Wo bu shi pan jin lian

• Čína 我不是潘金莲 (více)

Lucretius

Z počátku film vychází z velmi podobného půdorysu jako Yimmou Zhangova "Qiu Ju", ale následně je myšlenkové těžiště i s pomocí komediálnějšího přístupu propašováno jinam. Stejně tak i celkové poselství je zcela odlišné. Xiaogang Feng totiž evidentně vidí svět z úplně opačného strany než kovaně prorežimní Zhang. Jak už bylo patrné z "If You Are the One", jeho snímky jsou do zančné míry testováním toho co si může dovolit. A zde je to tanec na horkých uhlících, uniformě tleskající pohlaváři na schůzích, jejich bezobsažné a odtržené projevy, či zobrazování připosranosti a přiblblosti úředníků. Už jen to jej činí sympatickým, snímek je ovšem i sám o sobě vynikající a originální komedií, jejíž absurdní humor sice vyžaduje samostatné uvažování, ale o to je zábavnější. Respektive, úroveň komunikace kterou film s divákem navazuje sama o sobě implikuje, co si o zobrazovaném tvůrci myslí (film si je samozřejmě vědom toho, že hlavní hrdinka není v právu, její příběh je primárně spouštěč reakce prostředí. Tato reakce je vtipná a vyjevuje spoustu věcí a zároveň není realistická. Ale i to snímek ví a nepřímo tím poukazuje na to co by se v reálu dělo, čímž se také vysmívá Zhangovi vyprávějícímu analogický, ale vážně míněný moralizující příběh). Potěšilo i přátelské štípnutí do nosu současného západního diváka v narážce na jedno z našich společenských témat. Za zmínku určitě stojí vizuál, na jedné straně pojatý jako mírně Wes Andersonovské karikující miniatury, ale zárověň jde o nádherně komponované záběry. Velmi potěšující překvapení, 4-5. ()

Jhershaw

Na paní neBovaryovou / pan jin lian, jsem byl zvědavý, neb jsem si pamatoval, že vyhrála nějaké ceny na asijském filmovém festivalu; nicméně o filmu samotném jsem moc nevěděl. První, co zaujme, je samozřejmě vizuální podoba - kruh nebo čtverec ve středu, a víc ze scény nevidíme (nicméně efekt roztažení plátna byl více wow v Mommy). No.. a to je asi vše, co mě zaujalo. Ale to je můj problém, když se s hlavní postavou nejen že nemůžu sžít, ale navíc mě strašně irituje. Tím, že si za svoje problémy může sama, a taky by si je měla sama vyřešit a ne s tím pořád otravovat okolí. ()