Časožrouti (TV film)

• SK název

Časožrúti

Sci-Fi / Mysteriózní / Fantasy / Thriller

USA, 1995, 3x60 min

Další spíše průměrná adaptace knihy Stephena Kinga.(7.6.2004)

Před filmem jsem četl výbornou novelu. Film je i na televizní dílo neuvěřitelně laciný a se špatnými triky, to musíte ignorovat. Jinak se velmi věrně drží knihy. Drtivá většina herců je dost špatných a vytváření vztahů mezi nimi nefunguje ( částečně způsobeno i dabingem ). Přesto nakonec dávám tři, protože atmosféra beznaděje a tajemna, které se blíží, tu je a taky dobrý hlavní hudební motiv. Taky si myslím, že Časožrouty je opravdu dost těžké zfilmovat.(7.6.2004)

Knižní předlohu jsem bohužel nečetla, takže jsem byla v první části docela příjemně napjatá a plná očekávání, co se vlastně nakonec stane - jenže když pak na řadu přišly ty neuvěřitelně lacině a směšně vypadající trikové sekvence, takřka všechna tísnivá atmosféra byla tatam. Přesto nemůžu říct, že by se mi snímek vyloženě nelíbil - dokonce bych se klidně ráda podívala znovu.(20.9.2006)

„Napísal som štyridsať detektívok, ale ani jednu takú záhadnú, ako je toto.“ Aj keď vedecko-fantastickú tvorbu vo filmoch/knihách nevyhľadávam, novela „Langolieri“ Stephena Kinga (na Slovensku vyšla v zbierke spolu so skrytým oknom do skrytej záhrady v zbierke „Štyri po polnoci“), patrí k mojim obľúbeným. Je veľmi dobre napísaná, autor má rád postavy, volí ľudský prístup k šialenej sci-fi zápletke a hrdinovia jednajú tak, ako by sme v podobnej situácii konali my, kebyže sa zobudíme na palube lietadla, ktoré nemá pilotov a pod ním žiadne mesto nesvieti. Preto som sa na televízne spracovanie o dĺžke 180 minút tešil. Réžie sa chopil zručný remeselník Tom Holland (o rok neskôr zadaptoval novelu Richarda Bachmana ZCHRADNI!, plus kedysi nakrútil HRÔZOSTRAŠNÚ NOC a prvú DETSKÚ HRU). Do hlavných rolí obsadil spoľahlivých pardálov: Davida Morsea (ktorý má pre kingovky slabosť – ZELENÁ MÍĽA, SRDCE V ATLANTÍDE), Frankieho Faisona (dobrácky ošetrovateľ Barney z lecteroveskej ságy) a Bronsona Pinchota alias Balkiho zo sitkomu „Perfektní príbuzní“ (a šialeného francúzskeho kaderníka z posledných sérií „Kroku za krokom“). Toľko k suchým faktom – ako sa LANGOLIERI alias ČASOŽRÚTI vydarili ako film? Nedostatočný rozpočet vďaka šikovnej zápletke (podstatná časť deja sa odohráva v uzavretom priestore - lietadlo, letisková hala) nie je poznať (do nástupu neopísateľných počítačových efektov, keď uvidíte, pochopíte), takže režisér prenecháva priestor hercom a scenáru o „strate času a priestoru“. Ku koncu príbehu však dochádza dych a úroveň. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/192078/Casozruti-60.html(9.1.2009)

Na to, že to bylo pro televizi, to docela ušlo. Triky (radši) rozebírat nehodlám, potěšila mě dost napínavá atmosféra.(4.6.2004)

Takže další filmová adaptace Kingova románu, která dopadla lehce nadprůměrně z mého pohledu. Obsazení není nijak světoborné, na TV produkci ovšem ucházející. Knihu jsem četl a pár postav bych si představoval rozhodně jinak, hlavně Nicka a Dinah. Největší problém je délka filmu, já ho viděl jako jeden celek, tedy „tříhodinový“ film - 45 minut by se dalo bez problému odebrat. Jinak se film drží knihy dost podrobně, cituje dokonce i některé věty. 7/10*(1.8.2009)

• dobytek

Tenhle film je obrovská 3-hodinová nuda. Kdysi běžel na Nově rozdělenej na 2 (nebo možná dokonce na 3) části, takže po částech se tu nudu dalo nějak přežít. Pokud by se to vysílalo v jednom kuse, tak se to hodí maximálně na zaplácnutí vysílacího času od 2 do 5 hod ráno ve všední den na Primě.(20.9.2006)

Stopáž byla trochu zastrašující, ale když jsem viděla účast Deana Stockwella a Davida Morseho, tak už nebylo nad čím váhat. Jinak nevím, kde by se daly nějaké minuty ubrat, pořád se něco dělo, a vše co se stalo bylo důležité a muselo to tam být, takže nezkracovat:-) Samotná zápletka může leckoho urazit svou naivitou, ale pro mě je to zas jen důkaz, že autorova fantazie nezná žádných mezí, a to mu závidím. "Chramst, chramst..."(15.4.2010)

• gudaulin

Stejnojmenná Kingova novela nepatří k tomu nejlepšímu z toho, co mistr hororu kdy zplodil, nicméně hlavním problémem tohoto filmu je chudičká výprava a zejména odbyté, příliš lacině vypadající triky, které jsou ostudou i pro televizní snímek. Z hereckého obsazení stojí za zmínku David Morse v roli pilota, jinak je to velmi průměrná záležitost. Celkový dojem: 45 %.(7.12.2007)

