Tajemná vražda na Manhattanu

Scénografie:

Santo Loquasto

Kostýmy:

Jeffrey Kurland

Tak tohle me hodne prijemne prekvapilo. Ze zacatku se sice nic moc nedelo a proud dialogu byl lehce unavujici, ale behem pul hodky se film fakt skvele nakopnul. Sice se tu resi taky vztahy, ale hlavni tema tu je patrani po vrahovy a Allen misty dokaze udelat fakt paradne napinavou atmosferu. No a krome zajimavyho a celkem originalniho pribehu stoji za zminku fakt paradni hlasky, vetsinou tradicne od Allena, jejichz vrchol je asi "Myslim, ze je mrtva. Tak ji zkus dat darek.", to me fakt dostalo. Jinak krome propracovanyho pribehu a dialogu, stoji za zminku paradni herci. Celej film hlavne ze zacatku tahne paradni Diane, ktera se do patrani pousti fakt hodne energicky a dokaze cloveka strhnout. Pak tu je tradicne perfektni Allen, vtipnej Alda a urcite stoji za zminku prvni filmova pidi role Zacha Braffa. Co se tyce Huston, ta me moc nebrala. Celkove, i kdyz je film uplne na zacatku trosku nudnej, tak se za chvily paradne rozjede a skvele jsem se bavil.(27.7.2008)

Docela zklamání, ale ta závěrečná parafráze s Wellsovou Lady from Shanghai je dokonalá.(29.1.2004)

Rozpočet $13,5miliónaTržby USA $11,330,911Tržby Celosvetovo $16,600,000(18.11.2009)

Není to vyloženě komedie, tak z půlky je to klasická detektivka. K hlavnímu tématu záhadné vraždy paní Houseové režisér šikovně vsunul manželské soužití Larryho a Carol Liptonových (naprosto sehraní Woody a Diane), čímž přibyly pasáže, do kterých mohl vložit další vtipné dialogy a Woodyho suché hlášky. Navíc u Tajemné vraždy divák nepřemýšlí jen nad vtipy, ale i nad vlastní kriminální zápletkou (btw, filmy, které tu někteří uživatelé zmiňují, vůbec neznám, ale i tak jsem se opravdu bavil, takže na to může kouknout divák zcela nezasvěcený). Chvílemi tempo sice lehce vázlo, ale když se do "vyšetřování" vložila ještě spisovatelka Marcia Foxová v podání Anjelicy Houstonové, která přišla s nápadem zinscenovaného telefonního rozhovoru, dostalo to novou štávu a ta snímku vydržela až dokonce. Nebude to sice úplně čistých 5*, ale za ty frky a napětí hodné kvalitní detektivky, je prostě musím dát ;-). "Myslím, že poběžím maratón, ta žena stále umírá." ; "Klaustrofobie a mrtvola. To je neurotikův sen."(3.7.2009)

Newyorský nakladatel Larry má raději hokej, operu moc nedává („Nemůžu poslouchat tolik Wagnera. Mívám pak sklony k dobývání Polska.“), žije v poměrně klasickém manželství („Co to do tebe vjelo? Šetři si blázniviny na menopauzu.“), kde je ovšem jeho žena poněkud podnikavější a nebojí se každého zašustění za rohem („Z uší mi vytéká adrenalin.“), takže se není čemu divit, že je to zejména ona, jenž chce přijít náhlému úmrtí sousedky na kloub („Jak víš, že to byla ona? Vypadal ten popel na paní Houseovou?“), i když Larry chce dokázat, že je přeci jenom chlap („Jo, já jsem detektiv. Snížili požadavky na výšku."). Woody Allen za kamerou i předtím u psacího stolu znovu výborný, divák přemýšlí, jaký dialog je vybroušenější („Viděl jsi to? Tenhle chlap v Missouri zabil dvanáct lidí, rozsekal je a snědl.“ – „Fakt? No, tomu teda říkám alternativní životní styl.“) a který z herců to na plátně nejvíc rozjíždí. Jako celek těsně pod vrcholem, výborně to funguje jako komedie i jako lehčí detektivka!!(3.4.2015)