Paul Newman a Julie Andrews vytvořili hlavní role v klasickém příběhu o mezinárodní špionáži odehrávající se v době železné opony. Newman hraje světově uznávaného vědce Michaela Armstronga, který přijíždí se svou snoubenkou a asistentkou Sarah Shermanovou (Andrews) na mezinárodní fyzikální kongres do Kodaně. Tam si Sarah omylem přečte vzkaz pro Michaela a zjistí, že tajně pracuje ve službách východního Německa. Nebo nepracuje? Když Armstrong objeví přísně tajnou informaci, je pár stržen do pulsující honičky s nepřátelskými agenty. (Magic Box)

cheyene

Na ty čtyři hvězdičky to pro mě ještě bylo. Příběh má nápad, obsahuje pěknou dávku napětí a ústřední herecká dvojice je velmi sympatická. Když si však v zajímavostech přečtu, že mistr Hitchcock měl pro roli profesora Armstronga vytipované jiné herce, musím mu dát za pravdu. Paul Newman je vynikající, hraje tu skvěle, ale na tento typ postavy by mi asi opravdu více seděl Cary Grant. Za scénu v autobuse a v divadle ponechám 4*. ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2018. Roztržená opona je špionážní thriller. Využívá propagované stereotypy, správně zvolené politické uvědomění nepřipouští pochybnosti o stranách dobra a zla, romantická linka překonává propastné trhliny ve vzájemném neporozumění a komunismus je opravdové peklo na zemi. Studená válka stále hrozila globální apokalypsou a Američané se vždy stylizovali do role ochránce světového míru a pořádku. Zápletka je banální až přihlouplá a oslavuje svého hrdinu, idealistická pohnutka nemá praktické zkušenosti s diverzní činností, horoucí srdce hledá odpovědi a výraz překvapení je předzvěstí znepokojení ďábelského molocha. Tradiční filmařskou předností je atmosféra napětí, se kterou se čelí všudypřítomnému nebezpečí. Hlavní postavou politicky správného přesvědčení je profesor Michael Armstrong (sympatický Paul Newman), ctižádostivý americký fyzik. Dostihy ve zbrojení jsou vnímány pohledem moci při získání rozhodujícího vlivu nad celosvětovou stabilitou a výhodu lze získat jakýmkoliv způsobem. Politické rozvaha nezatracuje vědce pro jeho omezené schopnosti, ale dává mu šanci v podobě životu nebezpečných hrátek. Vlastní ambice jsou rozhodujícím faktorem. Hlavní moc v celosvětovém míru je nejvyšším cílem. Hlavní ženskou postavou je Sarah Sherman (příjemná Julie Andrews), Michaelova asistentka a snoubenka. Nepochopitelná změna chování nejbližší osoby přináší vnitřní bouři a zmatení smyslů. Jde vstříc záhadě a běh událostí zklidnění, ani spásu nepřináší. Významnou postavou je Hermann Gromek (pozoruhodný Wolfgang Kieling), svědomitý a vychytralý východoněmecký tajný policista s osobním dohledem nad upřímností elitního amerického imigranta. Důležitou postavou je fyzik Gustav Lindt (velmi příjemný Ludwig Donath), přední profesor lipské univerzity a eso východoevropského bloku při vojenské obraně. Znalosti jsou vychytrale provokovány ke svému vyjevení. K výraznějším postavám patří polská hraběnka Kuchinska (zajímavá Lila Kedrova), v karikatuře pádu východoevropské šlechty se bláznivě toulá po východoberlínských ulicích a vyčkává na vhodnou příležitost k preferované verzi vysvobození. Dostatek prostoru dostává profesor Karl Manfred (zajímavý Günter Strack), hlavní a politicky prověřený prostředník neobvyklého přírůstku východoněmecké vědy. A také laskavý pan Jacobi (příjemný David Opatoshu), obětavý pomocník na cestě zpět po splnění amatérského špionážního úkolu. Speciální autobusovou linku řídí s precizností dirigenta sehraného symfonického orchestru. Z dalších rolí: neodbytně přívětivý východoněmecký náměstek ministra bezpečnosti Heinrich Gerhard (Hansjörg Felmy), vzorově až obětavě uvědomělá východoněmecká přední baletka (Tamara Toumanova), všem útěkářům pomáhající lékařka lipské univerzity Dr. Koska (Gisela Fischer), profesionální východoněmecký diverzant v podobě farmáře (Mort Mills), jeho přizpůsobivá žena s pragmatickým odstraněním procesních chyb snaživého Američana (Carolyn Conwell), či spolehlivý řidič únikového autobusu Heinrich (Rico Cattani). Roztržená opora je žánrovou zábavou, která respektuje dobové světové uspořádání a podporuje svou stranu slovem i skutkem. Roztržená opona má dobré herecké obsazení, působivé okamžiky napětí a přesvědčení. Dostačující v daném filmovém žánru. () (méně) (více)

