Nepravý muž

The Wrong Man

Drama / Krimi / Film-Noir

USA, 1956, 105 min

Zcela netypický Hitch - skoro bez stylizace, důraz na skutečnost.(14.6.2002)

Nepravý muž je nádhernou ukázkou toho, jak Hitchcock našel sám sebe v reálném světě, respektive objevil v něm námět, skutečnou událost, kterou podává divákovi svým nezaměnitelným způsobem. Pocity zmaru hlavnímu hrdiny jsou vykresleny velice převědčivě, Hitchcockovo nasnímání chladné, samotou a depresí nasáklé vězeňské cely rovněž. Moc se mi líbila Vera Miles ve stavu duševně chorém.(3.11.2007)

Je jen málo filmů, které vás vtáhnou do děje takovým způsobem, že hlavnímu hrdinovi držíte palce, jako by šlo o váš vlastní život. Nepravý muž je jedním z nich. Naprosto přesný a uhrančivý Henry Fonda, jako slušný člověk a hudebník Manny, v bravurním krimi-noir příběhu, jenž je skvělou studií lidské povahy, psychiky i nedokonalosti (tehdejšího) právního a sociálního systému. Snímek je věrnou rekonstrukcí skutečného případu z 50. let a po Psychu a Vertigu je pro mě osobně nejlepším Hitchcockovým dílem, kterému po opětovné projekci zvedám hodnocení na maximum. Tohle bych přál každému vidět, ale nikomu zažít.(14.11.2016)

Nečekal bych, že mi Hitchcockův film připomene Bressona! :)(17.2.2013)

Už na začátku upozorňuje sám režisér Hitchcock, že se bude tentokrát jednat o zcela odlišný snímek a vše se při sledování jen potvrzuje. Vynikající snímek o neprávem odsouzeném muži, kterému falešné obvinění prakticky zničí život. Výborně civilní Henry Fonda.(5.1.2014)

• - Victor Moore Arcade bylo strženo v roce 1990. (Kulmon)

• - Příběh je inspirován událostí z roku 1952 a je téměř bezvýhradně autentický. Hitchcock kvůli němu spolupracoval s lidmi zapletenými do případu, aby mohl určité události zreplikovat co nejpřesněji. Později této preciznosti litoval a dal by přednost větší konzistentnosti a vyšší míře dramatičnosti. (Hwaelos)

• - Lékaři z ústavu pro duševně choré, byli skutečnými psychiatry a hráli tedy sami sebe. (Hwaelos)