Dům z písku a mlhy

House of Sand and Fog

Dom z piesku a hmly

Drama / Psychologický

USA, 2003, 126 min

Nečekal jsem, že to bude tak dobrý film. Ben Kingsley je sice dobrý herec, ale rozhodně není zárukou kvality, v jeho tvorbě převažují spíše bezvýznamné béčka. Zajímavé je že již ztvárnil Inda, žida a teď araba. Třeba si příště střihne černocha, či asiata. Jennifer je výborná a stejně tak i všichni ostatní herci. Režisér neznámého jména rozhodně překvapil. Ale na 5 hvězdiček tomu něco málo chybí. Něco mi tu ale smrdí, Kde se vzala ta nominace za hudbu? Že by z lítosti? Nezaregistroval jsem jediný silnější hudební motiv. Takovými motivacemi akademie své ocenění v mých očích devalvuje. Je tam jen pár divácky vděčných smyčců. nic víc.(5.1.2005)

Pozor, potenciálny spoiler: Toto je dosť nešťastná storka o tom, ako jedna hlúpa štetka zruinovala jedným ťahom dve rodiny. A sama z toho vyšla nakoniec len s ľahkou psychickou ujmou. Dlho ju to ale trápiť nebude, v jej malom mozočku niet veľa priestoru na racionalitu a zodpovednosť. Ani za seba, ani za iných. Ešteže (v závere trochu teatrálny) Ben Kingsley s očarujúcou rodinkou ťahali tie lepšie scény.(7.6.2011)

Zaslouží si film, po jehož zhlédnutí upadnu do deprese kladné hodnocení? Zaslouží. Jenom mě nenapadá situace, při které si ho pustím znova. Možná jako kulisa k syčícímu plynu. Snad někdo zazvoní, než to utrpení skončí.(29.1.2010)

V podstatě je to jedna dlouhá pomalá a ubrečená deprese, pojednávající a zbytečných, nadbytečných či blbých lidských chybách, o snech a tužbách, které jsou leckdy postaveny na krapet pokřivených nebo nepevných základech. Prostě je to o lidech, kteří se -nejen svým přičiněním- vmanipulovali svými chybami a chybami druhých do těžké životní situace. Snad jediná čistá a neposkvrněná duše v celém lidském příběhu, je právě oběť všemožných a smrtících kombinací oněch pochybení, íránský mladíček. Ostatní jednají na základě svých psychických problémů (Kathy), předsudků (policejní důstojník), bídných materiálních poměrů (plukovník), strachu z deportace (jeho manželka) ... Ale vesměs jsou to všichni jenom lidé, kteří umí odpouštět. A to je na tomto dílku veledůležité poslání.(9.11.2005)

Jedna z najsmutnejších, ak nie úplne najsmutnejšia psychologická dráma, akú som videl. Zo začiatku sa trochu vlečie, no akékoľvek chyby vynahradí záverečných 30 minút, ktoré predstavujú drámu v tom najpravšom zmysle slova. Snímka, v ktorej herecky excelujú Jennifer Connelly a Ben Kingsley, ukazuje ako jedna maličkosť kompletne zmení životy niekoľkých ľudí. Niečo tak tragické sa často nevidí. Prekvapilo ma, že tento film je prvotinou režiséra Vadima Perelmana, na debut je totiž prekvapivo vyspelý. Škoda len, že po ňom toho už veľa nenatočil.(11.2.2012)