Dům z písku a mlhy

House of Sand and Fog

Dom z piesku a hmly

Drama / Psychologický

USA, 2003, 126 min

Tento příběh měl skutečně oscarový potenciál, jenže ten byl rozmělněn přílišnou dávkou patosu v některých scénách. Teprve když se kolečka osudu patřičně rozhýbala, stal se i děj mnohem poutavějším. Jenže s tím souvisí další problém Perelmanova debutu – nerealistické (neboli přehnané) chování většiny postav během posledních minut. Zatímco zbytek děje se nese v realistickém duchu, v závěru jako by autor potřeboval rychle a efektivně „utít“ všechny rozpletené dějové linie, což se mu ne zrovna dvakrát povedlo. Každopádně, Dům je možná postavený z tak nedůvěryhodných materiálů, jakými jsou písek a mlha, přesto stojí poměrně pevně – někde mezi evropským uměleckým a americkým nezávislým filmem. 75% Zajímavé komentáře: k212, Niella, castor(1.11.2005)

Velmi citový film, který vyhroceným závěrem sráží na kolena a dohání k slzám. Ústřední dvojice Connelly a Kingsley je naprosto dokonalá a film je především díky nim nezapomenutelným zážitkem, který v člověku zanechá zvláštní naléhavý pocit.(16.3.2006)

"Poletoval kolem, narážel do stěn. Cítila jsem na obličeji pohyb jeho křídel..." Jak rozehrát optimální psychologickou a emocionální hru? Dosadit na posty hráčů postavy, z nichž žádnou nebudeme moci jednoznačně odsoudit. Kathy je mladá žena, jejíž život nešlape tu nejšťastnější cestu, navíc byla zrovna díky úřednímu omylu vystěhována z domu. Dům za zlomek ceny kupuje plukovník Behrani, íránský imigrant, snažící se tvrdou prací rodině alespoň částečně nahradit zašlou prosperitu. Zatímco Kathy přes úřady usiluje o svá práva, Behrani plánuje dům opět prodat, několikanásobně dráž nad aukční cenou. První polovina filmu plynule teče především představovací rovinou. Kathy bředne v bahně vlastní zoufalosti, občasně se nadechujíc v podobě návštěv "svého" pozemku, kde však tvrdě naráží na nezdolnou zeď odmítavosti Behraniho. Jistotou se jí tak stává jen Lester Burdon, zástupce šerifa, a citové pouto, které mezi nimi roste. Behrani je cílevědomý muž, nikoliv však chladný a bezcitný. Ke své ignoraci Kathyina problému má důvody neotřesitelně pevné, jelikož dům se zdá být branou, jíž může konečně se svou ženou a synem projít opět na cestu ke klidu a štěstí. Spouští destruktivní zbraně se stává Lester. Jeho náklonost ke Kathy, stejně jako potřeba jednat, může v dané situaci mít devastující následky jak na jeho vlastní rodinu a zaměstnání, tak i na Behraniho... a Kathy samotnou. Napětí roste. Nejsilnějšími devízami filmu, spolu se scénářem, jsou herci. Ben Kingsley mě po nedávno viděné Smrti a dívce znovu odrovnal, Jennifer Connelly úspěšně sekunduje, výborní jsou i herci ve vedlejších rolích - zejména Shohreh Aghdashloo jako Behraniho žena Nadi, hotově ztělesňující dobro. Snímek je protnut řádkou atmosférických záběrů, v nichž hraje hlavní roli valící se mlha, podtržen smutnou hudbou Jamese Hornera a citově několikrát znásoben ve druhé polovině, kde aroma soukromé apokalypsy nabírá intenzitu. Sklíčenost je ve filmu přítomná od začátku, ale možná tragédie může mít několik vyústění a dlouho není jasné, které to bude... Některé scény ze závěru (běh o syna, Behrani v uniformě) jsou emotivně zdrcující. Velmi silný film, schopný člověka psychicky rozebrat na atomy. ----------SPOILER---------- Scéna zastřelení Behraniho syna mi svou vypjatostí málem vzala chuť koukat na film dál a Lesterovi jsem v ten moment přál spolykat pytel žiletek. Negativní a zkázonosně tragický vrchol filmu... Celková katarze má kořeny hlavně v uvědomění si, jak bude moci Kathy dále žít s vědomím, že ačkoliv činitelem byl Lester, celá tragédie vzešla z její neschopnosti postavit svůj život na nohy.(16.1.2008)

rozpočet : $16.5 million tržby celosvetovo : $16,942,795(13.4.2007)

,,JSTE KATHY NICOL? JE TO VÁŠ DŮM?“..... Režisér V.Perelman pomaličku rozehrává psychologické drama, na jehož konci vím, že tento žánr asi nebude pro mě to pravé ořechové. Na základě vykreslení vztahů mezi jednotlivými postavami (plukovník - rodina, Kathy - plukovník (dům), Kathy - policista) se odehrává příběh, na jehož konci se nabízí otázka, za jakou cenu jste ochotni bránit svůj majetek a co všechno se musí stát, aby jste pronesli tu poslední větu - ,,proboha to jsem nechtěl(a)". Výborné herecké výkony J.Connely a hlavně B.Kingsley, zajímavý, nevtíravý hudební doprovod, ale ..... ,,NE, TO NENÍ MŮJ DŮM!!“.....(9.7.2006)