poster

Dům z písku a mlhy

 • USA

  House of Sand and Fog

 • Slovensko

  Dom z piesku a hmly

Drama / Psychologický

USA, 2003, 126 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Legas
  *****

  Tento zajímavý příběh mohl dopadnout všelijak, kdyby jej tak skvěle nenasnímal Vadim Perelman a Ben Kingsley nepředvedl tak úžasný herecký koncert. Plný počet bodů dávám kvůli závěru.(30.10.2004)

 • Adrian
  ****

  Vynikajúce herecké výkony, silný príbeh a rodiace sa presvedčenie, že pre Jennifer Connelly sa drevené morské móla na pobreží stanú asi doživotným sprievodcom v jej filmových projektoch :-) Po Dark City, Requiem for a Dram je House of Sand and Fog už tretím filmom, v ktorom má Jenifer takmer rovnakú scénu, ako samá stojí na konci spomínaného morského móla.(16.6.2004)

 • -bad-mad-wolf-
  *****

  "Poletoval kolem, narážel do stěn. Cítila jsem na obličeji pohyb jeho křídel..." Jak rozehrát optimální psychologickou a emocionální hru? Dosadit na posty hráčů postavy, z nichž žádnou nebudeme moci jednoznačně odsoudit. Kathy je mladá žena, jejíž život nešlape tu nejšťastnější cestu, navíc byla zrovna díky úřednímu omylu vystěhována z domu. Dům za zlomek ceny kupuje plukovník Behrani, íránský imigrant, snažící se tvrdou prací rodině alespoň částečně nahradit zašlou prosperitu. Zatímco Kathy přes úřady usiluje o svá práva, Behrani plánuje dům opět prodat, několikanásobně dráž nad aukční cenou. První polovina filmu plynule teče především představovací rovinou. Kathy bředne v bahně vlastní zoufalosti, občasně se nadechujíc v podobě návštěv "svého" pozemku, kde však tvrdě naráží na nezdolnou zeď odmítavosti Behraniho. Jistotou se jí tak stává jen Lester Burdon, zástupce šerifa, a citové pouto, které mezi nimi roste. Behrani je cílevědomý muž, nikoliv však chladný a bezcitný. Ke své ignoraci Kathyina problému má důvody neotřesitelně pevné, jelikož dům se zdá být branou, jíž může konečně se svou ženou a synem projít opět na cestu ke klidu a štěstí. Spouští destruktivní zbraně se stává Lester. Jeho náklonost ke Kathy, stejně jako potřeba jednat, může v dané situaci mít devastující následky jak na jeho vlastní rodinu a zaměstnání, tak i na Behraniho... a Kathy samotnou. Napětí roste. Nejsilnějšími devízami filmu, spolu se scénářem, jsou herci. Ben Kingsley mě po nedávno viděné Smrti a dívce znovu odrovnal, Jennifer Connelly úspěšně sekunduje, výborní jsou i herci ve vedlejších rolích - zejména Shohreh Aghdashloo jako Behraniho žena Nadi, hotově ztělesňující dobro. Snímek je protnut řádkou atmosférických záběrů, v nichž hraje hlavní roli valící se mlha, podtržen smutnou hudbou Jamese Hornera a citově několikrát znásoben ve druhé polovině, kde aroma soukromé apokalypsy nabírá intenzitu. Sklíčenost je ve filmu přítomná od začátku, ale možná tragédie může mít několik vyústění a dlouho není jasné, které to bude... Některé scény ze závěru (běh o syna, Behrani v uniformě) jsou emotivně zdrcující. Velmi silný film, schopný člověka psychicky rozebrat na atomy. ----------SPOILER---------- Scéna zastřelení Behraniho syna mi svou vypjatostí málem vzala chuť koukat na film dál a Lesterovi jsem v ten moment přál spolykat pytel žiletek. Negativní a zkázonosně tragický vrchol filmu... Celková katarze má kořeny hlavně v uvědomění si, jak bude moci Kathy dále žít s vědomím, že ačkoliv činitelem byl Lester, celá tragédie vzešla z její neschopnosti postavit svůj život na nohy.(16.1.2008)

 • 666teen
  ****

  Zaslouží si film, po jehož zhlédnutí upadnu do deprese kladné hodnocení? Zaslouží. Jenom mě nenapadá situace, při které si ho pustím znova. Možná jako kulisa k syčícímu plynu. Snad někdo zazvoní, než to utrpení skončí.(29.1.2010)

 • Madsbender
  ****

  Dom z piesku a hmly. Výstižný názov. Ťaživý príbeh zo skutočného života, ktorý sa stupňuje až do tragického záveru. Dubus zjavne Arabom veľmi dobre rozumie, a v tomto duchu sa nesie aj film. Vôbec sa nedivím Oscarovým nomináciám, film má veľmi silnú kritickú spoločenskú výpoveď a Vadim Perelman, ktorý do hlavných úloh prezieravo obsadil dvoch skvelých hercov, ktorých si hlboko vážim, sa javí ako osobitý režisér, ktorého sa oplatí sledovať.(16.11.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace