Rodinné štěstí

Ernelláék Farkaséknál

It's Not the Time of My Life

Rodinné šťastie

Maďarsko, 2016, 81 min

V dnešním světě je čím dál těžší natočit opravdu nezávislý film. Leda byste ho zvládli natočit doma se sebou, manželkou a dětmi v hlavních rolích. Szabolcs Hajdu se vydal touto cestou a uspěl. Přesný a citlivý ponor pod masky členů jedné maďarské rodiny ví přesně co a jak říci, i kdy skončit.(18.10.2016)

Rozhodně si k navýšení hodnocení nechávám dveře otevřené, ale zatím mi ta všednost přišla až moc nakažlivá. Asi potřebuju trochu tý šou buď v podobě výjimečných výkonů nebo vybroušených dialogů... Rodinné štěstí chce být tak moc opravdové, že se záměrně vyhýbá obojímu. A ponořit se za 80 minut do každodennosti není vůbec snadný úkol.(3.10.2016)

Co všechno se může odehrát během jediného dne... Civilní portrét současného maďarského života pohledem dvou rozdílných manželských párů, kterým to prostě jenom nevychází tak, jak by chtěli. Szabolcs Hajdu je dobrý režisér a ještě lepší herec. Skvělý film.(12.11.2016)

Rodinné štěstí tak trochu nešťastně klopýtá mezi vzájemně si protiřečícími tendencemi. Je tu jasně vidět snaha o působení na diváka vysoce realistickým dojmem, čehož je dosahováno například skrze neustále se pohybující kameru, civilní herecké výkony, či skrze zachycení celé symfonie zvuků a hluků, slyšitelných v normální, běžné domácnosti. To ale shazují dialogy rodinných příslušníků, které doslova šustí papírem. Na člověka tyto dialogy působí jako sada předem připravených výroků o zkaženém životě, které by pravděpodobně nikdo (takto polopatě) v běžné řeči neužíval. A když už jsme u té promyšlenosti – je velký rozdíl v zachycení krize (v tomto případě středního věku) tvůrcem, který má jasnou vizi (tím pádem může svým způsobem pomoci najít hledajícímu divákovi východiska) a mezi tvůrcem, který jde ve vyprávění od desíti k pěti, jen protože sám neví, co přesně chce říct.(17.10.2016)

Komorní drama talentovaného Szabolsce Hajdu je zasazeno pouze do prostředí jednoho bytu a vysoce realistickým způsobem zobrazuje různé střety postav, zejména prostřednictvím dialogů. Příběh se ze začátku jeví utahaný a prázdný, ale v momentě, kdy se objeví zápletka se „zmizelou“ obálkou, vtáhne film svou atmosférou do děje. Rodinné štěstí perfektně pracuje s postavami na poli malého prostoru, rozehrává bezesporu autentickou rodinnou hru, ve které má své místo převážně sociální téma jemně doplňované humornými scénami. Hajdu svůj výborný režijní počin okořenil nadmíru kvalitním hereckým výkonem a může být náležitě pyšný, co se svojí rodinou a ve svém bytě, vytvořil za umělecké dílo. [KINEMATOGRAFIE MAĎARSKA](2.11.2016)

• - Režisér Hajdu, který si zde zahrál postavu Farkaše, obsadil do role své manželky Eszter svou zkutečnou manželku, herečku Orsolyu Török-Illés známou z jeho filmu Bibliotheque Pascal (2010), vlastní dceru Lujzu, která hrála jeho sestřenici Lauru a svého syna Zsigmonda, jenž si zahrál sam sebe, ale jako Brůno. (EKLEKTIK)