Poslední samuraj

The Last Samurai

Posledný samuraj

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný / Historický

USA, 2003, 148 min

Filmová perla, či sa už jedná o technickú, obsahovú, hereckú alebo hudobnú formu. Keď si spätne vybavím vynikajúceho Toma Cruisa, transcendentálnu hudbu z pera Hansa Zimmera, neskutočný duchovný pokoj vyžarujúci z jednotlivých scén v samurajskej osade a tých Japoncov - predovšetkým Hiroyuki Sanadu - ktorých herecké koncerty načisto predčili moje očakávania. Zwickovi sa podaril zázrak. Posledného samuraja môžem pozerať stále dokola, no ani raz ma nenudí, každá jedna projekcia pre mňa predstavuje čosi nové a zrejme ho nikdy nebudem mať dosť - navždy jedna z mojich srdcoviek.(18.4.2008)

Výpravné, velkolepé a slzotvorné tak akorát, aby se Zwickův výlet do země vycházejícího slunce dal označit za povedený. Informace o kombinaci Tom Cruise a samurajský film jistě mohla mnohé japanology svádět k myšlence provedení seppuku, ale nakonec se z toho vyklubal jeden z mála snímků, kde nevysoký scientolog nepřekáží a nesnaží se na sebe strhnout pozornost. Možná to bude i tím, že ho Ken Watanabe svým charismatem zadupává do země kdykoliv se objeví na plátně a jeho poslední samuraj Katsumoto, jenž konečně našel svatou pravdu o dokonalosti všech květů, si rozhodně zaslouží naši úctu.(1.9.2008)

Poslední samuraj je filmem pro všechny. Kritik šťoural náhle odhalí, že rozumí lépe než ostatní principům východní filozofie a podstatě samurajství (viz recenze na některých renomovaných serverech), nenáročný divák potěší oko pěkným obličejem Cruisovým a též výtečnými a precizně provedenými ukázkami šermu (ehmm... vlastně Šermu!), pro náročného diváka je tu nachystána rozkoš z vlastní předvídavosti, neboť vše, co se v Posledním samurajovi děje, je do posledního detailu čitelné. Čítankový hollywoodský velkofilm ve vším lesku i bídě. Přistoupíte-li na Zwickovu hru a abstrahujete od náročného hodnocení popcornových pokusů o hlubší filozofii, zůstává klasická "iniciační" zápletka, v níž hrdina skrze pokoření najde čest. Zůstane též několik výborných bojových scén v čele se závěrečnou bitvou, která v pohodě co do propracovanosti strčí do kapsy megašarvátky z Návratu krále . Zůstane výborný Ken Watanabe v roli samurajského vůdce Katsumota a též Tom Crusie, který kdyby rezignoval na hezounské pózy, byl by skutečnou ozdobou... Zůstane zkrátka příjemná podívaná, což je vše, co se dá od Posledního samuraje očekávat. Edward Zwick vystřihl šablonový špektákl, u kterého jsem se náramně pobavil a který mě velice potěšil. Někdy je pěkné sledovat příběh a vědět, co se stane v příštích vteřinách. A zajímat se jen o to, jak se to stane. A nebrat to tak úplně vážně... ___ dodatek: Po čtyřech shlédnutích se můj lehký intelektuální nadhled proměnil v lásku. Ano, tenhle film je dílem velkého romantika a idealisty, ale nepřestává mě dojímat, protože ve všem romantismu je skutečně snaha po vcítění a obrovská vůle podat příběh co nejpůsobivěji. Když si vedle sebe postavím filmy jako Statečné srdce, Gladiátor, Trója atd., je příběh kapitána Algrena tím nejsosobnějším a nejbližším mému srdci. Zvyšuji hodnocení na plný počet.(20.2.2004)

Cruise (až na úvodní smích) hraje velmi dobře, Watanabe fantasticky, Zimmer vytvořil nádhernou hudbu a především Edward Zwick jako režisér zabodoval: je výborný ve vykreslení atmosféry samurajské vesnice a charakterů jejích obyvatel a v závěrečné bojové scéně dokázal předvést skutečně něco strhujícího.(4.10.2004)

Tak okázalé, tak prázdné. 70% Zajímavé komentáře: Lima, Jhershaw, Faidra, numi, mm13, Fr, PALINO, spaceboyCZ, danoo(6.11.2006)