Hraný film z obdobia Slovenského národného povstania. (STV)

gogo76

Odvysielanie na stv2 vyznelo ako zlý vtip. Kvalita obrazu bola fakt hrozná, hlavne v úvode a aj preto pomyselný návrat v čase zafungoval dokonale. Našťastie od iných narýchlo zbúchaných projektov o SNP má tento aspoň dobrý príbeh. Ostatné zložky filmu až tak dobre neklapú. Najhoršie dopadli strojené a neprirodzené dialógy, ktoré režú uši, smiešne detské výkony beriem s rezervou, myslím vedľajšie úlohy. Hlavná detská postava zahrala celkom dobre. Bez V. Mullera by to pravdepodobne nebolo ono. Ivan Palúch bol akýsi umelý, neviem či predabovaný, alebo bol jeho hlas inak upravovaný, jednoducho akoby to nebol on. My starší vieme o čom film je a čo chce povedať, no pochybujem, že by niekto z dnešnej mládeže vôbec sledoval film v takejto obrazovej kvalite. 60%. ()

mchnk

Na jednu stranu TV film pro děti a mládež, což potvrzuje velmi nepovedená hudba, tedy až na klavírní melodii, jež se ve snímku nejvíce opakuje a na tu druhou vynikající válečné drámo o kruté době a strádání z pohledu dětského. Vše podržené velmi silným závěrem a klasicky nadprůměrným herectvím slovenských protagonistů. ()

Volodimir2

Deti dostali v škole úlohu, nakresliť obrázok, ktorý vystihuje starých rodičov Magduška ich nakreslila letiacich do neba. Stará mama sa volala Magduška tak ako aj dcéra s vnučkou. V období mesiaca november došlo k potlačeniu Slovenského národného povstania a tak komunisti a tí, ktorí aktívne pomáhali partizánom sa museli schovať pre raziami gardistov a Nemcov. Tak aj stará mama , starý otec a ich dcéra Magduška utekali do hôr. Ubytovanie v horárňach začalo byť veľmi nebezpečné a tak sa nasťahovali do zemľaniek nad Polomkou. Ale aj tu ich vysliedil Krajčí z Polomky a informáciu podsunul gardistom. Tí všetky zemľanky zlikvidovali a ich obyvateľov zobrali do koncentračných táborov, odkiaľ sa už nevrátili. Ako jediná prežila Magduška, ktorá sa stihla schovať do pivnice. Hladnú a uzimenú ju objavili oslobodzujúce sovietske jednotky. Film popisuje život deti v období vojny, aj keď sa hrali svoje detské hry, keď museli hladovať a žiť v neustálom strachu o svojich rodičov. ()

Autogram

SNP pre deti a mládež, ale bez príkras. S trochou krutosti a trochou romantických predstáv. Škoda, že okrem Vlada Müllera a Magdušky ostatní svoje repliky len umelo odriekávajú. Vadila mi aj hrozná hudba zo synťákov a dookola sa opakujúci motív, podobne, ako sa oslovenie Magduška vo filme vysloví asi tisíckrát. Inak je to dosť netradičný pohľad na vojnu a partizánov. –––– Ej vojna, vojna, kedyže ťa bude koniec? ()

Hombre8

Vážné a smutné téma, které je natočeno místy značně naivisticky. Ale bylo to patrně určeno pro mládež, tak budiž. Syntezátorová hudba k dramatu o SNP zrovna není dobrá volba. Jinak docela dobrý. ()