Enšpígl

Tohle dělat někdo jiný než Alfréd Hitchcock tak by si pošmákl, ale on opět dokázal, že některé dramatické scény někdy absolutně nezvládá. Tak já namaluji "pí" na písek abych se neprozradil a pak ho tam nechám ? Bitka v domečku s vrcholkovým odtáhnutím do trouby to fakt teda bylo něco. Jasně, zase mě všichni budou říkat, že to je genialita Alfréda Hitchcocka, ale pravdou je, že ten Vás mistr strachu a hrůzy z tak skvělýho námětu a hereckýho obsazení vykřesal stěží jen průměrný film. Já už se tomu musím úplně smát jak je tenhle člověk nekriticky zbožňován, protože natočil vraždu ve sprše, to je opravdu trgédie s komedií dohromady. ()

Kulmon

Možná trochu netypický Hitchcock, ale i tak velmi kvalitní špionážní thriller, který hravě strčí do kapsy většinu bondovek. Paul Newman sice již překročil čtyřicítku, ale stále vypadá jako mírně přestárlý puberťák. Mistr se vydal za železnou oponu, aby zde natočil pořádné drámo. A ačkoliv je patrné, že to nejlepší má za sebou, stále ještě má co nabídnout nejen svým fanouškům. Pokud mohu vytknout, tak zase ta pitomá zadní projekce, ale to je vlastně to jediné co lze Mistrovi během jeho režisérské kariéry vytýkat. ()

dobytek

Ten příběh sám o sobě by nebyl vůbec špatnej, ale to by to nesměl natáčet Hitchcock. Teď mě budou zase jeho obdivovatelé chtít ukamenovat, ale podle mě je to jeden z nejpřeceňovanějších režisérů všech dob. Jeho filmy jsou strašně nudný a naivní. A tohle mi teda přišlo naivní i na rok 1966. Film na mě celkově působil dojmem, že je mnohem starší. Jako bonus Hitchcock asi nerad natáčel venku, takže kdykoliv je to jenom trochu možný, tak koukáte na herce, jak někde posedávaj na židlích a za nima běží na plátně nějaká rozmazaná zadní projekce. Jedna hvězda za film a druhá za Paula Newmana... ()

• Roztržená opona byla inspirována příběhem zběhnutí britských a amerických špionů, kteří přešli na stranu Sovětského svazu, zejména Guye Burgesse a Donalda Macleana. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)
  • Do hlavní mužské role toužil Hitchcocok po Cary Grantovi, ten ale již uzavřel svou kariéru a sdělil Hitchovi, že je příliš starý. (Kulmon)
  • Hitchock na natáčení vzpomínal se slovy: “Na začátku natáčení mi Paul Newman poslal několikastránkové poznámky s několika návrhy na úpravu své postavy. Vzal jsem si to příliš osobně a považoval jsem to za urážku. Tehdy jsem to ještě nevěděl, ale takové chování se netýkalo pouze mě. Totéž praktikoval i u jiných režisérů.“ [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)