• slovenský

Horor

USA, 1982, 114 min

Duchařina v této době spíš už pro malé děti, ale pro mě má pořád své kouzlo, i když už si dávno palec necucám a netahám za sebou na šňůrce pojízdného kačera:) Malá blondýnka Caroll Anne má nadpřirozené schopnosti a vyslovením nevinné větičky "jsou tady" začne parádní podívaná, jak po vizuální a trikové, tak i po hudební stránce, na které se podílel Steven Spielberg a Toby Hooper (Salem's Lot 1979), tudíž pro mě kvalita sama :)(28.8.2007)

Prvá hodina filmu je dokonale natočená plná existenciálneho podtónu a krásnych hlbokých myšlienok o "svete na druhej strane", ktoré najviac ovplyvňuje hrozivá a tajuplná hudba Jerry Goldsmitha. No nasledujúce scény po prvej hodine, postupne objasňujúce celý dej, mi prídu nanajvýš neskutočné a hluché. Spielberg sa nehrá na veľkého maestra hororu, takmer všetky scény sú natočené s mierou a s odhodlaním neurobiť z diváka hlupáka. Nebyť niektorých scén, ktoré prekračovali hranice primeranosti a uveriteľnosti, bolo by to za 5*.(1.11.2007)

Horor, ktorý svojou atmosférou vedel niektorími scénami nastrašiť aj takého človeka ako som ja. Po zhliadnutí filmu môžem zaručiť príjemné ničím nerušené spanie.(13.5.2011)

rozpočet : ? tržby americke : $76,606,280(23.1.2007)

Hodně se spekuluje o tom, do jaké míry měl nad projektem kontrolu jako režisér uvedený Tobe Hooper či produkující Steven Spielberg. Co do celkového stylu a motivů snímek zapadá do Spielbergovy osmdesátkové režijní a producentské tvorby. S tou sdílí jednak přesazení fantaskní premisy do dobového esenciálně domáckého prostředí předměstí, ale i motiv rodinné pospolitosti coby absolutního dobra. Sice bychom našli také paralely s Hooperovou filmografií, předně v motivu hrůzostrašných či strašidelných domů, ale na druhou stranu jeho vlastní projekt "Invaders from Mars" jej usvědčuje z toho, že neuměl pracovat s dětskými herci, čímž se "Poltergeist" rozhodně nevyznačuje. Každopádně jejich společný výtvor můžeme považovat za počátek osmdesátkového trendu dětských hororvě laděných filmů. Byť oproti nadcházejícím snímkům "Poltergeist" více stojí v hájemství hrorou, děti a mládež představují jeho primární publikum (ne náhodu distributor požádal MPAA o přehodnocení ratingu na PG), což se projevuje i tím, že namísto děsu staví na zneklidnění a bojácném údivu. Jinými slovy je "Poltergeist" vynikající horor pro celou rodinu, ze kterého budou především děti mít oči navrch hlavy.(12.10.2015)