• Japonsko

• Austrálie

• Irsko

Horor

USA, 1982, 114 min

Spielbergova ruka je na tom znát, což rozhodně nemyslím jen jako pozitivum. Jeho megalomanství a velikážství jsou sice pěkné, ale pro mě tím nějak tak ztrácí duši a náboj. Tohle je jasný příklad velmi precizního filmu, jenž ale asi právě kvůli oné preciznosti a možná až přeplácanosti místy ztrácí atmosféru. Čtyři hvězdy to sice dá, ale pořád mám pocit, že v té látce bylo víc...(28.6.2010)

Tak jsem konecne videl tenhle klasickej horor a cekal jsem teda vic. Ale porad to neni takove zklamani jako v pripade Exorcisty. Problem je, ze film je zbytecne dlouhej a ke konci uz protahovanej, sice zaverecny sceny patri k tem lepsim, ale s klidem bych to utnul po navratu ditete. Aspon ze ruznejch strasidelnejch scen tu je dost a misty vcelku krvavejch, ale bohuzel jsem se u nich nebal a misty mi to spis prislo jak rodinnej film. Ale pod 4* jit nemuzu, precejen nekolik scen bylo docela pusobivejch a jako celek se mi to docela libilo.(28.6.2006)

Film, který mě velmi zklamal. Najednu stranu o něm šlo hodně pověstí a člověk jako já se na něj prostě musel těšit, ale nedočkal se vůbec ničeho zvláštního. Postavy jsou nezajímavé, použití Poltergeista se snaží vyděsit, ale bohužel nic. Bát se pravděpodobně nebudete a jediné co si odnesete z tohoto filmu bude, že byste nechtěli mít doma nic podobného.(31.8.2006)

Kdepak, z televize přijde málokdy něco dobrého. Atmosféra první poloviny je milionová (i když strom si mohli pánové Spielberg s Hooperem v klidu odpustit), s druhou už to tak bezchybné není. Člověk musí občas kroutit hlavou nad chováním postav, především, když se dobrovolně rozhodnou v domě strávit ještě jednu noc, a někdy je to až příliš přitažené za vlasy (klaun), ale klady přece jenom vítězí. Moc bych za to nedal, že Spielberg začal scénář připravovat pro Neuvěřitelné příběhy, ale bylo mu líto ho krátit, a tak Poltergeista na chvíli schoval do šuplíku (hehe). Myslím, že na výsledku je velice poznat, které scény točil on (ty nejlepší, jako třeba noční návštěvu) a které Hooper. Co mě mile překvapilo, byl svěží černý humor při příchodu odborníků do domu a výkon malé Jobeth Williams.__P.S. Jerry Goldsmith zase zabodoval a z americké hymny jde ještě větší strach než normálně.(4.5.2013)

POLTERGEIST patrí k tým šťastným filmom, o ktorých sa hovoria legendy, ktoré už nikto nezničí, či už sú alebo nie sú pravdivé (naozaj nakrútil producent snímky, Steven Spielberg, väčšinu scén?). Tento ultimátny duchársky horor si však spokojne vystačí i bez historiek z nakrúcania. Je to dôstojný a sebavedomý kúsok, zaujímavý zvláštnou ale fungujúcou kombináciou „rodinného hororu“ (humor) s plnokrvnou hrôzou (zodieranie kože z tváre, kostry v bazéne, evildeadské znásilnenie stromom) a výborným výkonom maličkej Heather O´Rourkeovej (zomrela v roku 1988 ako trinásťročná po dokončení POLTERGEISTA 3). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/148181/Poltergeist-100.html(21.9.2006)

• - Scéna, kdy Diane otvírá dveře do ložnice a ozve se strašidelný křik, byla natočena jako vůbec první. Scéna s Marty a halucinacemi v koupelně byla natočena jako poslední z celého filmu. (Chatterer)

• - Role ve filmu byla nabídnuta také Shirley MacLaine. (Chatterer)

• - Ve scéně, kdy odjíždí syn v taxíku, přiskočí k němu na zadní sedadlo pes. Syn poté vykoukne a loučí se s rodiči, pes však vykoukne z předního sedadla. (Shaleman)