• Japonsko

• Austrálie

• Irsko

Horor

USA, 1982, 114 min

Místy pěkně strašidelné, místy zdlouhavé ale celkově docela dobrá zábava. A určitě sledovatelnější než tucty dnešních dlouhovlasých duchařin. Horor určený pro všechny členy rodiny. 80% Horror movie of the year(26.5.2008)

• Renton

Scénář: Steven Spielberg, Michael Grais, Mark Victor .. ššššššššššš...(28.6.2006)

Tak na rozdiel napr. od Halloweena, toto svoje čaro po 25 rokoch nestratilo (prvý krát videné v r.2007) a to je dnes každý druhý horor o strašideľnom domčeku. Výborný rodinný sci-fi horor, len občas trochu zbytočne naťahovaný. 85%(17.7.2007)

Prvá hodina filmu je dokonale natočená plná existenciálneho podtónu a krásnych hlbokých myšlienok o "svete na druhej strane", ktoré najviac ovplyvňuje hrozivá a tajuplná hudba Jerry Goldsmitha. No nasledujúce scény po prvej hodine, postupne objasňujúce celý dej, mi prídu nanajvýš neskutočné a hluché. Spielberg sa nehrá na veľkého maestra hororu, takmer všetky scény sú natočené s mierou a s odhodlaním neurobiť z diváka hlupáka. Nebyť niektorých scén, ktoré prekračovali hranice primeranosti a uveriteľnosti, bolo by to za 5*.(1.11.2007)

Na slovenskej verzii internetovej encyklopédie Wikipédia sa píše: "Slovo poltegreist je nemeckého pôvodu (v preklade búchajúci, hlučný duch) a označuje nevysvetliteľný jav, pri ktorom sa v ľudských obydliach bez jasnej príčiny ozývajú nevysvetliteľné zvuky a často dochádza i k pohybu predmetov ako presúvanie nábytku, rozbýjanie riadu a pod." Svoje by o tom vedeli povedať aj členovia rodiny Freelingovcov, hlavní hrdinovia filmovej trilógie „Poltergeist“. Úvodný film, v réžii horrorového priekopníka Tobe Hoopera a v produkciu hollywoodskeho perfekcionalistu Stevena Spielberga, je dodnes jedných z najlepších duchárských snímkov, čo som videl. Na svoju dobu naozaj výborné špeciálne efekty. Dokonalé hudobné doprovody Jerryho Goldsmitha. Premyslený Spielbergov scenár. Dobrí herci. Predovšetkým obdivujem herecký talent malej Heather O´Rourke. To ako zahrala blonďavú Carol Anne je s prihliadnutím na jej vek niečo neuveriteľné. ****(13.1.2011)

• - S údajným prekliatím filmu súvisí aj fakt, že keď si po prvom natáčacom dni skontrolovali kameraman a jeho asistenti natočené zábery, zistili, že sú prázdne. Páska pritom bola založená správne. (sugy1)

• - Stephen King měl našlápnuto k napsání scénáře k filmu. Byl by to jeho první scénář pro film, ale obě strany se nedokázaly dohodnout na podmínkách. (EcoTec)

• - Chicago Film Critics Association zařadila film mezi 20 nejstrašidelnějších filmů všech dob. (Chatterer)