• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Předloha:

Clive Barker (kniha)

Clive Barker

Robin Vidgeon

Rozpočet $1miliónTržby USA $14,564,027Tržby Celosvetovo $15,680,000║ Na prekvapenie film je pútavý, aj keď príbehovo dohromady nič nové neponúka v tomto žánry, ide si v jednoduchej rovinke ale výhodou je že to je zabalené v tak ohavnom a pritom tak pekne znesiteľnom háve, že je z toho dobrá horrorová delikatesa s výbornými maskami a slušnými trikmi.... a za ten rozpočtový $1milión človek dostane viac než by mohol čakať. /70%/(2.7.2009)

• DaViD´82

Kdyby místo toho Barker raději něco napsal, tak by udělal lépe.(26.7.2004)

Dlho ma tento "kult" obchádzal a keď som si k nemu konečne našiel cestu, pochopil som, že som vlastne ani o veľa neprišiel. Barker mi už v Nightbreed naznačil, že nie je normálny tvorca a prekračuje tradičné medze a rovnako už v Nightbreed mi ukázal, že ma ani nemá čím zaujať. Jeho (často samoúčelná) brutalita a fantázia ma v oboch jeho filmoch nechala chladným. Aj v Hellraiserovi Barker prekračuje zaužívané hranice v atmosfére, fantázií, brutalite a psychológií postáv, čo je celkom originálne, bohužiaľ pre mňa nezaujímavé a navyše všetku originalitu pochováva v neskutočne klišovitom finále. Cenobiti sú cool, predstava alternatívneho pekla je tiež zaujímavá, ale všetko je to nevyužité a dej sa viac sústreďuje na všetko ostatné len nie na toto. Navyše božský Pinhead je tu len veľmi zriedka. Not my cup of coffee. PS: Rebríček série: H2, H3, H1, H4, H8, H5, H6, H7(30.4.2007)

Magická kostka přivolá zrůdná stvoření a ultimátní dávku slastného utrpení. Je to tak - jeden z nej hororů své dekády, úplně postrádá takovou tu osmdesátkovou nevkusnou blbovitost a až na pár maličkostí vypadá docela ohromujícně. Masky jsou vážně parádní, ať už vychytaní cenobité (I., II., III., IV.) anebo oslizlý a postupně se obalující umrlec Frank, tahle partička bez problému zaujímá i v roce 2010. Dále HELLRAISER boduje prostředím, kde se odehrává, tedy barákem plným špíny, prachu a hnusu. K ději nemám výtek, horší je to s herci. Ti totiž příliš neosloví, ale co se mě týče, tak je to jediná vada na cestě k hororové dokonalosti. [HD](5.12.2010)

Věřím, že předloha k tomuto filmu mohla být skutečně dobrá (teda spíš námět, ono je to dost přímočaré), ale filmové zpracování je hrozné. Naštěstí to důležité - tedy Pinhead a jeho kémové - je povedené, dokonce nadprůměrně! (Teda kromě té po-stěnách-lezoucí potvory, za kterou je vidět vozík.) Ve výsledku průměrný film, na kterém ale oceňuju zajímavý a podle mě netradiční námět. Ale nejsem znalec hororů, tak kdo ví, jak je to s tou originalitou. Jo a ta kostka, ta byla geniální, skvělej nápad!(25.4.2009)

• - Pracovní název: „Sadomasochists From Beyond The Grave.“ (HellFire)

• - Adresa domu je 55 Ludovico Place. Název institutu, kde je Alex ve filmu Mechanický pomeranč (1971) programován k násilí je Ludovico Institute. (HellFire)

• - Clive Barker sa ako producent podieľal na ďalších troch pokračovaniach série. (Sociopath)