Anne Frank Remembered

Barry Ackroyd

Hudba:

Carl Davis

Svadbos

Hlboko dojímavý dokumentárny film o mladom židovskom dievčati, ktorého denník sa stal medzinárodným bestsellerom. Tvorcovia filmu urobili rozhovory so všetkými, ktorí Anne poznali a použili dokonca krátke domáce video Anny samotnej. Asi najväčší dojem urobila Miep Gies, holandská žena, ktorá pomáhala ukrývať Frankovcov a ktorá denník aj našla. Anne Frank Remembered Predpokladal by som, že ľudia, ktorí pomohli Anne Frankovej a jej rodine ukryť sa v Amsterdame počas nacistického teroru, sú už mŕtvi – či už zabití Gestapom alebo proste časom. Jedným z takých objavov v „Anne Frank Remembered“ je, že Miep Gies, ktorá bola sekretárkou Otta Franka a ktorá Frankovcov zásobovala potravinami a inými potrebnými vecami bola stále nažive, keď sa tvoril tento film a jasne si pamätá tie dva roky skrývania a konečnú tragédiu Frankovcov. Že svet si taktiež pamätá snahu Frankovej rodiny zachrániť sa pred Nacistami, je samozrejme vďaka denníku, ktorý písala ich dcéra, Anna. Denníka mladého dievčaťa sa predalo 25 miliónov kópií, bol preložený do mnohých jazykov, bol inšpiráciou pre divadelnú hru a film a zostáva majákom spomienok na mladé dievča, ktoré písalo o tom, čo nechcela, aby bolo zabudnuté. „Anne Frank Remembered“ dáva dohromady dokumentárne zábery Frankovej rodiny – vrátane rozhovoru s Ottom (v roku 1980), jediným členom rodiny, ktorý prežil koncentračné tábory. Taktiež obsahuje dojímavý rozhovor s Miep Gies a inými. Stretneme sa s Hanneli Goslarovou, poslednou preživšou, ktorá videla Anne Frankovú živú a získame záblesk, skrz jej oči, Anniných posledných dní v koncentračnom tábore Bergen-Belsen, ešte predtým než spolu so sestrou zomreli na týfus. Taktiež stretneme Petra Pfeffera, syna Fritza Pfeffera, jedného z mnohých, ktorí poskytovali Anne úkryt. A uvidíme aj stretnutie – prve po toľkých rokoch – pani Gies so synom muža, ktorého sa snažila zachrániť. Títo všetci ľudia boli živými svedkami holokaustu a taktiež svedkami pozoruhodného ducha Anne Frankovej, ktorá síce nebola v mnohých ohľadoch perfektným dievčatkom , so záľubou vo filmových hviezdach, výbuchmi temeparemntu a úplne ľudskou túžbou vydať raz svoj denník a stať sa slávnou. Najvýnimočnejšou časťou filmu sú jediné existujúce zábery Anne Frankovej, uskutočnené jedného dňa v roku 1941, ešte než sa začala Anne skrývať. Je na nich vidieť svadobnú hostinu na ulici a zo svojho okna na treťom poschodí sa dievča usmieva a mizne v okne. Anne Franková. Film „Anne Frank Remembered“ bol napísaný a režírovaný Jonom Blairom, tým istým mužom, ktorý natočil dokumentárny film o Oskarovi Schindlerovi, neskoršej inšpirácii pre Spielbergov film. Film otvára prehlásením, že nechce vyrozprávať iba príbeh Holokaustu a cituje Otta Franka, ktorý povedal, že denník jeho dcéry nebol špecifickým pre židovské skúsenosti s Holokaustom, ale že to bol univerzálny odkaz odvahy do tváre tyranie. Podľa New York Times, štúdia pripravovaná americkým Anne Frank Center pre nový preklad denníka vyzdvihuje aj uvedenie iných obetí Hitlerových táborov smrti, vrátane jeho politických oponentov, odbojárov, cigánov, homosexuálov a svedkov Jehovových. Ale zo všetkých týchto miliónov je jedna tvár najpamätnejšia a je to tvár Anne Frankovej. Jej fotografie dávajú jej tvári okamžite rozpoznateľnú image a jej denník, ktorý zaznamenáva každodenný život, je výnimočný tým, za akých okolností vznikol a aký moment v čase zachytil. Vo filme, ktorý narozprával Kenneth Branagh, sú pasáže z denníka Anne narozprávané Glenn Cloesovou. V časti, ktorá odznela na konci filmu, Anne píše: „Napriek všetkému stále verím, že ľudia sú vo svojom srdci dobrí.“ Radi by sme verili v to isté, ale spomienky Hanneli Goslar na Annu v posledných dňoch jej života, mrazivých, strádajúcich, v slzách nám v tom bránia. Nie všetci ľudia sú dobrí v srdciach,ale mnohí môžu byť a keby to bolo naopak, nebol by život hodný žitia. Miep Gies, taká obyčajná, taká tichá vo svojich 80-ich rokoch, kedy poskytla rozhovor, riskovala svoj život, aby ukryla Frankovcov a určite bola jednou z tých, ktorých mala Anne na mysli. () (méně) (více)