• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Masky:

Dave Elsey

Kostýmy:

Joanna Johnston

Najvacsim kladom tejto hororovej klasiky je v mojich ociach jej tajomnost. Zo zaciatku sa mnohe fakty dostavaju na povrch len v naznakoch, obrazoch, bez zbytocneho vysvetlovania. Myslim si ze prave to je v hororovom zanre jeden zo zakladnych kamenov vystavby napatia a tomuto sa to dari vyborne. V tomto pripade je to dokonca spojenie inteligentneho deja a skutocne stavnatych gore scen - a to priam v unikatneej podobe. Zatuchnuta miestnost s jej nie prilis milym obyvatelom frankom je jedno z tych miest, ktore by som naozaj netuzil navstivit. To ze sa v zavere film prelieva do vod fantasy mi uplne nesadlo, pretoze sa tak trochu vytraca inak naozaj seriozna atmosfera, samotny zaver vsak film naozaj krasne ukonci a zanecha ten neprijemny pocit, ktory panoval aj prvej polovici filmu. (9/10)(11.2.2008)

Vyvážená porce pekelného napětí a gore efektů. Ve své době určitě převratný film, po uplynutí více než 20 let, hlavně poctivě provedená práce Clive Barkera. Hellraiser je odporný, zvrácený a krvavý horor, který není pro každého. Na dnešní dobu triky působí prakticky směšně, je proto důležité se dívat na film trošku z jiného pohledu a tím určitě je vytvořená atmosféra. Viděl jsem všechny díly Pekelníka a tenhle se mi zdál být nejlepším. Trošku škoda že nedostal větší prostor Doug Bradley, ale on si to vynahradil dalších dílech. Upozornění pro všechny co se s Hellraiserem teprve setkávají poprvé, doporučuji sledovat pouze první tři díly, pak se celá koncepce série notně změní. PS: Už při první větě, která zazní ve filmu náležitě zamrazí, takže "Co si přejete, pane Cottone?" PS2: Mé soukromé pořadí dílů od nejlepšího : H1, H2, H3, H5, H8, H6, H4, H7(26.11.2009)

Na jednom z nejobjevnějších horrorů posledních dvaceti let, který vnesl do mainstreamu estetiku valchovaných těl, se přece jen podepsal zub času - je to znát na hercích, některých trikových sekvencích a na celkové "vybledlosti" obrazu.(18.12.2002)

Nechápu, jak mi mohl tenhle špičkový horor tak dlouho unikat! Fascinující atmosféra zla a originální přístup k hororovému žánru, díky čemuž jsem celých 90 minut málem nedýchal. Jedinou slabší stránku vidím v tricích, ale ubírat kvůli tomu hvězdičku nebudu. Musím si od Barkera něco přečíst...(4.3.2006)

Věřím, že předloha k tomuto filmu mohla být skutečně dobrá (teda spíš námět, ono je to dost přímočaré), ale filmové zpracování je hrozné. Naštěstí to důležité - tedy Pinhead a jeho kémové - je povedené, dokonce nadprůměrně! (Teda kromě té po-stěnách-lezoucí potvory, za kterou je vidět vozík.) Ve výsledku průměrný film, na kterém ale oceňuju zajímavý a podle mě netradiční námět. Ale nejsem znalec hororů, tak kdo ví, jak je to s tou originalitou. Jo a ta kostka, ta byla geniální, skvělej nápad!(25.4.2009)

• - V predlohe Kirsty nie je Larryho dcérou, ale susedkou, ktorá má na Roryho (Larryho) zálusk. (Sociopath)

• - Pracovní název: „Sadomasochists From Beyond The Grave.“ (HellFire)

• - Andrew Robinson přesvědčil Cliva Barkera, aby větu „fuck you“ vyměnil za „Ježíš pláče.“ (HellFire)