Třicet panen a Pythagoras

(festivalový název)

Komedie / Hudební

Československo, 1973, 68 min

• Skip

Taková nic moc hudební komedie, při níž se člověk vůbec nebaví.(22.12.2006)

Menzel je dobrý jako zpívající profesor a tak je to nadprůměr(i na dobu svého vzniku). Spíše ale pro pamětníky.(12.1.2003)

Docela pěkný holky a Menzel je místy i vtipný: - "Víte, že vás ještě nikdy nevypískali?" - "Vím, pracuju na tom..."(30.10.2006)

Jako hudební komedie průměr, Jiří Menzel celkem dobrý, ale za všechny ty kočky, zejména pak za nedostižnou Jarušku Schallerovou, dávám plný počet.(15.8.2007)

"Kdo jste a co chcete?!" "Jsem profesor Ludolf a chci dovnitř!" Zdánlivě druholigová blbůstka, nicméně chytré, vkusné, veselé a velmi příjemné dílko, na které se rád někdy podívám znovu a až budu senilní stařec, budu si ho pouštět obden. Estetizující dobová hříčka „matikář kontra 30 slečen“, krásně provedená, frivolně si pohrávající s prvky prvorepublikových školských komedií, mísíc staré s novým, vše absolutně husákfrei, s rozkošným Menzelem, zhudebněnou Sókratovou anamnésis a třiceti nebezpečnými údajnými pannami s archetypální Schallerovou v čele. Krásně se předvádí Lenka Filipová. Školník rulez. (Vsadím všechny své body, že na ředitelovu otázku „Komenský?“ měl původně odpovědět „Visí“, kdežto stávající „V pořádku“ je náhražka po zásahu cenzora.) Pěkným unikátkem je lehce suchařípovský fousatý Brodský. Úvodní Högerův komentář mě odboural, závěr už byl slabší. Cítím z toho filmu labutí píseň zlatých českých šedesátých. Jakoby zakonzervoval tu přesnou vteřinu přechodu k sedumdesátým (ač už v beznadějně normalizačním roce 1973). Kouzlo nechtěného: Ludolf vystupující v Lucerně vypadá už přesně jako typický normalizační popový panák. Na druhé straně je to jediný film, v němž Káju Gotta žeru i s chlupama. Z jiného světa: Ve sborovně sedí mlčící autor dialogů dr. Svěrák, mezi reportéry nepřehlédněte dr. Bruknera.(19.2.2011)

• - Na natáčení se podílel také ochotnický divadelní spolek tehdejšího kroměřížského podniku PAL Magneton. (Mytologie)

• - Po natočení putoval film ihneď do trezoru. Diváci ho mohli zhliadnuť až o štyri roky neskôr. (Raccoon.city)

• - Natáčení probíhalo převážně v Kroměříži, ve filmu je k vidění například bývalá Justiční škola nebo slavná Květná zahrada. (quixote)