Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Pastva pro oči znamená, buď se dívat se krásné ženské tělo nebo na film Poslední samuraj a to jak díky užásné práci kameramana, tak díky exteriérům Nového Zélandu. Jelikož hudbu k filmu dělal Hans Zimmer nemusím dodávat, co je další silnou stránkou filmu. Co je však nejsilnější zbraní Posledního samuraje, je scénář a emočně laděné souboje / hlavně poslední / , měl jsem dojem, že se ve mě probouzí kus samuraje. Proč tedy nedávám plný počet ?? Ne, není to Tom Cruise, ten zde hraje skvěle, je to něco mnohem horšího, ten konec, proboha proč?? Proč něco tak krásného jako tenhle film se pokusí zničit během několika posledních minut ?? Naštěstí se pokus zcela nevydařil . Chuť stát se samurajem zůstává.(22.12.2006)

Film u ktoreho sa da povedat, ze je dokonalym naplnenim pojmu hollywoodsky epicky velkofilm. Ciste remeslo a kvalitne odvedena filmarska praca, ktoru do nadpriemeru povysuje nielen kamera, rezia a Zimmerova hudba, ale prekvapivo aj presvedcivy vykon Toma Cruisea.(29.12.2003)

Cruise (až na úvodní smích) hraje velmi dobře, Watanabe fantasticky, Zimmer vytvořil nádhernou hudbu a především Edward Zwick jako režisér zabodoval: je výborný ve vykreslení atmosféry samurajské vesnice a charakterů jejích obyvatel a v závěrečné bojové scéně dokázal předvést skutečně něco strhujícího.(4.10.2004)

Vidiet, ze Edward Zwick ma skusenosti s vojnovymi filmami a v tomto zrejme dosiahol to najlepsie, co nam mohol zo svojej filmografie priniest. Krasna Zimmerova hudba, vypravne bojove zabery, scenar, ktory mi trosku pripominal TANEC S VLKMI (1990), ale urcite nie som jediny, kto si to mysli. Napokon podobnost s tym, ze Indiani boli pre americku armadu podobnymi skodlivymi divochmi, ako pre japonsku armadu Samuraji, ktory si v podstate chceli len kludne zit a tak, ako na to prisiel Kevin Costner, tak aj Tom Cruise pochopil, na aku stranu sa ma obratit. Krasna myslienka, krasny film. Edward Zwick natocil okrem tohto filmu aj vojnovu dramu GLORY (1989) s D. Washingtonom a s M. Freemanom, LEGENDU O VASNI (1994) s B. Pittom, ODVAHU POD PALBOU (1996) s Meg Ryan a opät s D. Washingtonom, alebo i KRVAVY DIAMANT (2006) s L. DiCapriom. _________ Tom Cruise - (Nathan Algren) +++ Ken Watanabe - (Katsumoto) +++ William Atherton - (Winchester Rep) +++ Chad Lindberg - (Winchester Rep Assistant) +++ Billy Connolly - (Zebulon Gant) +++ Tony Goldwyn - (Plukovník Bagley) +++ Masato Harada - (Omura) +++ Timothy Spall - (Simon Graham) +++ Scott Wilson - (Ambasádor Swanbeck) +++ Produkcia: Tom Cruise, Edward Zwick, Paula Wagner +++(2.7.2012)

Musím říct, že jsem k Poslednímu Samurajovi přistupoval poněkud s despektem, ale to je především problém osobních antipatií vůči hlavnímu představiteli a hrůze z toho, co se vznešenými válečníky cti a ducha provede Hollywood. Naštěstí se ukázalo, že to nebude až takový děs a patetická srágora, v níž se hrdinný veterán americké občanské války stane mistrem meče. Právě naopak, byl jsem mile překvapen, že se tu nehraje na bezvýhradné přijetí samurajského pojetí cti zčistajasna prohlédnuvším mužem ze Západu, ale daleko víc se jedná o jeho hledání vnitřního míru. Výkony na první pohled možná málomluvných Japonců ve spojení s velmi pohledně zpracovanými souboji a překvapivě procítěnou a atmosférickou Zimmerovou hudbou zvedly akcie Zwickova filmu až na slušných 70%, pod které jít nemůžu neb bych se necítil jako fér kluk:) PS: Pokud si to snad někdo myslí, tak tím posledním samurajem NENÍ Tom Cruise.(11.5.2007)