Třicet panen a Pythagoras

30 Virgins and Pythagoras

(festivalový název)

Komedie / Hudební

Československo, 1973, 68 min

"Kdo jste a co chcete?!" "Jsem profesor Ludolf a chci dovnitř!" Zdánlivě druholigová blbůstka, nicméně chytré, vkusné, veselé a velmi příjemné dílko, na které se rád někdy podívám znovu a až budu senilní stařec, budu si ho pouštět obden. Estetizující dobová hříčka „matikář kontra 30 slečen“, krásně provedená, frivolně si pohrávající s prvky prvorepublikových školských komedií, mísíc staré s novým, vše absolutně husákfrei, s rozkošným Menzelem, zhudebněnou Sókratovou anamnésis a třiceti nebezpečnými údajnými pannami s archetypální Schallerovou v čele. Krásně se předvádí Lenka Filipová. Školník rulez. (Vsadím všechny své body, že na ředitelovu otázku „Komenský?“ měl původně odpovědět „Visí“, kdežto stávající „V pořádku“ je náhražka po zásahu cenzora.) Pěkným unikátkem je lehce suchařípovský fousatý Brodský. Úvodní Högerův komentář mě odboural, závěr už byl slabší. Cítím z toho filmu labutí píseň zlatých českých šedesátých. Jakoby zakonzervoval tu přesnou vteřinu přechodu k sedumdesátým (ač už v beznadějně normalizačním roce 1973). Kouzlo nechtěného: Ludolf vystupující v Lucerně vypadá už přesně jako typický normalizační popový panák. Na druhé straně je to jediný film, v němž Káju Gotta žeru i s chlupama. Z jiného světa: Ve sborovně sedí mlčící autor dialogů dr. Svěrák, mezi reportéry nepřehlédněte dr. Bruknera.(19.2.2011)

Hudební komedie s hereckými hvězdami. Pythagorova věta pojatá novou metodou zpěvu v hodině. Třicet panen, tedy školaček naučit matematiku a fyziku je těžký úděl. 90%(12.1.2013)

Celkem příjemný, nicméně nenáročný muzikál s několika pěknými písničkami, kdy jednu z hvězdiček dodává obsazení v čele s charismatickou Jaroslavou Schallerovou. Tenhle film dnes funguje jednak jako záležitost pro pamětníky, jednak jako zakonzervovaný obraz některých hvězdiček. V jedné z rolí matematikou nedotčených dívek se objevila například mladičká Lenka Flipová a byl na ní moc hezký pohled...Celkový dojem 55 %.(17.6.2006)

• Skip

Taková nic moc hudební komedie, při níž se člověk vůbec nebaví.(22.12.2006)

• dyfur

..kedysi pomerne populárny film, neskôr zapadol v zabudnutie,a popularitu napr.filmu:Starci na chmele nenadobudol,ale i po čase sa dá pozerať...teda hlavne pre pesničky,dej inak plytučkýýýý...(11.4.2013)