• Rex Mundi

Poviedka Langolieri zostáva mojou najobľúbenejšou zo zbierky Štyri po polnoci. Bohužiaľ televízna adaptácia je šialene rozťahaná - znesiteľnejšia ak si ju posúvaním zostriháte len na scény, keď sa deje a hovorí niečo podstatné. Hlavne preskáčte všetky tie mučivé chvíle, keď sa hrdinovia vzájomne presviedčajú o tom, ako sa majú ponáhľať, lebo majú málo času, ale pritom iba jalovo postávajú, čumia do blba a potom ešte slimačím tempom rozoberajú detaily, ktoré by mohli doriešiť neskôr - hrozne ma rozčuľovali! Jednoducho si myslím, že keď ide o prežitie, tak namiesto poskytovania psychoanalýzy chlapcovi, ktorý je paralyzovaný myšlienkou, že práve niekoho zabil v sebaobrane, mu treba streliť facku a povedať "na toto teraz nemáme čas, k psychológovi pôjdeš potom, ak to prežiješ - vstávaj a ideme!" (no už si nepamätám, ako to riešil King). Podobných situácií je tam dosť, nehovoriac o tom, že takmer všetko sa deje v spomalenom tempe - akoby režisér povedal hercom aj štábu "počúvajte, máme len scenár podľa poviedky, aby sme ho natiahli na 180 minút... tak sa snažte". Fakt nervy píliaca zívačka, ale pozrela som si ju, lebo som bola zvedavá, ako to s tou skvelou poviedkou dopadlo. Radšej znova prečítať.(16.7.2012)

V knižní (povídkové) předloze děj bez problémů funguje, ve filmu vyznívá vyústění s časožrouty velmi hloupě a směšně. I přes béčkové zpracování, občasné logické kiksy, slaboučké efekty a prkenné (ne)herecké obsazení (s výjimkou Davida Morse, který překlonil mé hodnocení ze dvou na 3*) se jedná o vcelku povedenou adaptaci Kingova díla. 55%(16.3.2009)

• WANDRWALL

Stephen KING je úžasný člověk. Ale že by to byl velký umělec, tedy ten, co háže hodně podnětů k přemýšlení, tak to pro mě ne. Ale natají se se svou kuchyní, takže kdo se o něho zajímá, tak rozhodně by měl občas si číst v jeho knize - O PSANÍ...(3.8.2010)

• Webb

Zajímavý námět ještě nedělá kvalitní film. Neherecký výkony a mizerné triky jsou tady denním chlebem, k tomu si připočtěte průměrnou režii, nehorázně dlouhou stopáž a vyjde vám snímek, u kterého se hlavně v druhé polovině začnete nudit.(3.7.2009)

Tři hodiny mi Časožrouti ukradli, pancharti. :D Knihu jsem nečetl, tak nemůžu soudit, zda je lepší jak film, ale určitě je, protože film nedokáže nahradit představivost, kterou si vytvoříte čtením knihy. I když je doba s Časožrouty dlouhá, mně to uteklo celkem rychle, i když jsem byl na oslavě narozenin. Děj je v pohodě, pár zvratů, klasika. (16.3.14 cz/ntb)(16.3.2014)

Režisér Tom Holland se Kingovi knižní předlohy drží seč může a dělá dobře. Filmovat jeho knihy je práce věru něpříjemná a jak jsme se už sami přesvědčili jen, málo kdy to dobře dopadne. Časožrouti neurazí ani nenadchnou.(6.10.2003)

Spousta skvělých Kingových románů byla zprzněna a většině se dostalo puncu šedivého průměru. Časožrouti z něj podle mne přece jen vyčnívají. Tísnivá atmosféra na letišti, kdy se za podivných zvuků „něco blíží“ a začíná psychologický boj povah a charakterů, na mne platí a funguje. Kdyby se film citlivě sestříhal a vyhodilo se tak 35 minut nudného smetí, měl bych se svými 4* úplně čisté svědomí!(25.12.2008)

• Sinecod...

Já to řikala! Nechte Stephena na pokoji!(2.3.2009)

Tvůrci se drželi předlohy téměř do posledního písmene. Tedy žádné překvapení a navíc levné triky, díky kterým na mě časožrouti působili spíš směšně než děsivě.(5.10.2003)

• anais

Naprosto dementní film, při kterém jsem se ale výborně bavil. příšerné herecké výkony tomuto televiznímu filmu dodávají neuvěřitelně kultovní rozměr. Rozhodně doporučuji !!!(6.10.2004)

Tenhle film jsem viděl jako malej, sice jsem čekal nějaký příšery, už jenom proto že jsem Kinga tolik neznal, a nakonec jsem dostal docela solidné film který mě bavil. Když jsem to viděl teď tak jsem viděl jen slepenec scén které se odehrávaly skoro všechny na jednom místě a čekaly mě fakt neuvěřitelně stupidní dialogy které neměly hlavu ani patu. Navíc tu máme neuvěřitelně špatné herce který režisér rád snímal z nejbližšího možného úhlu. No a závěreční Časožouti? Ty byly spíše k smíchu. Je až zajímavé co se mi v mládí líbilo ale aspoň z nostalgie dávám 3*.(6.2.2013)

<< předchozí 1 2 3 4 5