Zámotek

• slovenský

Zámotok

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi / Drama

USA, 1985, 117 min

Kdysy mi někdo zhruba vyprávěl o čem to je a tak jsem si tenhle film zařadil do kolonky blbost -Nedávno v pozdních nočních hodinách jsem se dozvěděl o svém omylu-Ted už vím že jde o hodně příjemný film ve kterém hodně starých herců dostalo příležitost ukázat že ještě nepatří do starého železa-Je to takový typický fajnprodukt osmdesátých let.(26.12.2006)

Jedna z mých nejoblíbenějších TV klasik.(23.8.2008)

7 / 10 Veľmi príjemná komédia, ktorá nielenže pobaví a spoľahlivo odoženie nudu, ale aj poskytne nejeden námet na premýšľanie - staroba, pocit zbytočnosti, samota, smrť. Nevravím, že ide o hlboké filozofické dielo, no keď sa posnažíte, môže sa takým vo vašich očiach stať.(29.12.2005)

„Každých desať – jedenásť tisíc rokov urobím chybu.“ V 80. rokoch 20. storočia boli okrem „slizkých a agresívnych“ mimozemšťanov v móde aj dobrí, zlatí a „pozitívni“. Vrchol (komerčný i umelecký) dosiahol najskôr Spielberg trhákom E.T. – MIMOZEMŠŤANOM a následne ho začali všetci kopírovať. Priletel STARMAN, priplávala PRIEPASŤ (i keď tam by som si „pozitívnosťou“ kvôli režisérskej verzii nebol až taký istý)... a ZÁMOTOK žánrovo univerzálneho Rona Howarda (v tom čase mal za sebou len fantasy romantiku ŽBLNK s Tomom Hanksom). Rozkošná snímka, získajúca dvoch Oscarov (triky a Don Ameche ako herec v podpornej úlohe), dýcha rozprávkovou atmosférou, mimozemšťania sú stvárnení pôsobivo až poeticky, no tou skutočnou lahôdkou je až odvaha obsadiť do úloh ústredných hrdinov... dôchodcov. Všetci sú skvelí (Ameche, Wilford Brimley, Jessica Tandyová) a iskrí to medzi nimi („Čo len s tebou budem robiť...“ – „Každopádne nebudeš tancovať.“). Zahanbiť sa ale nedala ani mladá (zábavný Guttenberg, pôvabná Tahnee Welchová) a stredná generácia (zasa skvelý Brian Dennehy). Výborný rodinný sci-fi projekt s nezameniteľnou spielbergovskou atmosférou, príjemný humor, originálny scenár a smútok v duši. Delfíny, Atlantída, rakovina, bazén, sex, tanec, vyzliekanie z kože... Fakt mám tento film rád. O tri roky neskôr nakrútená dvojka už bola o čosi slabšia. Ale nie o veľa.(1.1.2005)

Záverečných cca 10 minút čistá Spielbergovčina mal som dojem ako by som sa pozeral na niečo medzi Blízkymi stretnutiami tretieho druhu a E.T.m. Nádherná vizuálna stránka, krásna Hornerova hudba, citlivá réžia. No nebyť toho záveru boli by iba 3*. Problém tkvie zčasti aj v Howardovej réžii. Bezpochyby dokáže vykúzliť nádherné emocionálne scény, ale nedokáže diváka uviesť do deja. V Spielbergových rukách by bol film bez debaty svižnejší, zaujímavejší a mal rýchlejší spád. 75%(27.9.2008)