Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Film u ktoreho sa da povedat, ze je dokonalym naplnenim pojmu hollywoodsky epicky velkofilm. Ciste remeslo a kvalitne odvedena filmarska praca, ktoru do nadpriemeru povysuje nielen kamera, rezia a Zimmerova hudba, ale prekvapivo aj presvedcivy vykon Toma Cruisea.(29.12.2003)

Velice silný a dojemný příběh, hudba Hanse Zimmera opět úžasná, krásně podbarvující celý děj.(26.7.2012)

„Povedzte mi, ako zomrel." - "Radšej vám poviem, ako žil.“ Režisér (LEGENDA O VÁŠNI, STAV OHROZENIA), scenárista a producent Edward Zwick mi nikdy nebol blízky. Mám rád smutné, melancholické a epicky nostalgické veľkofilmy s trblietavými hollywoodskymi hviezdami, ale Zwick vždy volil neobyčajne prízemné dialógy a scény, ktorými chcel niečo povedať o „stave tohto sveta“ (o slobode, demokracii atď.) tak jednoducho, že už sa z toho ani nedala robiť sranda. Nech už v jeho filmoch hral ktokoľvek (Washington, Hopkins, Ryanová, Willis) a nech bola technická stránka akokoľvek kvalitná a rozpočet akokoľvek obrovský, s tými filmami skrátka nebolo niečo kóšer. Ani POSLEDNÝ SAMURAJ bohužiaľ nie je výnimkou, ale veľké akčné scény, zaujímavá kombinácia hercov (Cruise, Watanabe), skvelé prírodné scenérie a „veľkoleposť“ príbehu ma dostali, hoci som s aobčas trocha nudil (a OCEÁN OHŇA s STATOČNÉ SRDCE boli oveľa lepšie).(12.1.2005)

Od poetických záběrů na nádhernou krajinu Nového Zélandu až po závěrečných naprosto strhujících 20 min, všechno prostě tak jak se na hollywoodský stomilionový velkofilm sluší a patří. Ba co víc i když je to americký velkofilm, zdaleka nevypadá tak americky jak by se mohlo na první pohled zdát a Edward Zwick a jeho pocta k samurajskému umění je obdivuhodná. Tom Cruise je jedním slovem ohromující. Postava Nathana Algrena je v jeho podání skutečně úžasná. Režisér si dával záležet na každém záběru kamery. Dá se vidět i vícekrát a pořád vás Poslední Samuraj bude bavit.(20.2.2004)

|| Scenár: John Logan, Edward Zwick, Marshall Herskovitz | Hudba: Hans Zimmer | Produkcia: Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Tatiana Le-bour, Paula Wagner, Scott Kroopf, Tom Engelman | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Radar Pictures, Bedford Falls Company, Cruise/Wagner | Rozpočet: 140 miliónov $ | Tržby: 456,758,981 $ || Obraz o tom, kde a ako má človek svoje hodnoty hladať. Na mieste, kde vládne tá najčarovnejšia harmónia, ktorá je nenávidená svetom kôli ich umeniu žiť... Závisť sveta, ktorá vládne takou silou, že ju nezastaví ani dobro. 110% | DVD, THX, EN DTS |(17.2.2008)