Vanishing Point

Akční / Drama / Road movie

USA, 1971, 99 min (SE: 106 min)

Nekonečná rovina nevadské pouště, bublající motor bílého Dodge Challengera, vytoužená svoboda za volantem, přesně tak vypadá putování traumatem sžíraného závodníka ve Vanishing Point. To vše v silném drogovém opojení, symbolickém pro konec éry hipíků. Vanishing Point je technicky skvěle zvládnutá záležitost, která nemá nijak objevné poselství, ale přesto se na ní hezky kouká, i když se toho v ní moc neděje.(27.5.2011)

Krásnej auťák, chopper a nahotinka v podivném mixu rebelství, vlastenectví, homofobie a pozitivní rasové diskriminace. Konec nám jasně řekne, že "60's are over"..(4.9.2006)

Bezstarostná jízda na čtyřech kolech. Dějově je Vanishing Point bohužel na můj vkus příliš rozvolněný a předvídatelný, ale natočený je moc pěkně. *** 1/2(28.1.2007)

Velmi stylový film o muži, který se rozhodl všem ujet..všem a všemu. Tarantino se nijak zvlášť nestydí za to, že právě tento film mu byl inspirací u Death proof, ale třeba takový Spielberg se svým snímkem Duel (který stojí za prd a premiéru měl koncem stejného roku jako právě Vanishing point) jasně kopíruje, ale tvrdí opak. Tak zasedněte za volant, pusťte si radio KOWalski a užijte si tuto bláznivou jízdu plnou parádních aut, motorek a soulu.(17.8.2008)

Zručně natočená celovečerní automobilová honička, v níž se nenápadně mísí uvolněnost a vzdor 60. let s drsností a špinavostí nastupujících 70. let a která, pokud umíte aspoň trochu číst mezi řádky, skrývá velice jednoduché, ale o to údernější poselství o nespoutanosti a jízdě za svobodou (btw zdejší zmínka o rebelovi bez příčiny je velmi trefná). Bohužel ta dějová monotónnost (zapomeňte na nějakou komplikovanou zápletku, psychologicky propracované postavy, šokující zvraty apod.) začne dříve nebo později trochu nudit... 60 - 70 %(24.5.2011)

• Barry Newman