Nepravý muž

The Wrong Man

Drama / Krimi / Film-Noir

USA, 1956, 105 min

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +napínavá atmosféra, tíživý dojem, Henry Fonda -k závěru není atmosféra vystupňovaná/// Dost dobře rozehraný thriler o můži jež je nepráven podezříván z loupeže. Henry Fonda to zahrál nádherně minimalisticky s chladným výrazem ve tváři. I samotný průběh filmu je zajímavý a vykresluje dopady jaké to přináší jeho rodině a nejbližším. Jen škoda, že film v druhé polovině mírně polevil a skoro se zdálo, že neměl o čem vyprávět, respektive zdálo se to natahované. I tak je to ale dobrá podívaná, která mě přikovala k obrazovce i dnes. A klaustrofobická kamera ve vězení, to je něco. Úplně se mi motala hlava./// Celkem 79%///(11.8.2008)

Rozpočet $1,2miliónaTržby USA $2,000,000Tržby Celosvetovo $2,000,000║ Alfred Hitchcock je génius ako tu vie pracovať s napätím /75%/(19.5.2010)

Kdo se by nebál Kafkových vizí a osudu Josefa K. Samozřejmě, že i Hitchcock Kafkovi dobře "rozuměl" a hlavně si všímal toho, že se podobné události odehrávají zcela běžně i v reálných kulisách. Tak to bylo i se skutečným hudebníkem Manny Balestrerem, jehož případ popsal ve své knize "The True Story of Christopher Emmanuel Balestrero" Maxwell Anderson, jenž se spolu s Angusem MacPhailem podílel i na scénáři. Tenhle Hitchcock je asi tím nejpravdivějším a nejnaléhavějším, čemuž nahrává i jedinečný Fondův výkon.(23.4.2005)

Je jen málo filmů, které vás vtáhnou do děje takovým způsobem, že hlavnímu hrdinovi držíte palce, jako by šlo o váš vlastní život. Nepravý muž je jedním z nich. Naprosto přesný a uhrančivý Henry Fonda, jako slušný člověk a hudebník Manny, v bravurním krimi-noir příběhu, jenž je skvělou studií lidské povahy, psychiky i nedokonalosti (tehdejšího) právního a sociálního systému. Snímek je věrnou rekonstrukcí skutečného případu z 50. let a po Psychu a Vertigu je pro mě osobně nejlepším Hitchcockovým dílem, kterému po opětovné projekci zvedám hodnocení na maximum. Tohle bych přál každému vidět, ale nikomu zažít.(14.11.2016)

Scénář: Maxwell Anderson, Angus MacPhail .. Ještě než ulice New Yorku ovládl Spider-Man, pohyboval se jimi bezúhonný Wrong Man, zahalen do hutné noir atmosféry, avšak prost velkých porcí překvapení či napětí. Mistr Hitch pár fíglů sice vytáhne, ale moc nefungují, tedy kromě stísněnosti a pocitu bezmoci, která z pocitů hlavního hrdiny přímo sálá. Pokud chcete vidět noir-dokument, dle událostí fakticky podložených, neváhejte.(9.11.2006)