Někdo staví ploty, aby lidé nemohli dovnitř a někdo proto, aby nemohli ven. 50. léta, Pittsburg. Bývalý nadějný baseballový hráč Troy Maxson (Denzel Washington) se snaží zaopatřit rodinu ve světě, který mu klade jednu překážku za druhou. (Magic Box)

classic

Pomaly, hádam, že aj 90 % filmu Denzela Washingtona, ktorý to skúša naraz na dvoch frontoch, pričom nech si láskavo nemyslí, že je, ako Clint Eastwood, sa odohráva v černošskom dome, buď vo vnútri, alebo na dvore, kde sa neustále hádajú, kvôli nedokončenému plotu. Snímok sa v jednom kuse správa, ako v DIVADLE, podľa toho, je aj urobená divadelná hra, Augusta Wilsona. Denzel za kamerou nestačí úrovňou na Denzela pred kamerou. Jeho réžia ma akosi vôbec nenadchla, do toho občas zakomponuje rôzne formáty obrazu, ktoré rušia výsledný charakter filmu, ktorý ani so strihom, nie je ucelený, že by ma zaujalo dianie. To dejstvo väčšinou sledujem cez typicky chudobnú afroamerickú rodinu, z 50. rokov, kde OTEC, je zamestnaný, ako SMETIAR, a ten totálne sekíruje svojho mladšieho syna Coryho, ktorému nedovolí uplatniť sa v športe, po ktorom tak túži. Nevychádza si ani s prvorodeným synom Lyonsom, ktorého taktiež ignoruje, čo sa potom neskôr prejaví na jeho správaní sa. Troy Maxson je extrémne tvrdohlavý človek, ktorý si nedá ani za otca povedať, aby sa nechoval, ako debilný CHUJ, ktorým sa stal. Háda sa so svojou ženou Rose, ktorá chce svojmu jedinému synovi dobre, ale ani Ona nespraví žiadne zázraky, ktoré by ovplyvnili Troya. On je zaťatý, a tým to končí... Manželku Rose podvádza. Začal si vzťah s mladšou ženou, ktorú oplodnil. Tým sa to trochu zdramatizovalo. Film je strašne dlhý, a to je jeho veľká SLABINA ! Aspoň o 30 minút skrátiť, by veľmi prospelo. Nudil som sa, všetci mi pripadali, ako na scéne v akomsi divadle. Dalo by sa na menšom priestore vyťažiť viac, ako sa sprvoti zdá, tak ako to urobili u 12. rozhnevaných mužov... Nevyužitý potenciál. Washington lepšie hrá, ako režíruje, a to je blbé, to mi nesedí, radšej to mal prenechať niekomu skúsenejšiemu. Podáva svedomitý herecký výkon, a tak stále viem, že je toho schopný. Viola Davis mu zručne sekunduje, a je možné, že si odnesie istú nomináciu na Oscara, možno aj nakoniec dostane zlatého plešivca ? Nie som dva krát nadšený, ani z jedného výkonu, sú dobré, ale nič strhujúce, ako som si naivne zase myslel, po zhliadnutí filmovej ukážky. Tento film, už asi len ťažko, budem chcieť niekedy vidieť znovu, pretože ma málo oslovil. ()

gogo76

"Dobre, toto dieťa bude mať matku, ale ty už nebudeš mať ženu..." Bol som zvedavý na film, ktorý si vyslúžil nomináciu na Oscara. Určite aj bez nej by som si drámu od D. Washingtona nenechal ujsť. Keď Denzel v úvode spustil monológ a iba občas ho niekto prerušil, trvalo asi 15 minút kým sa mu klapačka konečne zavrela...Už som si vravel, že mám tých jeho kecov o ničom akurát dosť. Ešte chvíľu a možno by som to vzdal, ale to by som urobil chybu. Postupne spoznávame ostatných členov rodiny a vzťahy medzi nimi. Rodinné šťastie sa čochvíľa rozpadne pretože Denzel-ten, čo má odpoveď na každú otázku, zrazu nevie svojej žene vysvetliť, že sa stal otcom. Postava prísneho, ale spravodlivého otca mu sadla. Viac ako ukecaný Denzel mi sadela výborne hrajúca V. Davis a keď sú v zábere oni dvaja klape im to skvelo. Ako režisér to Denzel ustál, s malými úpravami to mohol byť ešte lepší film. Podal to komorne, možno až divadelne, ale hlavne druhá polovica filmu je výborná. Je však otázne či si film zaslúžil nomináciu. Po minuloročnom černošskom štrajku na Oscaroch mi to príde ako povinná nominácia. 80%. ()

corpsy

Náučno-výchovný, poradenský snímok? Stav ústrednej rodiny, možno aplikovať do akejkoľvek národnosti a kultúry, nie len do tej černošskej. Myslím, že každý, kto uvažuje nad rodinou, či je bohatý, či je chudobný, by si mal nájsť pred tým, než sa do toho pustí, dve hodinky svojho času a zhliadnuť tento film. Možno aj pomôže. Genialita réžie a hereckých výkonov je v tomto prípade už len čerešničkou na torte. ()

emma53

Tohle je Denzelův film v mnoha ohledech, jak jsem to tak viděla nahoře vypsané a také si tam asi tím pádem zabral nejvíc prostoru. Ze začátku mlel tak rychle, že jsem pomalu nestíhala číst titulky. Ale ono šlo v podstatě o celek, o jednu rodinu s jejich radostmi, ale spíš strastmi. Možná jsem se do toho nedokázala tak vcítit jako v jiných Denzelových filmech a to je škoda. Chtěla bych například ještě víc poznat Violu, která mu hrála manželku, to byla nádhera, její evidentně herecký talent se mně zdál málo využitý. ()

DwayneJohnson

Jedna věc jsou kvalitní, herecké výkony, věc druhá je fakt, že je film až moc dlouhý a někdy se doslova utápí v sáhodlouhých monolozích, které jsou tak trošku o ničem. Možná dostala Akademie po loňském roce strach, jinak si nedovedu vysvětlit fakt, že film byl nominován (světě div se!) v kategorii nejlepší film. Jestli nedej bože vyhraje, konvertuju k Islámu, nebo začnu pěstovat na zahradě marijánku. Fakt přísahám. ()

• August Wilson, autor stejnojmenné divadelní hry z roku 1983, trval na tom, že filmovou verzi musí natočit afroameričan. Režie i hlavní role se zhostil Denzel Washington, který si tímto zopakoval svou roli z obnovené hry roku 2010, za kterou získal cenu Tony, stejně tak i Viola Davis, která si rovněž zopakovala svou roli. (Spidey3)
  • Keď sa Troy Maxson (Denzel Washington) bije so svojím synom na dvore za domom, používa baseballovú palicu. Môžete si ale všimnúť, že pri každom zábere ju drží inak. (Johnny.ARN)
  • Paramount Studios zvažovalo natočenie tohto filmu už v roku 1983, s Eddie Murphym. Nakoniec z toho nápadu upustili, pretože v roku 1987, keď by začalo natáčanie, bol už Murphy príliš starý. (Astonko)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara