Vanishing Point

Akční / Drama / Road movie

USA, 1971, 99 min (SE: 106 min)

Neviem do akej miery chceli tvorcovia z filmu spraviť to, za čo je nakoniec mnohými divákmi považovaný, pretože z tohto príbehu mi prišlo dosť nejasné akým smerom sa chcel uberať. Celú pointu hlavnej myšlienky má vlastne na starosti len záverečná scéna a posledných pár minút. Inak sa počas celého filmu takmer vôbec nestretávame s budovaním charakteru hlavnej postavy, ktorá je napokon predstavovaná len skrz slepého moderátora v rádiu, či policajné vysielačky. Uháňanie po cestách, naháňačky s policajtmi a vlastne všetky scény Kowalski versus polícia sú veľmi dobré, ale inak mi film ako celok neprišiel nijak prevratný ani nápaditý. 70%.(17.10.2010)

Tohle je přesně ta filmová tvář Ameriky, kterou bezmezně miluju. Spolu s Bezstarostnou jízdou a Thelmou a Louise řadím Vanishing Point k nejlepším zástupcům road movie, co jsem kdy viděl. Jedinečné nájezdy kamery, nelineární kompozice vyprávění, skvěle vybraný hudební doprovod a pestré defilé zajímavých vedlejších postav, to jsou hlavní klady tohoto nadčasového příběhu řidiče, který ztratil vůli žít. V jistém smyslu bych se nebál o tomhle filmu říct, že je velkolepou filmovou glorifikací sebevraždy za volantem. A to 20 let let před tím, než totéž dovedl k esteticky filmové dokonalosti Ridley Scott v již zmiňované Thelmě a Louise.(5.3.2012)

Vanishing Point je velmi příjemným loučením s květinovou generací prostřednictvím westernové jízdy osamělého buřitele modrých supů, jezdce prérie svobody na bílé letící těžkotonážní holubici Dodge Challenger 1970.(4.11.2007)

Vanishing Point je přesnou ukázkou rozdílu mezi americkou kinematografií 70. let a tou současnou, a přeneseně také mezi 70. léty a současností obecně, to, co bylo dříve symbolem svobody, je dnes vytěsněno politickou korektností a utažením neonormalizačních šroubů. Dozvuky absolutní svobody 60. let, Bezstarostná jízda, kdy čopra nahradil osudově bílý Dodge Challenger, filmové ,,Born to be wild" a všude okolo je jen Dvouproudá asfaltka... Co z tohohle světa dnes zbylo? Poměrně přesnou odpověď dává Eastwoodovo Gran Torino. Už jen nostalgie... (Mimochodem, tenhle subžánr road movie je ryze americký, v Evropě by něco podobného už jen z hlediska dopravní infrastruktury natočit, natož realizovat asi nešlo...)(29.12.2012)

Nezvratný důkaz, že lze natočit poutavý a nesmírně stylový film jen o tom, jak se nějakej chlápek projíždí Amerikou v nadupaném autě. Po stylové stránce tomu není co vytknout, naopak dnešní filmaři by se na to měli podívat jako na studijní materiál. Film si něco bere z o dva roky starší Bezstarostné jízdy, sám pak byl zřejmě inspirací pro Spielbergův Duel. Poselství filmu je sice křišťálově jasné, ale pokud se člověk naladí na správnou vlnu, tak to stačí. Nechápu, že tenhle masterpiece u nás není známější. Ale vlastně mě to zas tak moc nepřekvapuje.(5.4.2010)

• - Super Soulova řeč o “posledním americkém hrdinovi“ byla použita v textu písně “Breakdown” na albu “Use Your Illusion II” z roku 1991 kapely Guns N’ Roses. (destroy83)

• - Kowalski na jednom ze záběrů z města na začátku projíždí kolem prodejny "Colorado Dodge", kde vedle sebe stojí řada Chargerů, a na konci řady před dvěma dodávkami stojí bílý vůz, nejspíš Challenger. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pokaždé, když si Kowalski bere speed, a někdo mu nabídne vodu na zapití, tak ji odmítne. (Zdroj: ČSFD.cz)