• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Předloha:

Clive Barker (kniha)

Clive Barker

Robin Vidgeon

Od Uzumaki jsem neměla z filmu tak rozporuplný dojem. Odporné, prvoplánové, a přesto nějakým divným způsobem neskutečně fascinující. 1 hvězda za studené punkové peklo (krásně vykradené v Horizontu události). // Zvednuto na totál. Nevzpomínám si, kdy ve mně něco naposled tak rezonovalo, že jsem to nemohla dostat z hlavy.(26.10.2009)

Cenobité jsou skvělí, škoda, že se neobjevují častěji, až na scény s nimi a též se znovuoživším Frankem mi přišel Hellraiser poměrně neatmosférický, místy až nudný. Ovšem docela mě to zlákalo k přečtení si předlohy - totiž, Barker je opravdu dobrý spisovatel. Ne že bych padala nadšením do mdlob ze všeho, co kdy napsal, ale nedá se mu upřít schopnost tvořit slovy velmi živé a barevné obrazy. Od jeho filmu jsem tedy čekala něco podobného, leč marně.(29.7.2009)

Důkaz, že opravdová atmosféra se dá skloubit i s pořádným gore. Proto jsem měl vždycky rád zámořské horory, kdyžto italské řezníky typu Fulciho neuznávám. Clive Barker nám naservíroval čtyři super postavy. Cenobité jsou fakt neuvěřitelně děsivá stvoření, naprosto mne uhranuli. Lepší než Pinhead mi možná přišel Female Cenobite a ten špekoun. Ten co mu cvakaly zuby byl oproti tomu asi nejslabší. Skvělá intenzivní podívaná.(17.11.2007)

Věřím, že předloha k tomuto filmu mohla být skutečně dobrá (teda spíš námět, ono je to dost přímočaré), ale filmové zpracování je hrozné. Naštěstí to důležité - tedy Pinhead a jeho kémové - je povedené, dokonce nadprůměrně! (Teda kromě té po-stěnách-lezoucí potvory, za kterou je vidět vozík.) Ve výsledku průměrný film, na kterém ale oceňuju zajímavý a podle mě netradiční námět. Ale nejsem znalec hororů, tak kdo ví, jak je to s tou originalitou. Jo a ta kostka, ta byla geniální, skvělej nápad!(25.4.2009)

Můj no. 1 horor z dětství, božinku, jak to se mnou dokázalo zamávat ..(23.5.2008)

• - V 63. minúte, keď príšera naháňa Kirsty (Ashley Laurence) chodbou, je vidieť v jednom zábere, ako je ťahaná alebo posúvaná na kolieskach. (Sticks)

• - Jméno postavy Douga Bradleyho nebylo „Pinhead.“ Takovou přezdívku vytvořili fanoušci. V originále se jmenoval „The First Cenobite“ (tedy První Cenobit). V pokračováních se ujala přezdívka Pinhead a stala se oficiální. (HellFire)

• - Pracovní název: „Sadomasochists From Beyond The Grave.“ (HellFire)