Dům z písku a mlhy

House of Sand and Fog

Dom z piesku a hmly

Drama / Psychologický

USA, 2003, 126 min

V podstatě je to jedna dlouhá pomalá a ubrečená deprese, pojednávající a zbytečných, nadbytečných či blbých lidských chybách, o snech a tužbách, které jsou leckdy postaveny na krapet pokřivených nebo nepevných základech. Prostě je to o lidech, kteří se -nejen svým přičiněním- vmanipulovali svými chybami a chybami druhých do těžké životní situace. Snad jediná čistá a neposkvrněná duše v celém lidském příběhu, je právě oběť všemožných a smrtících kombinací oněch pochybení, íránský mladíček. Ostatní jednají na základě svých psychických problémů (Kathy), předsudků (policejní důstojník), bídných materiálních poměrů (plukovník), strachu z deportace (jeho manželka) ... Ale vesměs jsou to všichni jenom lidé, kteří umí odpouštět. A to je na tomto dílku veledůležité poslání.(9.11.2005)

Perelmanův velmi vyzrálý debut o střetu bez vítězů; o střetu, v němž jsou jen a pouze poražení. Debut bez náznaku začátečnických chyb a přehmatů hned ze začátku překvapí svou obrazovou i hudební bohatostí. Po technické stránce nemám tomuto snímku co vytknout. Bezchybná kamera, excelentní střih, vynikající herecké výkony. Perelman si umí poradit nejen s tím, aby každý záběr vypadal tak dobře; často používá také jakési tiché mezivstupy (často se svým skrytým a tolik výstižným symbolickým vyzněním), a to vše pro podpoření atmosféry. Přesto: během prvních tří čtvrtin jsem si několikrát říkal, že to budou pravděpodobně velmi, velmi solidní 4 hvězdičky. Pak však přišel závěr - emocionálně odzbrojující, atakující mé nejniternější pocity. Prásknu se, došlo i na slzy - v pár momentech jsem se bez nich skutečně neobešel. A poslední část rozhodla. Něco, co ze mně dokáže vydolovat toto, si zaslouží plné hodnocení. Shrnuto a podtrženo: Pokud se nám Perelman nezkazí a jeho tvorba bude mít od vynikajícího debutu dále vzestupnou tendenci, tak se můžeme od tohoto týpka ještě ledasčeho zajímavého dočkat. Těším se. Poznámka: Za zmínku stojí i vystřižené scény (viz DVD přílohy) - snímek mohl mít ještě jiné vyznění.(5.5.2005)

Jeden z nejlepších dramatických snímků, které jsem kdy viděl, a u něhož jsem minimálně pětkrát přemýšlel nad tím, kam ho zařadit do TOP 10, má jednu z mého pohledu podstatnou vadu. Tou je dost podivný konec, kdy se chování několika charakterů promění tak nepochopitelným způsobem, že jsem to prostě nerozdýchal. Názor si musí udělat každý sám, a já nepochybuji, že snímek jako tento si najde tisíce milujících fanoušků, ovšem já se v jeho závěru nestačil divit. Přišlo mi, že inteligence postav si vzala deset minut dovolenou (že by důsledek nervového vypětí všech zůčastněných?), a Perelman najednou neví, jak to celé zakončit. JENŽE. Jak jsem podotknul, žádné jiné nedostatky nenacházím. Film je to bezvadně natočený, s nezapomenutelnými hereckými výkony, a tunami silných momentů. Na Bena Kingsleyho jako tvrdošíjného, ortodoxního arabáka nikdy nezapomenu, a Jenn Connelly se mi svými nebeskými rtíky konečně nastálo přisála k srdíčku. Herečku jsem si tímto snímkem totálně zamiloval, a jsem jí tak okouzlen, až tomu sám nerozumím :-). Connelly má dar jednoho z nejkrásnějších a nejsmyslnějších obličejů Hollywoodu, to nelze přehlédnout. Ale zpět k filmu samotnému: neudělení maximálního hodnocení mne bolí o to více, že jsem byl schopen se rozplakat hned při úvodní scéně, a během dalších 100 minut to nebylo naposledy. Je to doják, ale ne prachsprostý a ne útočící. Takže jak říkám, snad to vyjde příště, protože až na poslední dvacetiminutovku jsem nadmíru spokojen.(26.10.2009)

Oscar 3 nominace: Herec HR - Ben Kingsley, Herečka VR - Shohreh Aghdashloo, Hudba(1.3.2004)

Jedna z najsmutnejších, ak nie úplne najsmutnejšia psychologická dráma, akú som videl. Zo začiatku sa trochu vlečie, no akékoľvek chyby vynahradí záverečných 30 minút, ktoré predstavujú drámu v tom najpravšom zmysle slova. Snímka, v ktorej herecky excelujú Jennifer Connelly a Ben Kingsley, ukazuje ako jedna maličkosť kompletne zmení životy niekoľkých ľudí. Niečo tak tragické sa často nevidí. Prekvapilo ma, že tento film je prvotinou režiséra Vadima Perelmana, na debut je totiž prekvapivo vyspelý. Škoda len, že po ňom toho už veľa nenatočil.(11.2.2012)

• - Při scéně, kdy se chce Jennifer Connelly zastřelit v autě, omylem málem rozbila kameru umístěnou ve dveřích automobilu. Začala se okamžitě omlouvat, ale režisér jí řekl, ať pokračuje ve scéně. Ta se nakonec objevila i ve filmu. (Ai.ma)

• - O úlohu Kathy prejavila záujem Shannen Doherty. (Keithe)

• - Autor předlohy Andre Dubus III dostal od filmových studií kolem sta nabídek na zrealizování své knihy. (Ai.ma)