Zámotek

• slovenský

Zámotok

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi / Drama

USA, 1985, 117 min

Důchodcovská komedie (nebo snad pohádka?) pro celou rodinu? Příběh sice patří mezi ty slabší, ale jinak proč ne?(27.12.2008)

Najvydarenejšia napodobenina Spielbergového E.T. ( aj keď nie doslovná ), s príjemným hereckým obsadením a dojímavým a veľmi efektným záverom. Spielbergovsky ladený, bez Spielberga. Nádherné a okúzľujúce.(2.9.2010)

Kombinace sci-fi a komedie se tady docela podařila.(3.5.2004)

„Každých desať – jedenásť tisíc rokov urobím chybu.“ V 80. rokoch 20. storočia boli okrem „slizkých a agresívnych“ mimozemšťanov v móde aj dobrí, zlatí a „pozitívni“. Vrchol (komerčný i umelecký) dosiahol najskôr Spielberg trhákom E.T. – MIMOZEMŠŤANOM a následne ho začali všetci kopírovať. Priletel STARMAN, priplávala PRIEPASŤ (i keď tam by som si „pozitívnosťou“ kvôli režisérskej verzii nebol až taký istý)... a ZÁMOTOK žánrovo univerzálneho Rona Howarda (v tom čase mal za sebou len fantasy romantiku ŽBLNK s Tomom Hanksom). Rozkošná snímka, získajúca dvoch Oscarov (triky a Don Ameche ako herec v podpornej úlohe), dýcha rozprávkovou atmosférou, mimozemšťania sú stvárnení pôsobivo až poeticky, no tou skutočnou lahôdkou je až odvaha obsadiť do úloh ústredných hrdinov... dôchodcov. Všetci sú skvelí (Ameche, Wilford Brimley, Jessica Tandyová) a iskrí to medzi nimi („Čo len s tebou budem robiť...“ – „Každopádne nebudeš tancovať.“). Zahanbiť sa ale nedala ani mladá (zábavný Guttenberg, pôvabná Tahnee Welchová) a stredná generácia (zasa skvelý Brian Dennehy). Výborný rodinný sci-fi projekt s nezameniteľnou spielbergovskou atmosférou, príjemný humor, originálny scenár a smútok v duši. Delfíny, Atlantída, rakovina, bazén, sex, tanec, vyzliekanie z kože... Fakt mám tento film rád. O tri roky neskôr nakrútená dvojka už bola o čosi slabšia. Ale nie o veľa.(1.1.2005)

Tohle je Ron Howard, jak ho známe z Apolla 13 nebo Čisté duše. Rodinné komedie jinak nenávidím, takže moje poklona je o to hlubší.(13.2.2004)

• - Hume Cronyn a Jessica Tandy byli ve skutečnosti pár let manželé. (HellFire)

• - Wilford Brimley musel být poněkud zkrášlen, aby vypadal starší. V době natáčení mu bylo 50 let. (HellFire)

• - Ve filmu se objeví bratr, matka a otec Rona Howarda. (HellFire)