Dům z písku a mlhy

House of Sand and Fog

Dom z piesku a hmly

Drama / Psychologický

USA, 2003, 126 min

Nemůžu si pomoct, ale jedná se přesně o ten žánr, který se v Evropě umí líp...Film byl pro mě zajímavý jako psychologické drama konfliktu dvou naprosto (ať už povahou nebo hodnotovým žebříčkem) rozdílných osobností a ve druhé polovině se už bohužel přiblížil (zejména když došlo na střílení a postavou mladého policisty) postupům tuctových amerických kriminálních thrillerů. Conellyová je jistě dobrá herečka, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že na natáčení si odskočila z jiného ateliéru-typově mi prostě na uklízečku nesedla... Přesvědčivý byl naopak Ben Kingsley a celá jeho perská rodina. Pokud chtěl Perelman představit svou Nicol byť i jen částečně jako oběť systému, na mě to nefungovalo. Byla pouze obětí vlastní lehkomyslnosti a jako s hrdinkou jsem se s ní nedokázal nikterak ztotožnit. Celkový dojem 60 %.(7.5.2007)

Tento zajímavý příběh mohl dopadnout všelijak, kdyby jej tak skvěle nenasnímal Vadim Perelman a Ben Kingsley nepředvedl tak úžasný herecký koncert. Plný počet bodů dávám kvůli závěru.(30.10.2004)

"Poletoval kolem, narážel do stěn. Cítila jsem na obličeji pohyb jeho křídel..." Jak rozehrát optimální psychologickou a emocionální hru? Dosadit na posty hráčů postavy, z nichž žádnou nebudeme moci jednoznačně odsoudit. Kathy je mladá žena, jejíž život nešlape tu nejšťastnější cestu, navíc byla zrovna díky úřednímu omylu vystěhována z domu. Dům za zlomek ceny kupuje plukovník Behrani, íránský imigrant, snažící se tvrdou prací rodině alespoň částečně nahradit zašlou prosperitu. Zatímco Kathy přes úřady usiluje o svá práva, Behrani plánuje dům opět prodat, několikanásobně dráž nad aukční cenou. První polovina filmu plynule teče především představovací rovinou. Kathy bředne v bahně vlastní zoufalosti, občasně se nadechujíc v podobě návštěv "svého" pozemku, kde však tvrdě naráží na nezdolnou zeď odmítavosti Behraniho. Jistotou se jí tak stává jen Lester Burdon, zástupce šerifa, a citové pouto, které mezi nimi roste. Behrani je cílevědomý muž, nikoliv však chladný a bezcitný. Ke své ignoraci Kathyina problému má důvody neotřesitelně pevné, jelikož dům se zdá být branou, jíž může konečně se svou ženou a synem projít opět na cestu ke klidu a štěstí. Spouští destruktivní zbraně se stává Lester. Jeho náklonost ke Kathy, stejně jako potřeba jednat, může v dané situaci mít devastující následky jak na jeho vlastní rodinu a zaměstnání, tak i na Behraniho... a Kathy samotnou. Napětí roste. Nejsilnějšími devízami filmu, spolu se scénářem, jsou herci. Ben Kingsley mě po nedávno viděné Smrti a dívce znovu odrovnal, Jennifer Connelly úspěšně sekunduje, výborní jsou i herci ve vedlejších rolích - zejména Shohreh Aghdashloo jako Behraniho žena Nadi, hotově ztělesňující dobro. Snímek je protnut řádkou atmosférických záběrů, v nichž hraje hlavní roli valící se mlha, podtržen smutnou hudbou Jamese Hornera a citově několikrát znásoben ve druhé polovině, kde aroma soukromé apokalypsy nabírá intenzitu. Sklíčenost je ve filmu přítomná od začátku, ale možná tragédie může mít několik vyústění a dlouho není jasné, které to bude... Některé scény ze závěru (běh o syna, Behrani v uniformě) jsou emotivně zdrcující. Velmi silný film, schopný člověka psychicky rozebrat na atomy. ----------SPOILER---------- Scéna zastřelení Behraniho syna mi svou vypjatostí málem vzala chuť koukat na film dál a Lesterovi jsem v ten moment přál spolykat pytel žiletek. Negativní a zkázonosně tragický vrchol filmu... Celková katarze má kořeny hlavně v uvědomění si, jak bude moci Kathy dále žít s vědomím, že ačkoliv činitelem byl Lester, celá tragédie vzešla z její neschopnosti postavit svůj život na nohy.(16.1.2008)

Rozpočet $16,5miliónaTržby USA $13,040,288Tržby Celosvetovo $16,942,795/70%/(18.5.2005)

70% Ben Kingsley už hrál Inda, tak co by nehrál Íránce?;-)(25.7.2011)