Texaský masakr motorovou pilou

Texas Chain Saw Massacre, The

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1974, 83 min

Asi si hodně dlouho nedám klobásu.(31.12.2007)

Když nejdřív vidíte nový TMMP a potom teprve ten starý, tak z toho nejste až tak nadšeni. Bylo to sice napínavé a drsné (možná až moc), ale nový masakr se mi líbí víc. 65%(27.1.2009)

Je to zvláštní, ale mnohem více napětí a děsivé atmosféry se odehraje ve dne. S nástupem noci totiž nastoupí i psychotický sled scén, které místo nervů drásají spíše mozek a zdravý rozum. Zmatené pobíhání po lese za rachotu „řetězovky“ snad ani tak ne, ale večeře u rodinného stolu patří k tomu nejdivnějšímu, co lze vůbec ve filmu spatřit. Střih nejen obrazu, ale i zvuku, společně s detailními záběry na oko hlavní hrdinky působí téměř až halucinogenním dojmem a výsledný efekt, kterým zřejmě mělo být znechucení diváka, je dosažen beze zbytku. Celkově pak Texas chainsaw massacre vypadá jako dvě navzájem k sobě nepasující epizody, jejichž pojítko v podobě společného názvu jaksi dostává svému významu, ale pocit vzájemné nekompaktnosti stále visí v mysli a nelze ho jenom tak odbýt.(16.12.2005)

TEXAS CHAIN SAW MASSACRE jsem shlédl až po I SPIT ON YOUR GRAVE a LAST HOUSE ON THE LEFT, což mu sice v mých očích ubralo na výlučnosti, ale zase jsem věděl co mám čekat. Pomalá a nudná první třetina filmu ale hned zkraje zchladila moje očekávání, obzvlášť když všemi (včetně mě) proklínaný remake začíná parádní scénou stopařčiny sebevraždy. Atmosféra nízkorozpočtového amatérského hororu syrových, úchylných 70. let, kdy se točily filmy jako PŘÁNÍ SMRTI, TAXIKÁŘ, HALLOWEEN, ŠÍLENÝ MAX či výše zmíněná exploitation, je nicméně dokonalá, kamera a hudba skvělé a od první vraždy začíná snímek dostávat své pověsti. Scéna, v níž jeden z hrdinů nic zlého netuše přichází do místnosti se zakrvácenými háky, kde byli před chvíli zabiti jeho kamarádi a z mrazáku u zdi se ozve nějaký šramot, to je pro mě čistokrevný horor. A "poslední večeře" je až na přestřeleného dementního dědu upíra opravdu psycho na kvadrát a člověk při pohledu na strachy pološílenou dívku v rukou trojice prvotřídních psychopatů jen bezmocně zatíná pěsti.(22.7.2006)

„Proste to musíme robiť, aj keď sa nám to nepáči.“ Tobe Hooper, Leatherface, Kim Henkel, vozíčkar, cintorín, bitúnok, večera, dedko cucajúci krv, kladivo, šofér kamiónu, metla, šéfkuchár... Kultová, ale odpudzujúca, vyčerpávajúca a nepríjemná pravda o tom, že Texas je plný šialencov. Nízky rozpočet je až priveľmi nízky a zabite ma, ale Nispelov remake (2003) ma bavil viac. Ale "originál" ma viac zasiahol, tak mu dávam o 20% viac, ako novej verzii, ktorá je viac "psycho".(25.6.2006)