Příšerný host

Príšerný hosť

Krimi / Thriller / Horor

Velká Británie, 1927, 75 min

Předloha:

Marie Belloc Lowndes (kniha)

Alfred Hitchcock

Ashley Irwin

Michael Balcon

Alfred Hitchcock už v dobách nemého filmu dokázal vtisnúť svoju pečať napínavým príbehom. Tento je od začiatku poctivo postavený na stupňujúcom napätí a pochybnostiach. Takto poznáme Majstra všetci. Dva razy tu bolo použité prelínanie sa obrazov a v oboch prípadoch sú skvelo natočené.(14.10.2009)

Již v tomto němém snímku Hitchcock ukázal, že má talent na vybudování napětí a atmosféry. Příběh rychle utíká, takže není prostor pro nudu, herectví hlavních postav potěší, jejich vylíčení je takové nejednoznačné, chvílemi jsem váhal, kdo z nich je vrahem, přestože popis seděl na nájemníka. Zdařilý počin, kterému ke čtvrté hvězdičce chybí vskutku málo.(16.2.2015)

Viděno v kině, s živým kytarovým doprovodem v podání Petra Kružíka. Krása. Jeden z největších kinematografických zážitků. Nádherná kamera, zajímavý příběh, dobové retro, působivá atmosféra.(30.5.2015)

Už Lodger obsahuje to, kvůli čemu si cením Hitchcocka nejvíc - schopnost invenčně vyprávět hlavně obrazem a nespoléhat se na "posouvací" dialogy, resp. v době němého filmu na titulky. Nikdo nemusí dlouze vysvětlovat, co ke komu cítí nebo na co myslí, protože Hitchcock vám to rafinovaně ukáže. Příběh nájemníka podezřelého z vraždění blondýnek obsahuje už spoustu typických Mistrových znaků a postupů, které bude v následujících letech (nebo spíše desetiletích) pilovat k naprosté dokonalosti.(7.4.2007)

Výborně našlápnutý příběh se trochu ztratí v klasickém melodramatu a i přes výborný lynčovací konec a postupně gradující napětí ( typicky hitchcockovsky) mi špetka k dokonalosti přece jen chyběla .. nebo mi možná jen nesedla ta němá forma -- tuhle filmovou historii zatím flákám.(27.3.2012)