Tajemná vražda na Manhattanu

Scénografie:

Santo Loquasto

Kostýmy:

Jeffrey Kurland

Nikomu nic zlého, ale asi je dobře, že Woodyho krátce před Tajemnou vraždou opustila Mia Farrow. Ani při veškerém jejím talentu by spolu netvořili tak dokonale sehraný pár jako Woody s Diane. Jejich dva stárnoucí manželé, kterým diskuze o včasném rezervování společného hrobu ještě připadají úsměvné, tvoří dvojku ideální do další Allenovy vztahové komedie. Z vůle škodolibého osudu se však ocitají v noirovém krimithrilleru. Tajemná vražda výborně funguje jako komedie i jako detektivka, přičemž obojí nespojuje jenom skvělý jazzový soundtrack. Mít na to dost objemné plíce, u scény z výtahu tajím dech a řvu smíchy naráz. Kroužek televizí vyškolených vyšetřovatelů-teoretiků doplňují neméně šarmantní Alan Alda a Anjelica Huston. Allen cituje nejen Hitchcocka (autobus s živou-mrtvou je vyzdoben nápisem VERTIGO), ale taky třeba Pojistku smrti nebo Dámu ze Šanghaje, jejíž finále si v podstatě vypůjčil. Veškeré laškování s noirem každopádně nikdy nevytěsňuje prvořadé hláškování. Hlášek, které máte chuť okamžitě sdělit všem známým milovníkům chytrého humoru, není málo. Což je obdobný eufemismus jako „Jeffrey Dahmer zavraždil pouze 17 lidí“. 85% Zajímavé komentáře: Oskar, FlyBoy(30.4.2009)

Tajemná vražda na Mahattanu bude patřit mezi mé nej filmy, které zařazuji do kategorie :"Léky na blbou náladu". To, že začínám Wodyho milovat, jsem už někde psala, ale že dokáže z každého filmu udělat něco tak příjemného, co laská celé mé já, jako v tomhle případě, to přihazuji navíc a myslím, že těch superlativů bude přibývat. Už jen ty hlášky, absurdní situace, které se zdají nemožné a přece k nim v jiných obdobách dochází i v reálu (kromě vražd), je něco, co dělá filmy Allena tak famózní. Někdy mně přišlo, že to Diane s Woodym snad ani nehrají, pouze senzačně improvizují. Vtipné, napínavé s úsměvem na tváři, má to spád, jiskru...........(21.2.2016)

Podobně jako Darebáčci velmi civilní a přitom velmi vtipné. Ale starší Allenovy filmy mám radši.(16.10.2006)

70%. velmi slusnych 70%. no tentoraz sa priklanam k nizsiemu hodnoteniu, pretoze v porovnani s inymi allenovymi filmami ide o slabsi odvar. nech je uz diane akokolvek uchvatna a allen tradicne genialne komedialny, neda sa mi teraz zabudnut na to, ze tomu proste nieco chybalo.(17.3.2007)

Spíš než Výstřely na Brodwayi (kam by mohl vzdáleně zavádět název), to jsou Manželé a manželky. Neučesaná kamera, konverzace ze života...a do toho jen tak mimochodem vražda, která trochu promíchá karty ve vztazích hlavních hrdinů. Klasický Allen míchající ty nejlepší ingredience ze svých dřívějších filmů.(3.8.2011)