Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Přes dvě hodiny záběrů na zarostlého Toma Cruise, který má být Nathanielem Algrenem, ale po celou stopáž zůstává prostě jen Cruisem. Je to kýčovité, bez scénáře a úcty k jiné kultuře, plné všech klišé... A je to velmi dobré. Monumentální bitvy, dunící Zimmerův soundtrack a navrch vizuální pompéznost. Hloupé a naivní pozlátko. Nutno však dodat, že nadmíru zábavné hloupé a naivní pozlátko. ♫ Hodnocení OST: 4/5(17.1.2008)

Oscar 4 nominace: Herec VR - Ken Watanabe, Výprava, Zvuk, Kostýmy(1.3.2004)

Napoprvé jsem s plným hodnocením váhal, ale po druhém shlédnutí jsem odzbrojen vykulhal z kina a bylo to prostě bez debat. Měl jsem chuť obléknout brnění, nabrousit katanu a vyrazit do bitevní vřavy. Vše, co jsem napoprvé filmu vyčítal se rozplynulo v dokonalém zážitku a po dlouhé době upřímných slzách, slévajících se v čerstvě nalezené tůňce pocitů pečlivě zrajiích do podoby budoucích vzpomínek, jež mě budou provázet a živit ještě dlouho předlouho...(26.2.2004)

„Povedzte mi, ako zomrel." - "Radšej vám poviem, ako žil.“ Režisér (LEGENDA O VÁŠNI, STAV OHROZENIA), scenárista a producent Edward Zwick mi nikdy nebol blízky. Mám rád smutné, melancholické a epicky nostalgické veľkofilmy s trblietavými hollywoodskymi hviezdami, ale Zwick vždy volil neobyčajne prízemné dialógy a scény, ktorými chcel niečo povedať o „stave tohto sveta“ (o slobode, demokracii atď.) tak jednoducho, že už sa z toho ani nedala robiť sranda. Nech už v jeho filmoch hral ktokoľvek (Washington, Hopkins, Ryanová, Willis) a nech bola technická stránka akokoľvek kvalitná a rozpočet akokoľvek obrovský, s tými filmami skrátka nebolo niečo kóšer. Ani POSLEDNÝ SAMURAJ bohužiaľ nie je výnimkou, ale veľké akčné scény, zaujímavá kombinácia hercov (Cruise, Watanabe), skvelé prírodné scenérie a „veľkoleposť“ príbehu ma dostali, hoci som s aobčas trocha nudil (a OCEÁN OHŇA s STATOČNÉ SRDCE boli oveľa lepšie).(12.1.2005)

Že Zwick umí točit válečné filmy je stará věc. Dokázal to dávno před tímto filmem v Glory, v nedávné době rovněž v Krvavém diamantu. Jestli filmu něco dominuje, pak je to nádherná výprava a skvělá hudba. Tom Cruise na začátku sice viditelně přehrává, ale když se dostane ke Katsumotovi, tak už mi tolik nevadil, ba dokonce byl i sympatický (na to, jak ho nemám rád). Škoda překombinovaného závěru. Celkově jsem velmi spokojen, ba možná dokonce příjemně překvapen. Asi nejlepší samurajský film, který nepochází z japonské dílny.(28.10.2010)

• - Jde o přesně stý film v pořadí, ke kterému Hans Zimmer složil hudbu. (don corleone)

• - Kapitán Nathan Algren (Tom Cruise) na začátku popisuje hrůznost bitvy u Little Bighorn, kde kmen Siouxů odrazil nájezd sedmé kavalerie vedené podplukovníkem Georgem Custerem. Americká armáda měla za úkol odklidit poslední vzpurné indiány z cesty, protože jim stáli v cestě k nově nabytým územím na západě. Indiáni díky drtivé přesile a odhodlání přesto zvítězili, americké vojsko porazili a zabili okolo 300 jeho vojáků včetně Custera. Těla poražených nepřátel po bitvě zohavili a pro veřejnost to tenkrát byl neskutečný zásah do jejich bezbřehého sebevědomí, neboť Custer byl nesmírně populární osoba se skvělou válečnickou pověstí a nikdo nevěřil, že ještě v té době může prohrát americká armáda v přímém boji s divokými kmeny indiánů. Algren tedy popisuje skutečnou událost, ta se ovšem udála až v roce 1876, přičemž děj filmu je zasazen do období o šest let dříve, tedy do roku 1870. (Zeck)

• - Tom Cruise uniknul o vlásek vážnému zranění, když se mu meč mihnul pár centimetrů od krku ve velké rychlosti. Incident se stal v momentě, kdy byl Cruise na mechanickém koni, který nezastavil v místě, kde měl. (don corleone)