Oheň

Backdraft

Oheň

Akční / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 1991, 137 min

Nééé, nebojte se, nebudu komentovat, jen musím vysvětlit, proč zvedám hodnocení na pět. Kurva, já chtěl na sedm, HOMO!!! No nic, není to kvůli Láďovi Hruškovi, na malvice seru, je to natruc Ondřeji Požárovi z TV Noha, protože já straním jiným hasičům alias RDN alias můj neznámý. A to jééé... požár... teda pozóóór, neserte mě, to ví každý... fakt ne? Přece MUPIMUP, soudruzi. On je lepší než ten film asi pětkrát a nechci ho nasrat, poněvadž je to špatný sluha a pán na hovno, tak si to prokalkulujte.(6.9.2015)

....je film, kvůli kterému jsem se ( mimo jiné ) jako malý chlapec chtěl stát hasičem. To se sice nepovedlo ( holt čas běží, život mění), nicméně vzpomínka na snímek trvala dál. A tak ( přestože jsem si šel koupit jiné DVD ), když mé oči spočinuly na tomto Howardovu snímku, srdíčko zaplesalo a volba byla jasná. Musel jsem přeci zjistit, jak a jestli na mě snímek zapůsobí i po takové dlouhé odmlce...... Ron Howard je režisér, který se do podvědomí všech zapsal snímkem Beautiful mind. U mě to byl a vždy bude právě tento příběh " o skutečných hrdinech z masa a kostí " v hasičských uniformách. Myslím, že je to skutečná pocta, pro všechny ty, co nasazují životy při záchraně " nás všech ostatních ". Co mě hodně udivuje je fakt, jak zrovna na mě v tomto případě působí ty " hrdinské scény " při zachraňování malých dětí z hořících trosek. Všude jinde bych se silně ošíval, v tomto případě nemám nejmenších námitek, působí to přirozeně ( snad až na scénu při vynášení malého černouška z hořícího domu ), kdy to vypadá jako by ho "právě vytáhli " z luxusního kadeřnického salonu ( trocha černého mouru a kašlání by snad nevadila.....) Naopak se mi líbilo, jak Howard ( alespoň v malém humorném prostřihu ) ukázal, že tato práce není " pouze " o zachraňování lidí z hořících trosek, ale i běžná rutina ( viz nahánění slepic :o) Howard snímek pojal jako skutečnou poctu hasičům v kombinaci s detektivní zápletkou a střetu dvou bratrů, pro které se práce hasiče stala ŽIVOTNÍM POSLÁNÍM. Vynikající ( troufám si tvrdit ) oscarový výkon tu předvádí Kurt Russell coby Stephen McCaffrey, který pro mě osobně přesně vystihl charakter role. Na jedné straně " hrdina " , který neváhá ani na okamžik skočit do hořícího ohně pro malé děcko a na prvním místě mající vždy svého parťáka. Na straně druhé, " člověk z masa a kostí " , otec od rodiny, řešící krizi způsobenou právě jeho posedlostí prací, která pro něj vždy bude na prvním místě a je pro něj vším...POSLÁNÍM, ŽIVOTEM. Jeho mladší bratr Brian ( v podání mladičkého W. Baldwina ), ač to nikdy nebyl žádný extra herec, zde po boku hereckých hvězd svou roli " zelenáče " zvládl obstojně. O hereckých esech D. Sutherlandovi a Robertu De Nirovi myslím netřeba dalších komentářů- EXCELENTNÍ. Zejména De Nirovo vyšetřování žhářství na místě činu bere dech. To je umění VELKÝCH HERCU...i z " malé role " udělat roli velkou a nezapomenutelnou. Už tak silný zážitek z celého snímku dotváří FANTASTICKÝ Zimmerův hudební doprovod. p.s. jako malý kluk, jsem si při závěrečné scéně pobrečel. Bez mučení přiznávám, že i teď ( po tolika letech ), jsem tu pověstnou slzu musel zamáčknout. Film, který ve mně vzbudí takovéto emoce, si jiné než 5* hodnocení ode mě nezaslouží!(13.3.2010)

Beautiful Mind je bezpochyby vyborny film, ale to nejlepsi od Howarda je pro me tento film. Opravdu realisticke vykresleni vecneho boje pozarniku s nezkrotnym zivlem je opravdovou poctou tomuto nesmirne tezkemu povolani. A i sentimentalni konec zde nepusobi pateticky – naopak ma zde sve patricne misto.(27.7.2002)

Jak se říká, stará láska nerezaví, o tomto filmu to platí tuplem, v pokoji nad akváriem jsem měl vylepený obrovský plakát filmu Oheň, Kurta Russella, jak vynáší malé díte. Jednoznačně nejlepší film o hasičích, který byl kdy natočen s výborně emočně napjatým vyústěním a koncem. Ron Howard dal o svém umu poprvé pořádně vědět, výtečný Russell, výtečný Baldwin, výtečný DeNiro a samožřejmě také Sutherland.(8.12.2005)

Pořádné horký, správně chlapácký a přiměřeně hrdinský hasičský thriller, který o sobě může hrdě hlásit, že má koule. William Baldwin ve své životní (a asi jediné snesitelné) roli spolu se svým "bráchou" Kurtem Russellem rozehrávají boj s ohněm na život a na smrt, který stojí za to. Já osobně řadím Oheň na druhou příčku co se týče hasičských filmů, ve kterém vede novější Okrsek 49. Ron Howard mi nikdy jako režisér nevadil (až na Grinche), Hanse Zimmera zbožňuji, vizuálně úchvatné scény mám taky rád.. pod čtyři jít prostě nemůžu.(3.12.2008)

• - Herečka Jennifer Jason Leigh po přečtení scénáře řekla režiséru Ronu Howardovi, že by si chtěla zahrát oheň, protože má ve filmu nejlepší roli. (POMO)

• - Roli Williama Baldwina měl původně hrát Brad Pitt, zatím co William Baldwin měl původně hrát roli Brada Pitta z Thelmy a Louise. Role v Thelmě a Lousie nakonec udělala z Brada Pitta hvězdu… (POMO)

• - Kvůli co nejvěrněji podané scéně byl kameraman několikrát oblečen do ohni odolného obleku a vržen i s kamerou přímo do plamenů. (POMO)