Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Oscar 4 nominace: Herec VR - Ken Watanabe, Výprava, Zvuk, Kostýmy(1.3.2004)

Tomuto velkofilmu vévodí tři věci : Duo Cruise Watanabe, úžasná hudba a krásná kamera. Některé dokonale romatické scény podbarvené skvělou hudbou výborně ukazují na čem tomuto filmu velmi záleží. A to je vizuální stránka filmu, která nemá naprosto chybu. Charisma a herectví dvojce Cruise Watanabe dává zapomenout na prakticky všechny ostatní herce. Cruisovo propadnutí na dno a probuzení do nového života se na jeho postavě výborně ukazuje. Režie je lepší než průměr. Bohužel pan střihač měl asi volno (nebo bykl v japonském masážním salonku ;-)). Film, který má hodně přes 2 hodiny (přesněji 144minut) se velmi zbytečně táhne a některé scény neposouvají děj dál. To je asi jediná chybička v tomto hezkém filmu, ale pro mě způsobí odebrání jedné*.(15.9.2004)

Tak okázalé, tak prázdné. 70% Zajímavé komentáře: Lima, Jhershaw, Faidra, numi, mm13, Fr, PALINO, spaceboyCZ, danoo(6.11.2006)

rozpocet $140 million trzby celosvetovo $456,758,981(6.11.2006)

Edward Zwick nám přinesl svět samurajů na moderním stříbrnéh plátně s rovnoměrně rozvrženými zábavnými a historicky hodnověrnými pasážemi. Jestliže by Kurosawa ještě žil, byl by ohromen. Jako by se nejednalo o Hollywoodský film. Filmová cesta vedená schopnýma rukama, které neřídí loď špatným směrem. Jedná se o nezbytně epický příběh s velkými postavami a nádhernými sceneriemi. Divák při tom objevuje jiný svět. U mě se zážitek rovnal nirváně. Kombinace kvalitních lidí, kteří na filmu pracovali určitě dělá své. Například John Logan a jeho scénář - už jen jeho jméno říká vše. Hudba Hanse Zimmera - Mistr mne znovu po Skále udeřil do tváře. Kostýmy - vzhled obrněných jenotek je na velmi vysoké úrovni. Cruise - přesvědčivý výkon. Stojím si za tím, že jde o nadmíru kvalitní film. Cruise se zmínil o duchu filmu jako o daru a já si myslím to samé a Edard Zwick si u mne zvýšil kredit. Bravo. Son of a bitch thinks he can win.(10.9.2005)