Třicet panen a Pythagoras

30 Virgins and Pythagoras

(festivalový název)

Komedie / Hudební

Československo, 1973, 68 min

Ach, ty spásné závěrečné titulky! Slyšet totiž Pythagorovu píseň ještě jednou, asi bych matematiku začal už dočista nenávidět. Nicméně film je příjemný, Jiří Menzel je komediant cynik na svém místě, dívky jsou krásné (Jaroslavu Schallerovou mi velice připomíná Veronika Kubařová), dialogy Zdeňka Svěráka (který sám neřekne jediné slovo) patřičně vtipné a proti hudbě od jednoho z našich géniů Angela Michajlova nelze říct ani ň.(7.6.2016)

"Kdo jste a co chcete?!" "Jsem profesor Ludolf a chci dovnitř!" Zdánlivě druholigová blbůstka, nicméně chytré, vkusné, veselé a velmi příjemné dílko, na které se rád někdy podívám znovu a až budu senilní stařec, budu si ho pouštět obden. Estetizující dobová hříčka „matikář kontra 30 slečen“, krásně provedená, frivolně si pohrávající s prvky prvorepublikových školských komedií, mísíc staré s novým, vše absolutně husákfrei, s rozkošným Menzelem, zhudebněnou Sókratovou anamnésis a třiceti nebezpečnými údajnými pannami s archetypální Schallerovou v čele. Krásně se předvádí Lenka Filipová. Školník rulez. (Vsadím všechny své body, že na ředitelovu otázku „Komenský?“ měl původně odpovědět „Visí“, kdežto stávající „V pořádku“ je náhražka po zásahu cenzora.) Pěkným unikátkem je lehce suchařípovský fousatý Brodský. Úvodní Högerův komentář mě odboural, závěr už byl slabší. Cítím z toho filmu labutí píseň zlatých českých šedesátých. Jakoby zakonzervoval tu přesnou vteřinu přechodu k sedumdesátým (ač už v beznadějně normalizačním roce 1973). Kouzlo nechtěného: Ludolf vystupující v Lucerně vypadá už přesně jako typický normalizační popový panák. Na druhé straně je to jediný film, v němž Káju Gotta žeru i s chlupama. Z jiného světa: Ve sborovně sedí mlčící autor dialogů dr. Svěrák, mezi reportéry nepřehlédněte dr. Bruknera.(19.2.2011)

Menzel je dobrý jako zpívající profesor a tak je to nadprůměr(i na dobu svého vzniku). Spíše ale pro pamětníky.(12.1.2003)

Hudební komedie s hereckými hvězdami. Pythagorova věta pojatá novou metodou zpěvu v hodině. Třicet panen, tedy školaček naučit matematiku a fyziku je těžký úděl. 90%(12.1.2013)

Rok 1973, jeden z nejtužších roků normalizace. A najednou lehkonohá, nepolitická komedie, plná chytlavých popěvků, dlouhých vlasů, krátkých sukní a kalhot do zvonu. A k tomu (vedle půvabné Valérie, sličné Xénie a mladé Lenky Filipvé, která by v té době mohla aspirovat na českou Mary Hopkin) šarmantní Marie Drahokoupilová a nadstandartní výkony všech ostatních. Prostě malý zázrak.(13.7.2010)