• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Masky:

Dave Elsey

Kostýmy:

Joanna Johnston

Jak jen hodnotit? Tenhle horror je Barkerova klasika a film je jí velmi věrný. Jako teenager jsem to sledovala úplně bez dechu. Setkání s filmem po letech však odhalilo množství závad, které jsem jako mladší nevnímala. Byla jsem zklamaná, nějak už to nebylo ono, hodnotila bych podprůměrem. Takže zlatá střední cesta mezi současnou realitou a nostalgií - 60%(26.2.2009)

Nevím proč, ale tenhle kultovní horor mě moc nezaujal. Těšil jsem se na Pinheada a ten tam je jenom chvílema. Těšil jsem se na výbornou strašidelnou atmosféru a dostal jsem pouze dost nechutné gore (né, že by mi to nějak pohlo se žaludkem). No zkusím se kouknout ještě na ostatní díly a uvidíme, třeba se mi budou líbit víc. 60%(10.9.2011)

Dlho ma tento "kult" obchádzal a keď som si k nemu konečne našiel cestu, pochopil som, že som vlastne ani o veľa neprišiel. Barker mi už v Nightbreed naznačil, že nie je normálny tvorca a prekračuje tradičné medze a rovnako už v Nightbreed mi ukázal, že ma ani nemá čím zaujať. Jeho (často samoúčelná) brutalita a fantázia ma v oboch jeho filmoch nechala chladným. Aj v Hellraiserovi Barker prekračuje zaužívané hranice v atmosfére, fantázií, brutalite a psychológií postáv, čo je celkom originálne, bohužiaľ pre mňa nezaujímavé a navyše všetku originalitu pochováva v neskutočne klišovitom finále. Cenobiti sú cool, predstava alternatívneho pekla je tiež zaujímavá, ale všetko je to nevyužité a dej sa viac sústreďuje na všetko ostatné len nie na toto. Navyše božský Pinhead je tu len veľmi zriedka. Not my cup of coffee. PS: Rebríček série: H2, H3, H1, H4, H8, H5, H6, H7(30.4.2007)

"Poznal jsem budoucnost filmového hororu, má jméno Clive Barker".... Stephen King. Po mém prvním setkání s tímto kultovním horrorem mi tato věta hluboce uvízla v paměti.(15.3.2009)

Zpočátku to vypadalo na náběh spíš erotickéo filmu než hororu. Ale dost žvanění. Film je na svoji nechutnost vcelku poutavý. Na svůj malý rozpočet jsou triky na slušné úrovni, ale je to v součtu pouze na průměr. ( Hodnocení: 5/10 )(22.5.2012)