Putování tučňáků: Volání oceánu

• Francie L'Empereur (více)

Příběh malého tučňáka, připravujícího se na svou první cestu k moři, nás zavádí do ledového království vzdálené Antarktidy. Tak jako každý tučňák, i náš hrdina naslouchá tajemnému volání, které ho vábí na dalekou pouť do neznáma. V zásadních chvílích dospívání jsou mu oporou matka a moudrý otec, který díky svým zkušenostem a autoritě dodává odvahu i dalším členům skupiny a pomáhá jim čelit těžkostem a nástrahám. Pokračování oscarového snímku Putování tučňáků natočil režisér Luc Jacquet v rozlišení 4K, s využitím nejmodernějších technologií včetně ponorek a dronů. Dobrodružství nejodlehlejších částí naší planety se mu díky tomu podařilo zachytit tak, jak bylo ještě před několika lety nemyslitelné. (Aerofilms)

duddek

Spousta krásných záběrů, které se ale po chvíli omrzí. Na to, že film zobrazuje skutečně jen to, co má v názvu (tzn. putování tučňáků k moři a zase zpět), je to hrozně dlouhé, vinou delších pasáží beze slov byste mohli i usnout. Je škoda, že použité moderní metody snímání nebyly využity naplno, aby ukázaly tučňáky i při jiných činnostech než při chůzi (např. při lovu, při hře, při páření a dalších běžných aktivitách), i když to možná obsáhl první díl z roku 2005. Takhle jsem měl dojem, že nějaký 20minutový dokument by mi toho o tučňácích řekl víc a nenechal by otevřené otázky, proč matka po čase odchází (a kam), podle čeho se v tolikahlavém hejnu dokážou rozeznat atp. Každopádně to mají strašně těžké. Díky bohu, že nejsem tučňák. ()

Inozuka

Tučňák jde k moři. Tučňák skočí do vody a chvíli plave. Tučňák vyskočí z moře. Tučňák jde zpátky do údolí a cestou sebou párkrát praští o zem. Tučňák čelí sněhové bouři. Tučňák jde k moři. Tučňák skočí do vody a chvíli plave. Tučňák vyskočí z moře. Tučňák jde zpátky do údolí a cestou sebou párkrát praští o zem. Tučňák čelí sněhové bouři... a tak ještě několikrát. Film na pohled působivý a vizuálně perfektně zmáknutý, nicméně po chvíli nudící. Tučňáky mám opravdu rád a také to byl důvod, proč jsem na tenhle film šel, ale po půlhodině mi začala pomalu padat hlava. A to i přesto, že mě celkem iritoval hlas Tomáše Hanáka, který četl komentář a udržoval mě tak ve střehu. Myslím, že tohle opravdu není jeho parketa. Ale i tak nelituji, příjemně strávená hodinka a čtvrt. ()

Autogram

Zdalo by sa, že ide o pokračovanie filmu Putovanie tučniakov, ale nie je to tak. Príbeh je podobný, ale kompletnejší, a hlavne sa dokument zaobišiel bez patetických vyznaní lásky za tučniaky čítaných mužom a ženou. Namiesto toho obsahuje užitočné vysvetlenia, čo sa práve deje a prečo, takže som spokojnejší o jednu hviezdu. ()

Stanislaus

(AFO 2023) První Putování tučňáků jsem viděl před lety na gymnáziu, a zatímco jednička se více zaměřovala na samotné putování, tak Volání oceánu je více statické a zaměřené z větší části na jednoho malého tučňáka a jeho rodiče. Divák, sledující film v klidu a teple kina, si jen stěží dokáže představit strastiplný život tučňáků v zamrzlné Antarktidě, tvůrcům se však tento (často) boj na život a na smrt podařilo zobrazit přesvědčivým způsobem a postarali se tak o nejeden úchvatný záběr z nehostinné krajiny plné ledu a každodenních výzev pro všechny tamní tvory. Nejvíce se mi líbily čarokrásné záběry z podmořského světa - snad jen škoda, že jich nebylo víc. Slabší čtyři hvězdičky! ()

PP66

Rok návratů - po Trainspottingu, tentokrát dvanáctiletý odskok, a to na Antarktidu. Režisérův rukopis se nezapře i po té době a tak jedním z mála překvapení je "obrácená kamera" vodního surfování tučňáka pod hladinou. Krása drsného světa blízko pólu opět vyniká. Viděno v předpremiéře, díky Aerofilms, bio Aero. ()

• Natáčelo se na Jižním pólu na Antarktidě. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra dokumentárního snímku proběhla 5. února 2017 v Paříži. (ČSFD)