejn má docházet právě v odlehlých místech? Čím se od nich liší velkoměsta, v nichž sice ustupuje biodiverzita, ale zbylá podmnožina savčích a ptačíchdruhů se činí o to víc a působí značné problémy? Uměřenost ve výrazu i v myšlence je tedy další předností tohoto osobitého mistra světové kinematografie. Mistra, který se poprávu stal klasikem svého žánru.(7.4.2008)

Mám pocit, že by tenhle film mohl být mnohem více super, kdyby se zatlačilo ještě trošku víc na atmosféře...Což se bohužel nestalo!(23.6.2002)

Druhý nejlepší Hitchcockuův film, první je Psycho ...Nebál jsem se, ale bylo mi těch lidi líto ... opravdu líto .. a zajímalo by mě, jak to točili... Opět Alfrede BRAVO ! :)(20.5.2009)

• - Alfred Hitchcock chcel, aby Joseph Stefano, scenárista filmu Psycho (1960), napísal scenár k filmu Vtáci. Ten však odmietol, pretože ho nezaujal príbeh. (Germanotta)

• - Scéna, v ktorej Tippi Hedren (Melanie Daniels) pozoruje vtáky útočiace na obyvateľov mesta bola točená v štúdiu v telefónnej búdke. Tréner naučil vtákov, aby prileteli k telefónnej búdke keď herečka otvorí dvere. (Germanotta)

• - Filmu předcházela tříletá přípravná fáze, během níž byl vytvořen detailní "story-board" s 1500 záběry, což je asi třikrát více, než je obvyklé. (Zdroj: ČSFD.cz)