Zámotek

• slovenský

Zámotok

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi / Drama

USA, 1985, 117 min

Výběr výmečných herců , takže výsledek je skutečně radost sledovat.Zámotek je úspěšnou komedií pro všechny věkové kategorie.Film si hlavně zaslouží respekt.Jediné co mě na filmu vadilo byl až příliš sentimentální závěr , který si tvůrci filmu mohli odpustit.(15.11.2006)

Zajímavý filmeček z dob kdy se točili filmu typu Číslo 5 žije apod. Skroo ve všech tou dobou hrál Steve Gutterberg. Tento film o pár mimozemštanech, pár důchodcích a jedné lodi je celkem zábavný avšak svá nejlepší léta má již za sebou.(11.11.2004)

Zfilmovaná knížka Kolébka od A.C.Clarka, s pozměněnými pár dějovými věcmi a nebo teda náhoda jak svině (přiznání inspirace jsem si nikdy nikde nevšiml), ale je to vážně prakticky totéž - s tím, že knížka je samozřejmě o řád lepší... Film si pomáhá komediální polohou a "Mahoneymu" tu toho nezodpovědnýho kapitána lodi i celkem rád věřím.(1.9.2011)

Na Zámotek jsem si z dětství uchoval jen matné vzpomínky a když mě teď po mnoha letech zastihl v pozdní noční hodině, měl jsem náladu na všechno, jen ne na něj. Film mě ale od první minuty vyvedl z omylu, když mě dokázal rozesmát, překvapit, rozněžnit a na několika místech i dojmout. Kouzlo a "rodinnost" osmdesátých let v nejčistší formě.(26.12.2006)

„Každých desať – jedenásť tisíc rokov urobím chybu.“ V 80. rokoch 20. storočia boli okrem „slizkých a agresívnych“ mimozemšťanov v móde aj dobrí, zlatí a „pozitívni“. Vrchol (komerčný i umelecký) dosiahol najskôr Spielberg trhákom E.T. – MIMOZEMŠŤANOM a následne ho začali všetci kopírovať. Priletel STARMAN, priplávala PRIEPASŤ (i keď tam by som si „pozitívnosťou“ kvôli režisérskej verzii nebol až taký istý)... a ZÁMOTOK žánrovo univerzálneho Rona Howarda (v tom čase mal za sebou len fantasy romantiku ŽBLNK s Tomom Hanksom). Rozkošná snímka, získajúca dvoch Oscarov (triky a Don Ameche ako herec v podpornej úlohe), dýcha rozprávkovou atmosférou, mimozemšťania sú stvárnení pôsobivo až poeticky, no tou skutočnou lahôdkou je až odvaha obsadiť do úloh ústredných hrdinov... dôchodcov. Všetci sú skvelí (Ameche, Wilford Brimley, Jessica Tandyová) a iskrí to medzi nimi („Čo len s tebou budem robiť...“ – „Každopádne nebudeš tancovať.“). Zahanbiť sa ale nedala ani mladá (zábavný Guttenberg, pôvabná Tahnee Welchová) a stredná generácia (zasa skvelý Brian Dennehy). Výborný rodinný sci-fi projekt s nezameniteľnou spielbergovskou atmosférou, príjemný humor, originálny scenár a smútok v duši. Delfíny, Atlantída, rakovina, bazén, sex, tanec, vyzliekanie z kože... Fakt mám tento film rád. O tri roky neskôr nakrútená dvojka už bola o čosi slabšia. Ale nie o veľa.(1.1.2005)

• - Hume Cronyn byl slavný boxer. Ve scéně, kdy uhodí mladého dozorce, jej ve skutečnosti knockautoval. (HellFire)

• - Ve filmu se objeví bratr, matka a otec Rona Howarda. (HellFire)

• - Hume Cronyn a Jessica Tandy byli ve skutečnosti pár let manželé. (HellFire)