Navždy a daleko

• slovenský

Navždy a ďaleko

Dobrodružný / Romantický / Drama

USA, 1992, 135 min

Ach ty panoramata! Úžasně natočený závěrečný závod.(26.8.2008)

„Strieľaš ľudí, šliapeš im po krkoch... keď som ťa videla, pomyslela som si, že by si mi mohol byť užitočný.“ Dávam 60%, ale nedávam ich rád, ale už za pokus o epickosť (kostýmy, výprava, záverečná koňská naháňačka) si ich NAVŽDY A ĎALEKO, dúfajme, zaslúži. Jedná sa o prvý z troch (pred BÚRLIVÝMI DŇAMI a EYES WIDE SHUT) spoločných projektov budúcich niekoľkoročných hollywoodskych manželov Nicole Kidmanovej a Toma Cruisea (ak nerátame ešte napr. horor TÍ DRUHÍ, ktorý Cruise Kidmanovej produkoval). Univerzálne zručný režisér Ron Howard vedľa seba, s pomocou kvalitného kameramana, strihača a hudobného skladateľa, ukladá jeden prekvapivo nevýrazný historický romanticko-dramatický obrázok vedľa druhého. Len občas medzi ne zamieša zábavného Íra Colma Meaneyho alebo vtipnú scénku s kastrólom na intímnej partii. Mne skrátka tieto „americky tupé“ epické kvázi veľkolepé (a finančne drahé) romantiky á la LEGENDA O VÁŠNI nesedia.(10.11.2004)

Ja si nemuzu pomoct, ja mam Howardovo filmy rad a tenhle nebude vyjimkou. Sice je to takovy trosku jako pateticky, o tom, jak chudej pracant ke stesti prisel, jenze je to cely podany fakt perfektne. Film pusobi vcelku velkofilmove a hudba je naprosto dokonala. Navic celejch tech 140 minut se furt neco deje, tu nakej dojak, tu naka akce, obcas nakej vtipek, sem tam neco dobrodruznyho nebo napinavyho a nestihne to ani na sekundu nudit. Pak tu jsou herci, mlada pekna Nicol a mladej sympatickej Cruise, kterej je ve filmu za neco jako frajera, kterej zastane jakoukoliv praci, ale nepusobi to divne. No a mezi nima to fakt skvele funguje, jako dvojice pusobi fakt mile a uprimne. Zkratka po delsi dobe dobrodruzne romantickej film, ke kterymu nemam zadny vyhrady a kterej ma perfektni finale v podobe zavodu na konich.(19.12.2007)

Je zvláštní, že pár let po takovém Rain Manovi nebo Narozen 4. července najednou Cruise vypadá, jako by úplně zapomněl hrát. Proto je taky jeho zemědělský nástup opravdu hrůzostrašným úvodem. Dobrá filmařina tak přichází až s Nicole Kidman, která svým nafintěným haštěřením přináší úsměv a její pohledy na nově příchozího jsou (dle předpokladů) ukázkou toho pravého jiskření. Právě proměnlivý a překvapivě silně působící vztah Josepha a Shannon je tou dějovou linií, která mě bez problémů dovedla až do konce s pocitem, že chci konec opravdu znát. Naopak Cruiseova prohlášení o osudových rozhodnutích a o tom, že každý by měl bojovat o půdu jsou natolik prvoplánově hloupá, že téměř zastiňují vše pozitivní.(31.7.2008)

Rozpočet $60miliónovTržby USA $58,883,840Tržby Celosvetovo $137,783,840 ║ Nemá to až také pôsobivé scény aké by si to zaslúžilo, plus rozmanitejšiu hĺbku, ale za to Tom Cruise a Nicole Kidman to slušne ťahajú, prim kamera, hudba, záver, slušný priemer. /70%/(9.4.2009)