Dům z písku a mlhy

House of Sand and Fog

Dom z piesku a hmly

Drama / Psychologický

USA, 2003, 126 min

Oscar 3 nominace: Herec HR - Ben Kingsley, Herečka VR - Shohreh Aghdashloo, Hudba(1.3.2004)

• salahadin

Tak bohužel... nejen vágní architektura domu z písku a mlhy, ale i scénář a celý film vaří z podobných ingrediencí. Dejme tomu, že 3/4 filmu probíhá polopatický souboj o jednu nemovitost a každá strana ji chce. To samo o sobě je vcelku zajímavé, vžijeme-li se do postav. Jejich důvody jsou pochopitelné. Ale dlouho jsem neviděl tak násilně našroubovaný dojácký konec, který nejen že zcela neguje předchodí situace, ale sám o sobě je nehorázně pitomý. Jednání postav na konci jsem těžce nepobral, to nemělo s tímhle filmem nic společného. Uznávám, že Dům z písku a mlhy má své kvality, ale mě nechalo celé dění na plátně chladným, postavy mě nezajímaly a konec mě nechtěně pobavil. Takže bohužel.........40% max. Výborně to napsal uživatel flanker.27.(8.9.2010)

Nikdo nechtěl nic cizího, ale nikdo nechtěl přijít o to, co považoval za své. Přestože film dodržuje přesně pravidla antického dramatu: expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa. Stejně jsem se před koncem nadechla aby potom, ten náraz .... byl o to větší.(2.5.2005)

Jeden z nejlepších dramatických snímků, které jsem kdy viděl, a u něhož jsem minimálně pětkrát přemýšlel nad tím, kam ho zařadit do TOP 10, má jednu z mého pohledu podstatnou vadu. Tou je dost podivný konec, kdy se chování několika charakterů promění tak nepochopitelným způsobem, že jsem to prostě nerozdýchal. Názor si musí udělat každý sám, a já nepochybuji, že snímek jako tento si najde tisíce milujících fanoušků, ovšem já se v jeho závěru nestačil divit. Přišlo mi, že inteligence postav si vzala deset minut dovolenou (že by důsledek nervového vypětí všech zůčastněných?), a Perelman najednou neví, jak to celé zakončit. JENŽE. Jak jsem podotknul, žádné jiné nedostatky nenacházím. Film je to bezvadně natočený, s nezapomenutelnými hereckými výkony, a tunami silných momentů. Na Bena Kingsleyho jako tvrdošíjného, ortodoxního arabáka nikdy nezapomenu, a Jenn Connelly se mi svými nebeskými rtíky konečně nastálo přisála k srdíčku. Herečku jsem si tímto snímkem totálně zamiloval, a jsem jí tak okouzlen, až tomu sám nerozumím :-). Connelly má dar jednoho z nejkrásnějších a nejsmyslnějších obličejů Hollywoodu, to nelze přehlédnout. Ale zpět k filmu samotnému: neudělení maximálního hodnocení mne bolí o to více, že jsem byl schopen se rozplakat hned při úvodní scéně, a během dalších 100 minut to nebylo naposledy. Je to doják, ale ne prachsprostý a ne útočící. Takže jak říkám, snad to vyjde příště, protože až na poslední dvacetiminutovku jsem nadmíru spokojen.(26.10.2009)

Ked som prvykrat videla tento film, myslela som si, ze uz nikdy nic lepsie neuvidim. Urcite je mnozstvo lepsich filmov, ale pre mna zostava po Leaving Las Vegas jednym z najsilnejsich filmovych zazitkov, ktore som mala tu cest vidiet. Ja som tzv. "dramofil", a cim viac slz na konci, pocas filmu a idealne aj na zaciatku, tym lepsie pre mna :) Takze naozaj vrelo odporucam tym, ktori mate rovnake pocity :)(23.11.2006)