Ptáci

• Československo

Vtáci

Horor / Thriller

USA, 1963, 119 min

K filmu jsem přistupoval s velkými předsudky, jako ke staré a směšné ptákovině a byl jsem jenom zvědav, zda-li se více nasměji, nebo jestli se budu pouze smrtelně nudit. Opak byl pravdou: Čekal mě skutečně kvalitní a inteligentní film, který rozhodně nezestárnul (Pochopitelně s výjimkou trikových záběrů, což však nikdy nebyl můj obor.) Hitchcock se tu projevil jako výborný režisér, co se dějové stránky týče. Málokdy máme možnost sledovat film, ve kterém není ani jediná scéna přebytečná, kdy jednotlivé události do sebe nadmíru dobře zapadají a zdánlivá obyčejnost a tuctovost mnohých okamžiků se nakonec ukáže jako nejlepší možná varianta pro vybudování celkové atmosféry filmu. Přestože film si své postavy příliš nehýčká, dlouho jsem žádné kladné postavě nepřál co nejohyzdnější smrt tak jako sebevědomé Melanii. Proto mě silně štve pochopitelný dějový přístup, kdy na hlavní postavu nalétávají ptáků stovky, ale ona dělá jako by nic. A nějaký vedlejší ubožák je nemilosrdně skosen prvním nebo druhým útokem. Za dva největší klady filmu pak považuji výborný nic neřešící a neroztahaný konec a především naprostou absenci obludného vysvětlování proč a jak a kvůli čemu, což mě může v podobných filmech vytočit nejvíce ze všeho. Film ve vás nezanechá jasný a přehledný pocit, kdy si můžete říci, kvůli kterému nepoctivému člověku nebo kvůli jakému lidskému pochybení se to všechno stalo, nýbrž správně chladný prostor pro uvažování alespoň nad tím, co nám tím Hitchcock chtěl říci!(20.12.2004)

Rozpočet $2,5miliónaTržby USA $11,403,529Tržby Celosvetovo $-/80%/(19.7.2005)

Hitchcock buduje nenápadně a velmi osobitě napětí a výtečně hutnou atmosféru. Velmi zvláštní a působivá je tady rovněž kompozice obrazu. Vadil mi ale až příliš pomalý a rozvláčný rozjezd.(19.12.2004)

Oscar 1 nominace: Speciální vizuální efekty . . . . . . . . . . . Jediný Hitchcockův film u kterého jsem se opravdu bál.(31.3.2003)

Mistrovsky vybudovaná tísnivost Alfreda Hitchcocka v tom nejtemnějším prostředí 60. let v dokonalém monumentu.(15.6.2012)