Nepravý muž

The Wrong Man

Drama / Krimi / Film-Noir

USA, 1956, 105 min

Chytré vyprávění smutného případu z reálu, který krásně vykreslil režisér společně s Mistrem Fondou.(15.7.2011)

Náhle zatknutie a obvinenie nič netušiaceho muža - otca stredostavovskej rodiny - z lúpežných prepadnutí túto rodinku takmer vykĺbi z pántov. Dôkazy sú jednoznačné, svedkovia neomylne presvedčení o vine. Muž ako obarený sleduje rýchlosť s akou je usvedčovaný zo zločinu. Mašinéria pracuje svižne a spoľahlivo. Hrozba podobného jednania s kýmkoľvek z nás pôsobí mrazivo (vystihol to Pohrobek pripodobením situácie hlavného hrdinu s osudmi Jozefa K. z Kafkovho Procesu). Manželka ťažko znáša súbeh negatívnych udalostí a začne sa obviňovať z celej situácie, pričom jej duševné rozpoloženie sa zhoršuje. Napriek obratu v závere, tiesnivá atmosféra, v ktorej sa vytráca nádej na možnosť obhájenia neviny, zotrváva aj po skončení.(2.8.2006)

Už na začátku upozorňuje sám režisér Hitchcock, že se bude tentokrát jednat o zcela odlišný snímek a vše se při sledování jen potvrzuje. Vynikající snímek o neprávem odsouzeném muži, kterému falešné obvinění prakticky zničí život. Výborně civilní Henry Fonda.(5.1.2014)

Nečekal bych, že mi Hitchcockův film připomene Bressona! :)(17.2.2013)

Natočené krásne. Herci vynikajúci. Navodenie "skutočnej" atmosféry geniálne. Systém prirovnaný k mlynčeku na mäso... Ako film, ktorý ma zaujať niečim zaujímavým (filmovým), príliš obyčajné a lineárne. Réžia a hudba zachraňujú veľa, ale ako film to príliš neobstojí, ako preozprávanie skutočného príbehu je to... výstižné... Mimochodom, všelikde najdete ten blbí obsah o Mannyho úteku, ale ja som sa za celý film nevšimol, že by niekto utekal...(14.11.2007)

• - V době natočení Nepravého muže procházel filmový průmysl obdobím krize a Hitchcock proto natočil snímek pro Warner Bros. bez nároku na honorář. (Hwaelos)

• - Film vycházel z pravdivého případu zaměněné identity, jenž měl tragické následky. V roce 1953 byl v New Yorku uvězněn hudebník Manny Balestrero za kapesní krádeže, které ale ve skutečnosti nespáchal. Než byl zproštěn obvinění, zoufale trpěl potupnou ztrátou svobody a lidským ponížením, jehož následkem bylo i duševní onemocnění jeho ženy. Když se jeho příběh jednoho dne objevil v časopise Life, autor článku Herbert Bream prodal filmová práva společnosti Warner Brothers. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)

• - Pravý pachatel se ve filmu objeví několikrát, např. před Stork Clubem, v podloubí Victora Moorea a blízko jednoho z obchodů s lihovinami, kde policie zatkne Mannyho. (Kulmon)