Vanishing Point

Akční / Drama / Road movie

USA, 1971, 99 min (SE: 106 min)

Musím podotknout, že tady je vidět opravdový přínos projektu Grindhouse - člověk se aspoň doví o skvělých filmech jako je Vanishing Point. Kowalski vybavený malým afrem, kotletami a supernamakanou károu, kterou mu asi všichni závidíme, jede sebedestruktivní závod sám se sebou napříč pouští. Pro někoho je to poslední hrdina a symbol svobody, pro někoho "fucking scumbag" co se musí zlikvidovat. Atmosféra toho filmu je jedinečná, připomělo mi to film Electra Glide in Blue. Fakt paráda, 70. léta byly pro kinematografii jedním z nejoriginálnějších, nejšpinavějších, nejdrsnějších a nejskvostnějších období.(12.7.2007)

Tenhle film dýchá osvobozující atmosférou volnosti a práva na svobodu, z něhož je nutné neslevovat, i kdyby to mělo znamenat sebezničení. Celé je to nesmírně uvolněné, ačkoliv téma by spíše vybízelo k těžkým úvahám. Vydatně tomuhle vyznění napomáhá vizuální stránka.(11.6.2011)

A kdeže je ta nejlepší automobilová honička všech dob? :-P(17.8.2008)

• J*A*S*M

Od doby, kdy týden co týden dojíždím vlakem čtyři a půl hodiny z domova do školy a zpátky, nevidím na zdlouhavém cestování (čímkoliv kamkoliv) cokoliv zajímavého, zábavného, podnětného. Tak.(23.6.2011)

Kdyby nebylo Rogue asi bych napsal něco podobného, ale takto je můj komentář zcela zbytečný. Rebel bez příčiny a manifest nespoutané individuality! Tak takhle nějak vypadá americký sen.(20.7.2010)

• - Automobil použitý k nárazu a naprosté destrukci na konci filmu nebyl Challenger, ale Chevrolet Camro. Vůz neměl motor a nesl náklad výbušnin. Zkušené oko pozná po střihu zpředu řítícího se Challengeru na následující záběr na záď explodujícího Chevroletu. Tento fakt lze (pro některé fandy bohužel) doložit fotografiemi ze zákulisí). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Super Soulova řeč o “posledním americkém hrdinovi“ byla použita v textu písně “Breakdown” na albu “Use Your Illusion II” z roku 1991 kapely Guns N’ Roses. (destroy83)

• - Režísér Richard C. Sarafian si v záverečnej scéne strihol cameo ako muž v červenom klobúku, ktorý drží požiarnu hadicu. (m.a.t.o.)