Pro mne zatím nejlepší Hitchcock! Hned po prvních deseti minutách se mě zmocnil ten pocit, který dostanu vždycky při sledování výjimečného filmu. Pocit radosti, že i po takovém množství zhlédnutých snímků se ještě najde nějaký, jenž mě dokáže úplně dětinsky nadchnout. North by Northwest se to povedlo okamžitě a dění na plátně jsem sledoval téměř bez dechu až do titulků. 100%(10.8.2009)

V titulnej scéne, hneď po úvodných titulkoch vstúpil do obrazu pán Hitchcock vo svojej povestnej miniroličke a už som vedel, že bude dobre. 'North by Northwest' nepatrí k tým snímkom, pri ktorých by ste vzdychali od úžasu. Patrí k tým, pri ktorých tíško sedíte s otvorenou hubou a čumíte a tú majstrovskosť. Vyše hodinu som pozeral na prepracovanisť deja takmer bez žmurknutia oka. Potom prišla na radu romantická zápletka, ktorá film trošku rozhodila, ale v majstrových rukách skončila úspechom aj v thrillerovej atmosfére. Záver na národnom pamätníku Mount Rushmore je veľkolepý, no vo svojej podstate aj dosť obyčajný a naháňačky v aute v projektovom štúdiu sa už vtedy riešili inak. Možno preto trošku opadnutie nadšenia. 85%.(14.4.2008)

V tomhle snímku Hitchock dokonale zkloubil svůj nesporný režisérský rukopis. Snímek, ve kterém se proplétá několik různých žánrů od komických situací (Grantova jízda v opilosti) přes romantiku až po opravdové drama/thriller, jen potvrzuje, že zařadit Hitchcockovu tvorbu do nějaké žánru je téměř nemožné (navíc nechápu, kde se vzalo oslovení "Mistr hororu"....). Napětí jaké Hitchcock dokázal vytvořit se jen tak nevidí (Grantovo čekání na opuštěné silnici, tam se přesně ukazuje mistrovství Hitchcockovi režie). Cary Grant je velmi sympatický a pro mě je to takový předchůdce Jamese Bonda. Jeden z nejlepších Hitchcockových snímků. Dodnes nemůžu pochopit jak je možné, že režisér jako byl Alfred Hitchcock nikdy nezískal jediného Oscara za režii........(12.3.2008)

U scény, kdy Roger Thornhill čeká v poušti na "pana Kaplana" jsem se musela smát, i když to vlastně ani k smíchu moc nebylo... ale za to může Kusturica. Jinak parádní podívaná.(13.7.2010)

Při prvním sledování tohohle filmového skvostu jsem si říkal: "Co na něm všichni vidí." Při druhém sledování jsem si říkal: "Hmmm, ono to vlastně není tak špatné." A při třetím sledování jsem si říkal: "Teda, vždyť on je to po Psychu snad nejlepší film od Hitchcocka." A teď si říkám: "On je to jeden z nejlepších filmů všech dob, a nevíc i takový nekorunovaný král všech thrillerů." Myslím, že tenhle výsledný dojem jsem měl někde hluboko zasunutý v hlavě už po tom prvním shlédnutí, ale na světlo se musel proklubat postupně, a teprve nyní je ta správná chvíle na to, abych svůj "objektivní" názor řekl světu.(22.10.2002)