Nepravý muž

The Wrong Man

Drama / Krimi / Film-Noir

USA, 1956, 105 min

Čekal jsem, že film bude víc o pocitech nepravého muže a ne o tom, jak si ověřuje své alibi a co se stalo v soudní síni. Drama je to velice civilní, pravda, ale nakonec ten nejsilnější dojem, jaký ve vás zůstane, je pachuť nad činností jakékoliv výkonné moci.(25.6.2007)

Byla jsem napjatá, až jsem málem popraskala.(26.8.2007)

Rozpočet $1,2miliónaTržby USA $2,000,000Tržby Celosvetovo $2,000,000║ Alfred Hitchcock je génius ako tu vie pracovať s napätím /75%/(19.5.2010)

Náhle zatknutie a obvinenie nič netušiaceho muža - otca stredostavovskej rodiny - z lúpežných prepadnutí túto rodinku takmer vykĺbi z pántov. Dôkazy sú jednoznačné, svedkovia neomylne presvedčení o vine. Muž ako obarený sleduje rýchlosť s akou je usvedčovaný zo zločinu. Mašinéria pracuje svižne a spoľahlivo. Hrozba podobného jednania s kýmkoľvek z nás pôsobí mrazivo (vystihol to Pohrobek pripodobením situácie hlavného hrdinu s osudmi Jozefa K. z Kafkovho Procesu). Manželka ťažko znáša súbeh negatívnych udalostí a začne sa obviňovať z celej situácie, pričom jej duševné rozpoloženie sa zhoršuje. Napriek obratu v závere, tiesnivá atmosféra, v ktorej sa vytráca nádej na možnosť obhájenia neviny, zotrváva aj po skončení.(2.8.2006)

Alfred Hitchcock mě dokáže překvapit i zklamat. Tentokrát mě zklamal, protože Wrong man není vůbec takový film jak jsme očekával. Henry Fonda jako "ten nepravý" působí velmi příjemně, ale celá zápletka včetně pointy a poučení mi přijde natolik samozřejmou a jednoduchou, že jsem vlastně jen sledoval film a čekal až dojde k očekávanému. Škoda, že se nedostavilo nějaké originální překvapení či zvrat, který by film a jeho hloubku, která je jinak dost chudá, vylepšil. (spoiler: v závěru mi "pravý muž" nepřišel natolik podobný, aby si ho někdo s takovou jistotou spletl...)(9.8.2008)