Oheň

Backdraft

Oheň

Akční / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 1991, 137 min

„Ako to robíš, že vždy všetko tak perfektne poserieš?“ Na troch technických Oscarov nominovaný OHEŇ som mal odjakživa rád: strhujúca kriminálna zápletka plná prekvapení, atraktívne „chlapčenské“ kulisy (namakaná požiarna stanica, cool červené cisterny, zapálené obrovské domy), realisticky stvárnený vzťah dvoch bratov „ktorí sa nemajú veľmi radi“ (William Baldwin a predovšetkým výborný Kurt Russell, ktorému by som dal za jeho výkon Oscara), vynikajúce herecké obsadenie podporných roličiek (excelentné roličky majú Robert De Niro ako požiarny policajt i Donald Sutherland vo svojej diabolskej variácii na ohňového Hannibala Lectera) a výborná réžia Rona Howarda, ktorá vie, čo chce. Vie to veľmi dobre.(24.12.2004)

Přiznám se, že jsem na to koukal jenom kvůli Robertu De Nirovi. A nezklamal mne. Jinak se jedná o průměrný film, který je sice napínavý, nenudí, ale nijak zvlášť nenadchne.(13.1.2008)

Úžasné vyprávění o ohni, který žije...skutečně ostří chlapíci, jakou jsou požárníci, proživají i své běžné příběhy, jako my ostatní a divák si užije také nějakého toho "detektivního" pátrání. Ve své roli mě zaujal Donald Sutherland.(21.7.2003)

Scénář: Gregory Widen .. Pálivý thriller a žhavé triky. V mém ranném mládí jsme ten konec s bratrem vždy oplakaly.. . Dodnes mám tuto skvělou záležitost někde na videokazetě a rád se k filmu vracím.(17.9.2004)

Když nevezmu dva výtvory s Russelem Crowem tak se jedná o nejlepší Howardův film. Plejáda herců je přímo exkluzivní. Spousta mých oblíbených herců jakými jsou nejtvrdší hasič historie Kurt Russell a vynikající pan De Niro. Hasičské filmy jsou pro mě vždy poutavé, protože jak se později člověk dovídá, vždy jde o život a je velice pravděpodobné, že některý z hlavních hrdinů to "schytá". Backdraft naštěstí byl natočen ještě v roce 1991, takže zde nevidíme miliony vlajek v každém záběru a hasiči se starají hlavně o to aby něco uhasili a nebo někoho zachránili. Romance zde nemá moc místo. Hudba Hanse Zimmera a úchvatné záběry kamery nám vykreslují řádící oheň jako živou bestii, která přemýšlí a dokáže vycítit lidský strach.(30.4.2007)