Lutherskou pojišťovnou sponzorovaný snímek Luther se sice vyhnul zásadním nepřesnostem (pomineme-li, že Pernštejn je Worms), ale ve svém podání působí poměrně odtažitě, bezkrevně a rozhodně ne tak, jak bych si představoval film o muži, který stál na počátku jednoho z nejvlivnějších proudů současného protestantizmu. Dle mého názoru se tvůrci příliš snažili dát do filmu vše, co se kyje s reálným průběhem Lutherova života (odfláknuté epizodky s Kateřinou aj.), ale k Luterovi jako takovému jsme se pod kůži moc nedostali. Snad se tvůrci nepokoušeli dodat hloubku tím, že začnou ruční kamerou v temné místnosti točit Lutherovo spílání ďáblu? Nebo jsem něco nepochopil? Spíše 2 1/2*, v telce o trochu více.(23.6.2005)

Martin Luther byl vážně magor a fanatik ! Tedy alespoň to tak vypadá podle tohoto filmu. Joseph Fiennes vynikající, to je prostě Luther sám. Cením si i historické přesnosti snímku (tedy podle toho co vím ze školy).(25.12.2005)

Luther stojí a padá na Fiennesovi a jeho proměně v nejslavnějšího reformátora. Naštěstí těch pádů není příliš, takže v pohodě pěkné 4 hvězdy. Vždy ocením nějaký takový komornější snímek z historie, který neulítavá na zběsilé akci, nabušených hrdinech a hrdinských proslovech. Ke štěstí mi stačí jen pár dobře mířených Lutherových myšlenek, přibití 95 tezí a občasné záběry snažící se o nějakou poetiku. A v závěru jsem byl štastný spolu s nima.(19.10.2008)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $5,791,328Tržby Celosvetovo $29,487,002(4.10.2008)

TIPseznam dalších křesťanských filmů.(1.5.2012)

• - Hrad Worms, na kterém měl být Martin Luther (Joseph Fiennes) souzen, posloužil i k natočení několika scén filmu Princezna Fantaghiró (1990). (topr harley)

• - Kvôli tomu, že hlavný predstaviteľ Martina Luthera, Joseph Fiennes, nehovorí typickým nemeckým prízvukom, tak mu v origináli svoj hlas prepožičal nemecký herec Stephan Schwartz. (MikaelSVK)

• - Část filmu byla natáčena v Čechách (např. chrám sv. Bartoloměje v Kolíně). Ve filmu účinkuje i mnoho českých komparsistů. (rodo)