Sen noci svatojánské

Midsummer Night's Dream, A

Sen noci svätojánskej

Komedie / Fantasy / Romantický

Itálie / Velká Británie / USA, 1999, 116 min

Pro mě výtvarně nejpříjemněji pojatá verze toho nejpohádkovějšího ze všech Shakespearových děl. Obsah není nijak narušován - zůstává klasickým příběhem lidí, co pro všechen všední shon zapomněli na sladké a mámivé snění a najednou jsou vhozeni do prostředí Athén (v této verzi však nikoli starobylých, ale naopak plných bicyklů), do okouzlujícího světa skřítků, víl, elfů, duchů, kterým vládne Oberon a Titánie... Atmosféra letní noci v lese, společně s hudbou má kouzlo snu... (co se hudby týče, dojde i na klasické italské opery). Veškeré dialogy jsou veršované, takže na jedné straně velice zajímavé a poutavé, ale na straně druhé také dosti náročné na neustálé soustředění se... Většina starších verzí Snu noci svatojánské vypadá stále "jako na divadle", ale tady skutečně vznikl dojem jakési "pohádkové reality", ve které se člověk touží ztratit...(19.11.2003)

Nenapadlo by ma, že v jednom filme uvidím Christiana /Batmana/ Balea, Calistu /Ally Mc Beal/ Flockhart a Annu /Bathory/ Friel:))). Inak k filmu môžem povedať iba krása, krása, krása. Ale čo sa čudujem, veď je to Shakespeare so skvelým obsadením, dobrou hudbou a vtipom. Keby ma niekto hľadal, zháňam ten zázračný kvet, aby som neskončila v háji a sama.(14.1.2009)

Dosud jsem zcela nepochopil smysl poezie, nedokázal jsem vykoumat ani krátkou báseň, nevymyslel jsem jiný než sprostý rým a jambický pentametr bych nejspíše využil při opravě radlice u kombajnu. Jsem prostě nekulturní tvor přízemně neoceňující velké umění, ale přesto jsem se odvážně vrhnul do poetického lesa, kde jsem však zklamaně zjistil, že excelentní sestava herců si jenom zarecitovala verše velkého alžbětince. Přesto jsem přesvědčen o tom, že jsem byl svědkem skvělých hereckých výkonů, zejména Kline a Tucci mi padli do noty, ale míra zábavy u mne rozhodně nepřesáhla tři hvězdičky.(17.11.2012)

Nejpohádkovější Shakespeare jakého jsem kdy měla možnost vidět a kdyby film viděl on sám, byl více než spokojen.Víly,elfové,raraši to všechno tu je (s tím make-upem si někdo musel dát sakra práci).Dále se tu objeví plejáda hereckých hvězd v čele s vynikajícím Kevinem Klinem,scéna z konečného představení nemá obdoby xD.(2.5.2010)

• mandes

rozpočet : $11 million tržby americké : $16,071,990(28.1.2007)