Sežráni zaživa (festivalový název)

Eaten Alive

Horror Hotel Massacre

Horor

USA, 1977, 91 min

• Bloody13

Ne ne, tady mě Hooper vůbec neoslovil. S tímto kouskem dává tak trochu vzpomenout na jeho slavný předešlý debut, a to hlavně naprosto šílenou atmosférou a paranoiou, ale nechce jenom kopírovat svoje zboží, proto jde ještě dál. Slušná porce nahotinek, Robert Englund nadrbanej jako stepní koza, trocha gore a hlavně věčně hladovej krokodýl z gumy či polystyrénu(?). Všechno to zní hezky, kor když si připočtete maniakálního veterána s nabroušenou kosou, ale ve skutečnosti je to hlavně nuda. Až na dvě povedené scény a trochu napínavější konec to nemá nic, co by dnešního zkušeného diváka zaujalo, nebo dokonce odrovnalo! Hodně se tu řve a kecá, za to málo seká! Panoptikum mě bavilo víc.(8.6.2010)

Mladej Robert Englund vypadá jak odbarvenej Sean Penn! ... Jediné, co jsem po Hooperovi chtěla, bylo, aby ten malej uřvanej harant zařval. A dáme si 2 až 3*.(11.2.2009)

Po prvej vražde som bol z filmu dosť sklamaný. Bol to taký štýl vraždy, ktorý zrovna nemusím. Ale ako pribúdali ďalšie, tak sa mi to začalo dosť páčiť. Film mi pripadá ako šialená zmiešanina Psycha a krokodílieho hororu. Celé to má super atmosféru a k tomu sa to odohráva v jednu noc. Krokodíl nevyzerá našťastie príliš umelo. Hlavný záporák je fakt riadny šialenec, ale vo filme sa nájde viac (všetky) postáv, ktoré vyzerajú, alebo sú šialené. Na TCHSM to určite nemá, ale je to vynikajúci exploitation horor s atmosférou 70. rokov.(22.5.2010)

• Matty

Hodně špatné a přitom zdaleka ne tak dobré jako nejhorší filmy Eda Wooda. Hooper je sice taky úchyl, ale ne zábavný. Největší přínos filmu, totiž Buck, kterého si Tarantino vypůjčil do Kill Billa, je navíc odhalen hned úvodem. 25%(23.1.2011)

• Kusko.t2

Ťažká ptákovina! Ak by titulky filmu neuvádzali meno režiséra, ani by ma nenapadlo, že za tento umelý a nezaujímavý horor môže práve Tobe Hooper, režisér predchádzajúceho THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE. Podobne ako u tejto Hooperovej prvotiny, aj v tomto prípade sa údajne režisér nechal pri tvorbe filmu inšpirovať skutočnosťou, konkrétne príbehom amerického sériového vraha Joea Balla. Joe mal v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia zabiť 20 žien práve spôsobom, ktorý tak toporne Hooper zrežíroval – t.j. prostredníctvom papule domáceho aligátora. Verte, že ak ste videli plagát filmu, najväčšiu porciu z krvilačného aligátora máte za sebou. Vo filme sa prakticky neobjaví! Hlavnou výplňou lacného hororu s minimom atmosféry a ešte menšou porciou krvavých nechutností, je preto postava Judda, miestneho šialenca vlastniaceho malý hotel s jazierkom, ktorého jediný herecký prejav je postavený na ksichtoch a úškleboch. Judd mi výzorovo trocha pripomínal amerického autora a klasika literárneho hororu, Stephena Kinga :) V tomto prípade teda takého zapraseného, neustále šklebiaceho a vlasatého pošuka, pobehujúceho po svojom malom hotely ako slepý Quasimodo s kosou :) ### Aj to minimum nechutností, ktoré "Eaten Alive" obsahuje, si dokázali všimnúť pozorní cenzori. Vo Veľkej Británii to bola známa BBFC, ktorá už v roku 1978 nepustila do kín nezostrihanú verziu, ale iba Cut. Podobne tomu bolo aj čo sa týka následnej distribúcie VHS nosičov do požičovní (vydanie štúdiom "VCL"). V júli roku 1982 prichádza distribučné štúdio “Vipco“ so svojou Uncut verziou filmu. Cenzori z BBFC to ale nenechali len tak, čoho výsledkom bolo udelenie banu z júla roku 1983, vyplývajúceho z umiestenia filmu na zoznam "Video nasties". Všetky nosiče sa z trhu museli preto stiahnuť. Ban hororu "Eaten Alive", v Británii známy pod názvom “Death Trap“, pominul v decembri 1985, kedy sa zo zoznamu vyradil. Následný release štúdiom “Vipco“ z roku 1992 ošetrený certifikátom BBFC (Rated:18), bolo potreba skrátiť o 25 sekúnd, aby vyhovoval zaradeniu. Uncut je na britskom trhu k dispozícii od roku 2000, kedy je remasterovaná verzia uvoľnená na DVD nosičoch zásluhou distribučného štúdia "Tedderwick" (Rated: 18).(1.3.2009)

• - Spoiler: Vo filme je celkovo 7 obetí - 5 ľudí, opica a pes. (beso74)

• - Volně založeno na příběhu o Joe Ballovi (známém také jako modrovous z jižního texasu nebo krokodýlí muž). (Chatterer)