Dům z písku a mlhy

House of Sand and Fog

Dom z piesku a hmly

Drama / Psychologický

USA, 2003, 126 min

Scénáristicky možná (i když v dnešním světě není nic nemožné) malinko přitažené za vlasy, ale mistrně natočeno a fantasticky zahráno! Jennifer Connelly i Ben Kingsley jsou dost kvalitní herci na to, aby v takovémto majstrštyku prodali do svých postav kus sebe, výtečně jim ale sekundují i další aktéři, z nichž jsem alespoň okrajově znal jen Rona Eldarda, Kim Dickens a Frances Fisher. Příběh, naplněný emocemi (hlavně v závěru!); příběh, v němž nemůže být nikdo vítězem; příběh, jenž dokáže zaujmout, ne-li přímo dojmout skoro každého diváka... Hodně slušných 90%. Už dlouho jsem neviděl tak výborný film... P.S.: Jennifer Connelly opět na molu? Jako bych to už někde viděl (a rovnou dvakrát). :-)(24.6.2013)

House of Sand and Fog je psychologické drama na téma, kterak jeden dům na pláži dokáže lidem krom krásného výhledu přinést i obrovské utrpení. Zápletka založená na jednom menším nedorozumění (neplacení daní) se postupně rozvětví, až v hustém oparu mlhy neštěstí zmate všechny hlavní postavy a obrátí jejich životy naruby. Emocionální dopad je, řekněme, nadprůměrný, ale to až díky konci, v průběhu bych ocenil buď silnější, nebo aspoň scény opírající se více o životní pravdy, než o náznaky patetismu. A také na psychologické drama bych čekal, ehm, lepší psychologii, postavy se místy chovaly poměrně nelogicky a zkrátka dalo se spozorovat, že jednají podle scénáře, který není vždy zcela přirozený. Ovšem zejména díky strhujícím výkonům překrásné Jennifer Connelly a zkušeného Bena Kingsleyho je neustále se na co dívat a vytčené chyby nejsou tak závažné, aby požitek z filmu degradovaly na 3*. 7/10(29.8.2008)

Nikdo nechtěl nic cizího, ale nikdo nechtěl přijít o to, co považoval za své. Přestože film dodržuje přesně pravidla antického dramatu: expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa. Stejně jsem se před koncem nadechla aby potom, ten náraz .... byl o to větší.(2.5.2005)

Výborný film .. od námětu, knižního zpracování až po výsledný film. Herecké výkony jsou bravurní - Ben byl opět nesympatický a získal si tím mé sympatie a Jennifer byla překrásná a díky ní řadím onu jednu erotickou scénu k těm vůbec nejúžasnějším, které kdy ve filmu byly ukázány!(29.11.2008)

Komorní drama s dobrými hereckými výkony a silnými emocemi. Je pravda, že scénář je ke konci až zbytečně moc vyhrocený, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Fascinuje mě, že scenárista dokázal vytvořit takový příběh, kde chápete jednání a motivace obou hlavních rivalů. Myslím, že Dům z písku a mlhy je první film s Benem Kingsleym v hlavní roli, který jsem viděl a jeho výkon je vynikajicí, opravdu mě dostal. Jeho výkonu připisuji na vrub emocionálně nejsilnější scénu filmu ( nemocnice), kde se mi draly slzy do očí. Ovšem i Jennifer Connellyová je velmi dobrá a navíc i krásná.(24.5.2005)