• Československo

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1960, 109 min

Vražda ve sprše,maminka ve sklepě,auto v močále a vrah v ženských šatech.K tomu přidáte klasické panoráma motelu a Hitchocka a vznikne tenhle film v Hitcově kariéře jeden z nejlepších.(26.4.2003)

„A boy´s best friend is his mother.“ Ví to školní ředitel Seymour Skinner, ví to i moteliér se zálibou v taxidermii Norman Bates.. Trojbradému mistru hrůzy lze vyčíst jen dvě věci a to sice doslovný závěr s psychologickým rozborem pachatelky a taky nedostatečné ocenění práce Bernarda Herrmanna, když tvrdil, že účinnost Psycha má z 33% na svědomí hudba. Já bych to viděl nejmíň na 51%..(12.11.2009)

Mohl bych uvést mnoho důvodu, ale nechce se mi, zvlášť, když to tady tak pěkně napsali ostatní (POMO). Zkrátka a dobře, Psycho je film, který je hoden kultovního statusu. Mrazivá atmosféra, skvělá hudba a Anthony Perkins. A navíc mi zážitek nezkazil ani dabing. Věřím, že z mé strany u jedné projekce nezůstane, ovšem příště si to pustím v originále. A až teď jsem si uvědomil, jak spoileroidní jsou hlášky z Červeného trpaslíka, konkrétně "Vypadá jako máma Normana Batese." a "Naše první setkání s inteligentním životem za tři miliony let a jde o androidovou verzi Normana Batese." :-)(17.11.2009)

Když jsem si jednou v noci zapnul televizi, protože jsem nemohl spát, tak se tam objevilo tohle dílo ... Říkal jsem si ... černobílý film .. pche . .To bude nějaká blbost ... Hele, on to má být navíc horor? ... no tak to je vtip ... Mýlil jsem se :) ... Tohle je prostě výborný horor, horor který určitě dál základ mnoha hororům ... Hitchcocku, bravo!(20.5.2009)

NFR 1992, Oscar 4 nominace: Režie, Herečka VR - Janet Leigh, Výprava ČB, Kamera ČB(20.2.2004)

• - Film mal byť pôvodne čierna komédia. (RosieMcgowa)

• - Spoiler: Dablérka Janet Leigh, která herečka zastoupiela ve scéně ve sprše, byla znásilněna a zavražděna právě ve sprše. Její vrah byl touto scénou posedlý a chtěl jí zopakovat. (Kamiiik)

• - Povestná scéna vraždy zo sprchy sa nakrúcala celkom sedem dní, a to od 17. do 23. novembra 1959. Bola nakrútená celkom zo 77 uhlov a je v nej 50 strihov. (classic)