• Československo

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1960, 109 min

// Distribútor: Universal // Ak mám byť s cela úprimný, som celkom sklamaný. Na takto vysoko hodnotený film, som čakal niečo viac, ako len obyčajný krimi žáner. Horor ? vôbec nie, k tomu mysteriózny ? už vonkoncom. Nevravím, že som sa nudil, ale moje očakávanie boli zrejme až privysoké.(29.4.2012)

Z dnešního pohledu by spíš film dostal nálepku thriller, možná psychologický, ale určitě ne horor. Dříve, než se většina lidí k Psychu dostane, zhlédne nespočet variací na podobné téma, a tak mu může snadno uniknout genialita originálu. Film už tolik neděsí, nepřekvapuje, nešokuje a očekávání nějaké filmové bomby zůstávají nenaplněna. Kdo však tenhle nános dokáže odstranit, nebude litovat a já sám byl překvapen, jak přes i znalost děje a pointy na mě tohle dílo zapůsobilo.(29.4.2005)

Alfred Hitchcock natočil opravdů působivý thriller (píšu thriller, ale pro mě to thriller neni, je to prostě film mistra, který pro mne nemá zcela specifické zařazení), který svádí velmi dobrou pointou. Anthony Perkins v roli padoucha nemá chybu. Škoda jen, že Alfred HItchock za svoji bohatou kariéru nikdy nedostal Oscara. Geniální film a legendární koupelnovou scénu snad ani nemusím připomínat.(25.10.2007)

„Matka, čo si to preboha urobila?! Matka!“ Láskyplnými legendami opradený (Hitchcock zakázal púšťať divákov do kinosály, ak čo i len dve minúty meškali) psychologický horor a pre mňa i nenápadný spolu-zakladateľ hororových pod-žánrov slasher a hixploitation. Šikovne, rýchlo, lacno a efektívne nakrútený film Hitchcockovým televíznym štábom z jeho poviedkového seriálu „Alfred Hitchcock uvádza“. Majster filmovej hrôzy stavia vedľa seba jednu klasickú scénu za druhou (pád zo schodov), pričom mnohé i po desaťročiach mnohí parodujú, citujú, napodobňujú a vykrádajú (s prižmúreným okom sa dá povedať, že v každom piatom filme vidíte „vraždu v sprche“). K tomu perfektné herecké obsadenie v čele s Perkinsom ako Normanom Batesom, pánom maminho motela. Kultová rola ho navždy zničila - publikum ho už až do jeho smrti nebolo ochotné akceptovať v ničom inom. Neskôr už ani on sám seba a tak hral sa na to vybodol a brutálne zahral ešte v PSYCHU II, PSYCHU 3 a nakoniec definitívne dorazil samého seba režírovaním snímky PSYCHO 4 - ZAČIATOK. Prvý diel je však bezkonkurenčný. Strašidelná výprava, mrazivá atmosféra, v dobrom odporne vystupňovaný dej a šokujúce záverečné odhalenie (vtedy to bola rovnaká nálož, ako keď sme v r. 1999 boli prvý raz v kine na ŠIESTOM ZMYSLE). S Romerovou NOCOU ŽIVÝCH MŔTVYCH jeden z mojich najobľúbenejších čierno-bielych krvákov (bez krvi).(27.2.2005)

Jedno z vrcholných děl hororu. Skvělý námět i scénář se pod režijním vedením mistra hrůzy Hitchcocka změnil ve skutečnou filmovou lahůdku s absolutně nezapomenutelnou sprchovou scénou. Nebožtík Anthony Perkins se touhle rolí navždy stylizoval do postavy Normana Batese, nikdo si ho snad ani jinak nepamatuje.(9.6.2003)

• - Film se natáčel v roce 1959 během pěti týdnů, převážně v televizních studiích Revue v Universalu. Náklady na něj dosáhly výše osmi set padesáti tisíc amerických dolarů. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)

• - Hitchcock musel během natáčení na několik dní vysadit. Podle některých zpráv šlo o chřipkový virus, jiné zase hovoří o depresích a vyčerpání. Různí se také svědectví, kdo za něho v té době seděl na režisérské židli. Saul Bass tvrdil, že natáčel sprchovou scénu, ale nikdo to nepotvrdil. Další prameny mluví o asistentu režie Hiltonu Greenovi nebo manželce Alfreda Hitchcocka Almě Reville. (Robbi)

• - Součástí dvouminutové scény vraždy je i atraktivní záběr proti proudu vody ze sprchy. Hitchcock nechal vyrobit mnohonásobně zvětšené kropítko a dírky v jeho střední části nechal ucpat. (dopita)