Záskok (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1997, 95 min

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)

Stano Slušný

Jsou role ve kterych je tak nejak pan Smoljak lepsi. A pak jsou role a neni jich malo... , ve kterych je pan Sverak proste dokonali. Pratele, mel jsem to neuveritelne stesti a videl to nazivo.(8.7.2010)

Super hra, 1 z mých nejoblíbenějších od Cimrmanů. Vzpomínám si, že když jsem poprvé viděl vjíždět na scénu zvědavého invalidu Karáska, dostal jsem neskutečný záchvat smíchu, který mi vydržel až do konce hry. Navíc Svěrák jako "profesionální" herec Karel Infeld Práchenský, dokonalý Brukner jako Vlastička a v neposlední řadě již zmíněný zvědavý invalida Karásek v podání pana Kašpara. "Řekni Rumburk, srabe!". Jasných 5 *.(16.5.2008)

Génius schovaný ve Zdeňku Svěrákovi a Ladislavu Smoljakovi (tím nechci ostatní členy souboru nijak shazovat, ale tito dva mistři jsou přeci jen nejzasloužilejší cimrmanologové) se nejvíce projevuje právě při představeních DJC, protože u Cimrmana je dovoleno vše! Každý seminář a každá hra jsou jedním slovem GENIÁLNÍ! Neexistovalo, neexistuje a ani nebude existovat lepšího, vtipnějšího a inteligentnějšího humoru!(5.3.2006)

,,V Českých Budějovicích by chtěl žít každý...kromě mě teda..." Nejlepší dramatický kus našeho fiktivního génia a jeho epigonského divadelního souboru... Samozřejmě hlavně díky fenomenálnímu Zdeňku Svěrákovi v ústřední roli zaskakující ochotnické celebrity Karla Infelda Prácheňského...(v alternaci s Ladislavem Smoljakem by byla hra nejspíš poloviční...) V téhle postavě doslova exceluje a je cítit, že si ji napsal na tělo... Vzít si na paškál národním obrozením a jeho následnou reflexí (především komunistickou propagandisticky motivovanou literárně vědeckou činností) glorifikovanou úlohu českého ochotnického divadla 19. století je tak originální a vděčný nápad, že tahle parodie ochotničení ve své podstatě osvobozuje. A hlavně vycizelované a mistrně napsané gagy trhají bránice... Dokonalé představení výjimečného divadelního souboru, o čemž svědčí nejlépe fakt, že tvůrci za tuto hru obdrželi Cenu Alfréda Radoka za nejlepší divadelní hru roku 1994! Tak symbolicky se završila pouť divadelních amatérů z divadla malé formy na Žižkově mezi nesmrtelné ikony českého divadla 20. století... 100%(19.3.2009)

Ano, právě v téhle hře zazní památná věta: Ty nejsi Vlasta - ty jsi... Vlasta! Svěrák coby sebežeroucí herec, panímáma schovaná do peřin, fousatý Petr Brukner coby spanilá Vlasta, zvědavý invalida Karásek a zaláskovaný oficír nabízející život v Českých Budějovích, kde by přece chtěl žít každý. Tohle je nejlepší Jára Cimrman, zneuznalý génius a největší Čech.(16.12.2005)

• - Vavroch se jmenoval podle Vávry z Maryši. (Kulmon)

• - Ladislav Smoljak původně chtěl, aby herci seděli v šatně a debatovali o ní, Svěrák však namítal, že by mu vadilo, kdyby hru neviděl. (Kulmon)

• - Když šikovatel Vogeltanz plánuje svatbu, zmíní se, že ji v Českých Budějovicích měl i poručík Pihrt. Poručík Pihrt je postava z jiné hry - Lijavec. (mrqas)