Vanishing Point

Akční / Drama / Road movie

USA, 1971, 99 min (SE: 106 min)

Rychle a zběsile v 70s hávu. Hlavní hrdina je borec se solidnim afrem a nadupanou károu a celou dobu jsem mu fandil.(25.8.2013)

Dodge Challanger a burácející V8 - prostě skvělá filmová jízda... Řek bych, že dokonce jedna z nejlepších. Nějaký Rychle a zběsile se může jít vysrat i s Vinem Dieselem. Celkově to vypadá asi jako mix Gone in 60 seconds a Thelma & Louise. Akorát mi tak trochu ve filmu chyběla nějaká pointa. Prostě 1,5 hod čumim na hodně zajímavej film, ale pořád tak čekám na nějaký vysvětlení a najednou je konec a já se akorát můžu ptát: Proč zrovna takhle? Co k tomu hlavní postavu vedlo? Co tim chtěl básník říci? Těch nezodpovězenejch otázek zustalo ve filmu hodně... Ovšem za ten Dodge a tu nahou bloncku na motorce stejně dávám 4 hvězdičky. P.S. Poté, co jsem viděl remake z roku 1997, mi tenhle film připadá jako naprostej skvost. Jinak tomu remaku se vyhněte obloukem.(6.8.2007)

I Rychle a zběsile může být lehce filozofickým manifestem.(7.5.2009)

Tohle je přesně ta filmová tvář Ameriky, kterou bezmezně miluju. Spolu s Bezstarostnou jízdou a Thelmou a Louise řadím Vanishing Point k nejlepším zástupcům road movie, co jsem kdy viděl. Jedinečné nájezdy kamery, nelineární kompozice vyprávění, skvěle vybraný hudební doprovod a pestré defilé zajímavých vedlejších postav, to jsou hlavní klady tohoto nadčasového příběhu řidiče, který ztratil vůli žít. V jistém smyslu bych se nebál o tomhle filmu říct, že je velkolepou filmovou glorifikací sebevraždy za volantem. A to 20 let let před tím, než totéž dovedl k esteticky filmové dokonalosti Ridley Scott v již zmiňované Thelmě a Louise.(5.3.2012)

Ano, je to pocta legendárním sedmdesátým létům, ve kterých byl americký film na nebývalém výsluní, a která mám ve velké oblibě. Patrně je to také film, který se stal zdrojem inspirace pro mnohé následovníky. Ovšem nezapůsobil na mě tak, jako na mnohé další. Kdybych měl zkusit najít příčinu, asi bych zmínil již samotný začátek. Postrádal jsem silněji vykreslenou pohnutku, která rozpoutala osudovou jízdu Kowalskiho. Až příliš jsem pak během filmu musel zaobírat přemýšlením o tom, proč vlastně dělá to, co dělá, a proč to všechno patrně dopadne tak, jak to nakonec skutečně dopadlo. Rozumím tomu, že poselstvím tohoto snímku je touha po volnosti a svobodě. Jen mi to zkrátka celé přišlo šíleně rychlé, stejně jako Kowalskiho jízda.(24.5.2011)

• Barry Newman