Alfred Hitchcock opravdu JE režijní mistr, který v mnoha ohledech předběhl svou dobu, líbí se mi jeho práce s kamerou, diváckými emocemi i pečlivá gradace napětí, zvláště zde. Přesto pokud bych měl jeho filmy hodnotit na úrovni čistě konzumního diváka, který si sedne před obrazovku s pytlíkem popcornu, nemohu říct, že bych se stoprocentně bavil. Speciálně North by Northwest obdivuji pro chytrý a dynamický příběh, výborné vyjádření paranoi a svěží tempo bez potřeby "klasických" úvodů (které mi např. na Psychu a Ptácích docela vadily) - což je mimo jiné i dosti nadčasové... North by Northwest je přímý předchůdce moderních akčních filmů pohybu a perlou své doby, proto těch pět hvězd dát prostě musím. 9/10(28.11.2008)

Teprve když jsem viděl Na sever... na plátně, došlo mi, že je to opravdu jeden z nejlepších bijáků všech dob. Ten film je vypiplaný v každém okamžiku, dokonalost sama. Je to zároveň vrcholná syntéza spousty Hitchových oblíbených prvků - neprávem obviněný muž na útěku, hrdina fixovaný na svou matku, svůdná blondýna (neskutečně přitažlivá Eva Marie Saint), MacGuffin v podobě hrdinovy identity, spousty dvojsmyslů a narážek, vyšperkované dialogy i vizuální vtípky... Dalo by se pokračovat do nekonečna. Hitchcockovy nejlepší filmy miluju proto, že se na ně dá dívat znova a znova, aniž by vás kdy přestaly bavit. Pokaždé strhnou svou chutí zajímavě vyprávět. NSSL je vedle Okna do dvora a Vertiga můj neoblíbenější Mistrův film. P.S. Vydání na BR si zaslouží šestou hvězdu. Neskutečná krása! Víc Hitchů na blu-rayi!(5.12.2009)

Popravdě řečeno, moje čtyřhvězdové hodnocení stojí především na jako vždy bezchybném Cary Grantovi a jeho nezamněnitelnému šarmu a vtipu. Jinak jsem dostal zhruba to, co jsem čekal - špionskou, paranoidní jízdu, tajemnou blondýnu a několik kultovních scén (útok dvouplošníku, finále na Mt. Rushmore)... Nemůžu se ale zbavit pocitu, že to sir Alfred trošku přetáhl se stopáží, osobně by mi nevadilo sestřihnout pár minut. Legenda, ale osobně dávám přednost Vertigu. 80%(9.5.2007)

Neprávem obviněný muž dokazující svou nevinu - tak omšelé téma. Jenže u Hitche se tak děje s noblesou a humorem (velký podíl na tom má Cary Grant - tehdy mu bylo 55!). Hitch je ve filmu chlapík, co hned po titulcích zmešká autobus. No a nejlepší scéna - koho by to napadlo, je práškovací letadlo. Jo a jeden z hlavních padouchů se jmenuje Vandamm (a o rok později se narodil v Belgii jistý geniální herec).(26.7.2003)

Vybroušené dialogy, dokonalý styl, nadpozemsky charismatický Grant, hitchcockovská mnohoznačnost a Humor...Nepravý muž na nepravém místě v nepravou dobu-ale v tom Pravém filmu. Ten popis je zoufale chabý, ale okouzlení nelze popsat slovy, protože při přemýšlení nad vzletnými adjektivy mi na rtech bloudí připitoměle zasněný úsměv a ožívají dialogy. Pokud to neuvidíte, bude vaše filmová sbírka chudší o Modrého Mauricia. Hitchcock Number One. TOP 10 movie.(23.4.2007)

• Cary Grant