Třicet panen a Pythagoras

30 Virgins and Pythagoras

(festivalový název)

Komedie / Hudební

Československo, 1973, 68 min

Rok 1973, jeden z nejtužších roků normalizace. A najednou lehkonohá, nepolitická komedie, plná chytlavých popěvků, dlouhých vlasů, krátkých sukní a kalhot do zvonu. A k tomu (vedle půvabné Valérie, sličné Xénie a mladé Lenky Filipvé, která by v té době mohla aspirovat na českou Mary Hopkin) šarmantní Marie Drahokoupilová a nadstandartní výkony všech ostatních. Prostě malý zázrak.(13.7.2010)

• cariada

Blbina na entou! Pár slušných písní a Jiří Menzel to je tak za dva body a ještě za pár hezkých holek . Jinak to za mnoho nestojí. Je hodně chaotický aspon pro mě .(23.12.2007)

"Kdo jste a co chcete?!" "Jsem profesor Ludolf a chci dovnitř!" Zdánlivě druholigová blbůstka, nicméně chytré, vkusné, veselé a velmi příjemné dílko, na které se rád někdy podívám znovu a až budu senilní stařec, budu si ho pouštět obden. Estetizující dobová hříčka „matikář kontra 30 slečen“, krásně provedená, frivolně si pohrávající s prvky prvorepublikových školských komedií, mísíc staré s novým, vše absolutně husákfrei, s rozkošným Menzelem, zhudebněnou Sókratovou anamnésis a třiceti nebezpečnými údajnými pannami s archetypální Schallerovou v čele. Krásně se předvádí Lenka Filipová. Školník rulez. (Vsadím všechny své body, že na ředitelovu otázku „Komenský?“ měl původně odpovědět „Visí“, kdežto stávající „V pořádku“ je náhražka po zásahu cenzora.) Pěkným unikátkem je lehce suchařípovský fousatý Brodský. Úvodní Högerův komentář mě odboural, závěr už byl slabší. Cítím z toho filmu labutí píseň zlatých českých šedesátých. Jakoby zakonzervoval tu přesnou vteřinu přechodu k sedumdesátým (ač už v beznadějně normalizačním roce 1973). Kouzlo nechtěného: Ludolf vystupující v Lucerně vypadá už přesně jako typický normalizační popový panák. Na druhé straně je to jediný film, v němž Káju Gotta žeru i s chlupama. Z jiného světa: Ve sborovně sedí mlčící autor dialogů dr. Svěrák, mezi reportéry nepřehlédněte dr. Bruknera.(19.2.2011)

Jako hudební komedie průměr, Jiří Menzel celkem dobrý, ale za všechny ty kočky, zejména pak za nedostižnou Jarušku Schallerovou, dávám plný počet.(15.8.2007)

Celkem příjemný, nicméně nenáročný muzikál s několika pěknými písničkami, kdy jednu z hvězdiček dodává obsazení v čele s charismatickou Jaroslavou Schallerovou. Tenhle film dnes funguje jednak jako záležitost pro pamětníky, jednak jako zakonzervovaný obraz některých hvězdiček. V jedné z rolí matematikou nedotčených dívek se objevila například mladičká Lenka Flipová a byl na ní moc hezký pohled...Celkový dojem 55 %.(17.6.2006)

• - Po natočení putoval film ihneď do trezoru. Diváci ho mohli zhliadnuť až o štyri roky neskôr. (Raccoon.city)

• - Natáčení probíhalo převážně v Kroměříži, ve filmu je k vidění například bývalá Justiční škola nebo slavná Květná zahrada. (quixote)

• - Na natáčení se podílel také ochotnický divadelní spolek tehdejšího kroměřížského podniku PAL Magneton. (Mytologie)