Big Jato

(festivalový název)

"To víš, že zvědavost zabije mnohem víc lidí, než odvaha? Tak drž hubu," zazní v útrobách fekálního náklaďáku, jenž se nemotorně řítí brazilským venkovem. Osobitá komedie Big Jato vypráví o dospívání patnáctiletého Francisca, který musí volit mezi tvrdou dřinou na fekálním náklaďáku a podmanivou krásou poezie, na niž balí holky jeho liberální strýček. Tvůrci nenuceně mísí zemitou realitu netradičního povolání se snílkovskou komedií, která vypráví příběh mládí, dobrodružství a prvních lásek. (Kino Brasil)

Enšpígl

Už od prvního záběru na tatíka za volantem hovnocusu mě bylo jasný, že budu sledovat brazilskou obdobu bouřliváka. Jeho téma je neměný a neustále dokola kecá o hovnech, o sraní a prdelích i když pravda v rámci zasvěcování synka se to snaží říkat zfilozofovat. Veškerý srací intelktuálno končí v okmažiku, kdy začne tatík nasávat nebo když veme synka za děvkama aby ho odpanili a neměl zženštilé chování, synek totiž nejevil příliš velký zájem o řízení hovnocusu a spíše ho to táhlo za strýcem, bohemským to basníkem, který uměl upsořádat mejdlo s děvkama a muzikantama i ve svý cele, kde byl tou dobou zavřenej. Může se zdát, že se jedná o jasnou komedii, zláště když tatík začne se svou srací filozofií, ale ve filmu je i nešťastná láska, rodinný vztahy ovlivněné sociálním postavením hovnousový rodiny a do toho všeho ještě taková brazilská pohodička chudých v krásných exteriérech. ()