Příběh Andriese Riphagena, spolupracovníka nechvalně proslulé SD v okupovaném Holandsku. Riphagen užíval získanou důvěru k pomoci pronásledovaným Židům. Jan van Liempd je holandský policista, který spolupracuje s odbojem. Zlikvidovat Riphagena se stane jeho životním posláním. Byl Riphagen hrdina, nebo zrádce? (bejkovec)

radektejkal

Riphagen je další zpracování již velmi rozlehlého a pestrobarevného mefistofelovského tématu. R. jako vtělený ďábel, který ví přesně jakou kartu je třeba vytáhnout, aby přebila jakoukoli jinou. R. jako člověk, který se vyzná a má po ruce vždy dost argumentů, obranných i útočných. Pozn.: Divil jsem se, že ve svém úspěšném tažení nenarazil na Seyß-Inquarta, od roku 1940 mistodžícího Holandska, bývalého pana Zajíce ze Stonařova. Kdysi jsem o něm složi písničku, která vyšla na ineditní kazetě, začíná: "Tohle je píseň o jednom děsným hazlovi / když slyším jeho jméno, krev mi stoupá do hlavy / rve mi to plíce a drtí meniskus / Seyß-Inquart, Seyß-Inquart, Seyß-Inquart blues" a konči: "A když jeho dnů bylo mnohem víc než dost / tak ho John C. Woods poslal na věčnost / živýho na špagát a mrtvýho na vůz / Seyß-Inquart, Seyß-Inquart, Seyß-Inquart blues". Seyß-Inquart je prostě vyšší třída, leckterý člověk zmůže víc než leckterý ďábel. ()

Dale

Dobrý príbeh, no spracovaný až príliš štandardne, s množstvom klišé a viacerými hluchými miestami. Titulná postava na prvý pohľad pôsobí ako mafián schopný všetkého, takže od začiatku tušíte, že to s jeho kladnými vlastnosťami asi nebude také ružové ako sa zdá. Inak to bol asi veľmi dobrý manipulátor, ktorý by sa v dnešnej politike určite uchytil, dokázal presvedčiť každého o tom, čo chcel on. Občas neviete, či boli tí ľudia až takí blbí alebo on taký presvedčivý. Ďalej tu máme niekoľko scén, keď naňho postavy mieria zbraňou a aj keď vedia, aký je nebezpečný, tak k nemu nepochopiteľne prídu na takú vzdialenosť, aby ich mohol spacifikovať. Alebo privedú hlavnú svedkyňu, ktorá ho môže usvedčiť do miestnosti vedľa neho a len tak náhodou si ešte odskočia zatelefonovať, aby sa jej mohol povyhrážať. Takéto nezmysly ten film dosť zrážajú dole, pochybujem, že sa to naozaj všetko takto odohralo, skôr si to chceli filmári trochu zjednodušiť. ()

džanik

Filmů s tématikou WW2 jsem viděl myslím dost a myslel jsem si, že mě už nic nějak extra nepřekvapí. Jeden velký omyl! Tento snímek si rozhodně nenechejte ujít!! Takže: 1. Myslíte si, že to umíte s lidmi, že to umíte hrát na všechny strany a dokážete si za všech okolností zachovat chladnou hlavu a hbité reflexy? 2. Kdy vás naposledy nějaký film k sobě postupně poutal stále větší a větší silou a vysvobozující konec se ne a ne dostavit? 3. A když konec (?) přišel, jen jste zírali? A pak ještě 2 minuty na černou plochu..... ()

gogo76

Absolutne nečakané prekvapko. Nebudem sa hrať na žiadneho vojnového super znalca a rovno poviem, že meno Riphagen mi nič nehovorilo. Som si istý, že v Holandsku nebol zďaleka jediný a každá krajina mala niekoľkých podobných alebo aj horších "Riphagenov". Isté je, že po tomto filme jeho meno len tak nezabudnete. Film je max. realisticky spracovaný, rozhodne nečakajte žiadny vojnový thriller ani bájky o tom ako dobro zvíťazilo nad zlom. Najväčší klad filmu je jednoznačne hlavná postava. Riphagen nie je na prvý pohľad nijako zvlášť sympatický chlapík, ale svojimi skutkami si vás získa. Chvíľu to trvá, kým zistíme na akej strane vlastne stojí a keď to s určitosťou vieme tak o chvíľu zapochybujete. Urobil to naschval? Mal to premyslené? Bola to náhoda? Narafičili to na neho?...Jedno sa musí nechať. Riphagen bol chytrý manipulátor, mal všetko výborne premyslené a takto šikovne a premyslene na to išli aj tvorcovia filmu, ktorí max. upútali moju pozornosť a bol som v napätí až do konca, pretože Riphagen je skoro ako Winnetou...(Ten rudokožec nemá sedm životú, ale devět..., aspoň tak to hovoril mr. Rollins). Takže po holandskej pecke Čierna kniha od Verhoevena tu máme min. rovnako dobrý holandský film z vojnového obdobia. 100%. ()

*CARNIFEX*

Snímok riešiaci židovskú otázku v Holandsku, ktorý vďaka hereckému výkonu hlavného predstaviteľa budí ten "správny" ťaživý dojem, pričom realitu vtedajšej doby, respektíve amorálnych činov či intríg, vykresľuje pomerne uveriteľným spôsobom. Nech samotný príbeh od úvodu pôsobí kadejako jednostranne, jeho priebeh vytvára dostatočný zmätok nato, aby divák až do úplného záveru nedokázal odhadnúť ako to celé skončí. Pre mnohých divákov tak bude obrovskou výhodou nevedomosť historických faktov. Tí čo vedia, bude svedkami "len" dobrého filmu. Ostatní .... ()

• V roku 2017 holandská televízna stanica VPRO odvysielala film ako trojdielny seriál, ako bola snímka aj pôvodne natočená. (Arsenal83)
  • Film bol natočený podľa knihy "Middelburga" a "Ter Steegeho - Riphagen: Amsterdamské podsvetie 1940-1945". (Arsenal83)
  • Film bol pôvodne vyrobený ako trojdielna miniséria, ale výsledok sa nakoniec zdal dostatočne dobrý na to, aby vyšiel rovno v kinách, hoci v skrátenej verzii. (Arsenal83)