Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

rozpocet $140 million trzby celosvetovo $456,758,981(6.11.2006)

Velice silný a dojemný příběh, hudba Hanse Zimmera opět úžasná, krásně podbarvující celý děj.(26.7.2012)

Sakra, jak bych to jenom vyjádřil jedním komplexním slovem? Nááádhera! Tom Cruise a vlastně celý film si mě získal už svým opilým a drsným proslovem na začátku. O všem dalším už se nehodí nic psát, snad jen podotknu to, že základní archetypální příběhy o cti, hrdinství či lásce se již po staletí moc nemění. Takže nevím, proč ten humbuk...(10.1.2005)

Filmová perla, či sa už jedná o technickú, obsahovú, hereckú alebo hudobnú formu. Keď si spätne vybavím vynikajúceho Toma Cruisa, transcendentálnu hudbu z pera Hansa Zimmera, neskutočný duchovný pokoj vyžarujúci z jednotlivých scén v samurajskej osade a tých Japoncov - predovšetkým Hiroyuki Sanadu - ktorých herecké koncerty načisto predčili moje očakávania. Zwickovi sa podaril zázrak. Posledného samuraja môžem pozerať stále dokola, no ani raz ma nenudí, každá jedna projekcia pre mňa predstavuje čosi nové a zrejme ho nikdy nebudem mať dosť - navždy jedna z mojich srdcoviek.(18.4.2008)

• Faidra

Další zářez v pažbě "nepovedený americký snímek s historickou tématikou." Být zlá, dodala bych, že další nepovedený snímek Toma Cruise. Jak nepatří k mým oblíbencům, tak si nemyslím, že hrát neumí, nicméně to vypadá, že spolehnutí se v první řadě na jeho schopnost utáhnout celý film v tomhle případě selhalo jako císařské vojsko ve střetu se samuraji. Cruise není špatný, ale je to prostě Cruise, ne Nathan Algren. Mimikry typu neuvěřitelně legračně působícího brnění (což asi nebyl záměr), strniště na bradě, zachmuřeného pohledu nebo opilecké sebelítosti selhávají na celé čáře a tu proklamovanou proměnu jsem mu nevěřila ani na vteřinu. S charismatickým a přesvědčivým hrdinou se už dá spolknout lecjaká bota, ale právě charisma a přesvědčivost dotyčnému hrdinovi citelně schází a překonávají ho v tom nejen představitelé Japonců, ale i Timothy Spall ve své miniroli evropského obchodníka (ten chlap je vážně nedoceněný). Herecké obsazení je jedním z mála kladů celé podívané a právě Spall a především Watanabe/Kacumuto tomu jsou schopní občas píchnout povzbuzující injekci. Ale ani oni, ani půvaby novozélandské přírody (proklamovaná nedotčenost Novému Zélandu dlouho nevydrží, jestli se tam bude střídat jeden filmový štáb za druhým) nic neudělají se scénářem vařeným kompletně z vody a neschopným pojednat složité a nesporně zajímavé téma střetu dvou světů a lidí mezi nimi jinak než se zarmucující plochostí a klišovitostí, kde absolutně nic nepřekvapí, neosloví a nezaryje se pod kůži. Naprosté nesmysly, které prozrazují, že stvořitelé tohoto opusu viděli japonskou - najmě samurajskou - kulturu tak leda z japonského expresu, už jsou jen slovy doktora Štrosmajera shnilou třešničkou na strašlivě nedobrém dortu, takže pasováni do role západních blbců, kteří nevědí, oč jde a tudíž nic nepoznají, přihlížíme, jak samurajové hovoří plynně anglicky, tasí meče, aniž by prolili krev a v případě žen se zamilovávají do týpků, kteří připravili o život jejich muže (a aby to šlo jo ad absurdum, děti je přijímají za své otce). A červy prožranou peckou oné třešničky je finální bitva. Přinejmenším musím ocenit scénáristovu odvahu, protože vrazit do čehokoli něco tak zoufale neoriginálního, že divák předvídá každý pohyb a slovo, to už chce pořádnou kuráž. Měla jsem temné podezření, že se po mně chce, abych byla dojata. Já jsem se místo toho na konci přistihla, že mi cuká v koutcích.(7.8.2007)

• - Na natáčení filmu se připravovalo mimo jiné i 500 komparzistů z Japonska, kteří trénovali bojové scény na stadionu Clifton Rugby Grounds v New Plymouth. (don corleone)

• - Během závěrečné scény, když kapitán Nathan Algren (Tom Cruise) přijel na hnědém koni, kopl kůň jednoho z komparzistů do rozkroku. Díky tomu, že to komparzista ustál, Edward Zwick se rozhodl scénu ve filmu nechat. (Rathe)

• - Postava Toma Cruise byla postavena na americkém mecenášovi vojáku Fredericku Townsend Wardovi, což byla jedna ze ztěžejních postav rebelie v Číně mezi roky 1851 - 1864. (don corleone)