• Česko

Závrať

Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1958, 128 min

U mě jednoznačně nejlepší Hitchcockův film, kterému ale pořád chybí docela dost k tomu, aby dostal nejvyšší hodnocení. To"tajemno" mohl rozvést mnohem víc a udělat film mysterióznější, několikrát mi takhle bohužel bylo dopředu jasné, co se cca stane (i když hlavní pointu jsem, přiznávám, neuhodla, to ale nemůže podle mě nikdo) a hlavně mi tam přebývá asi tak půlhodina, jejímž ubráním by bylo Vertigo nadupané napětím a ani chvíli bych se nenudila. V téhle podobě bohužel takové okamžiky nastaly, některé scény i postavy (Johnyho přítelkyně malířka) mi přišly naprosto zbytečné.(6.7.2007)

Hitchcockova preciznost, která předčila i to, že jsem se na film musela dívat s CZ dabingem a to i přes to, že mám originál, neboť originální zvuková stopa se nedala použít vzhledem k miniaturnosti titulků, které na disku jsou...(26.10.2009)

Scénář: Alec Coppel, Samuel A. Taylor .. V tomto proslaveném a pro mnohé posvátném snímku jsem bohužel neviděl víc něž jen lehce mysteriózní detektivku na pozadí obyčejného románku. Samozřejmě nepopírám, že některé scény jsou dosti působivé, atmosféra je zručně budována, hudba jí skvěle pomáhá a samotný závěr je překvapující, ale jako celek .. no nevím. Hypnóza, závrať nebo jiný smyslový záchvat doprovázený blahem se nedostavil. Takže, po prvním zhlédnutí, zatím jen 60%.(27.3.2006)

Mysteriózní zážitek v podání šéfkuchaře Alfreda Hitchcocka. Film, jehož každý záběr je do detailu propracován a jako ucelené dílo působí vysloveně dokonale. Oba hlavní hrdinové podali skutečně nevšední herecké výkony. Vše doplňuje podmanivá hudba. No a závěr filmu je tou opravdovou třešničkou na dortu.(8.5.2009)

Závrať. Posedlost. Mystérie. Barvy. Atmosféra! Připravoval jsem se na zklamání, ale Vertigo mě spolehlivě a s neuvěřitelnou silou sundalo. Jediné co můžu doporučit - sežeňte si to a pak se na to v klidu (!) podívejte. Psycho je možná silné kafe, ale na Vertigo podle mě nemá. 100%(29.7.2006)

• - Empire Hotel, ve kterém James Stewart nakonec nalézá Kim Novak je dnes sanfranciský York Hotel (www.yorkhotel.com). V současné době (září 2008) hotel prochází rozsáhlou rekonstrukcí, po jejímž skončení (v prosinci) se má jmenovat Hotel Vertigo. (džanik)

• - V důležitých momentech filmu se mění osvětlení: Když Scottie (James Stewart) poprvé zahlédne Madeleine (Kim Novak) v restauraci “Ernie's“, tak se nám (Madeleine) na chvilku jeví neobyčejně jasně – Když Scottie v knižním obchodě naslouchá příběhu Madeleinina předka, vše najednou potemní – Když Scottie poprvé uvidí Judy “předělanou“ na Madeleine, je osvícena přízračným zeleným světlem (z neonového nápisu za oknem). (džanik)

• - Filmový plakát obsadil 3. příčku v žebříčku časopisu “Premiere“ pro 25 vůbec nejlepších filmových plakátů. (džanik)