Glory

• Bulharsko

Slava

Glory

Bulharsko / Řecko, 2016, 101 min

Neuvěřitelně silný a zároveň přísně realistický (a tudíž i uvěřitelný) příběh o životních hodnotách člověka. Perfektní je úplně všechno včetně kamery, střihu, zvuku a všudypřítomného smyslu pro detail. Přeji filmu hodně úspěchu v naší kinodistribuci, zaslouží si to.(16.2.2017)

Na tento film jsem narazila při promítání OKO NASLEPO v kině Bio Oko. Jde víceméně o to, že jdete na film "naslepo", který je Vám puštěn bez jakéhokoli komentáře či představy žánru či obsahu. Zasáhnul mě. Byla to satirická tragikomedie při které mi chvílemi vlhly oči smutkem střídajíc hlasité "CHA" v těch nejméně očekávaných okamžicích. Přesně tohle mi na filmech poslední dobou velmi chybí.. Ta absolutní obyčejnost rolí a příběhu, která je přitom zároveň propracovaná do detailu. Koktající osamělý muž (železničář), mající jen své králíky na pohlazení a hodinky, které zdědil po tatínkovi a jenž jsou divákovi představeny jako ta jediná láska, která se za život tomuto hrdinovi dostala. A pak, ta kariéristická sebestředná "hyena" ,konstantně ječící na manžela/partnera, mu je ve své ledabylosti a pohrdáním kýmkoli jiným vezme.. neuvědomujíc, že pro něj znamenají celý jeho svět. Bála jsem se konce, že budu smutná z nespravedlnosti světa.. ale naštěstí byl tak satirický jako vlastně celý tento film.(20.2.2017)

Tragédie obyčejného člověka. V nejlepší tradici dardennovského verismu a rumunské nové vlny, ale seřízené podle bulharského času. Sžíravá alegorie / tragédie / fraška o člověku, který koktá v nesprávný čas, na nesprávném místě, aby dostal zpátky hodinky, které jediné nejdou ani příliš rychle, ani příliš pomalu. Scenáristický masterpiece podpořený fantastickými hereckými výkony a milimetrovým střihem, který věci nechává trvat přesně tak dlouho, aby si divák nemohl vytvořit příliš jednoznačný dojem. Pointa? Zdrcující. Vzbuďte mě, až tu někdo natočí aspoň z poloviny tak přesnýho a nekompromisního.(13.1.2017)

Zajimavy, ale s Dardenny to ma tolik spolecneho jako pondelni presny a analyticky sloupek v novinach s filozofickou eseji. Tema je vychodevropsky jasne: Ucta k cloveku? Gloryjako.(1.3.2017)