• český

• slovenský

• slovenský

Pekelník

Horor

Velká Británie, 1987, 94 min (Director's cut: 89 min)

Clive Barker

Masky:

Dave Elsey

Kostýmy:

Joanna Johnston

Clive Barker jako všestranný umělec koketující se vším temným se tentokrát chopil režie a svoji brutální absurditu přenáší na naše obrazovky. Film je dějově zhuštěný a napětím nasáklý, ale bohužel se na něm podepsal příliš nízký rozpočet, což je vidět v některých scénách až příliš. Samotný příběh sice nepřekvapí přílišnou invencí, diváka hororově laděných snímků však nezklame. Barkerovi se podařilo alespoň zčásti vykreslit démonizující uhrančivost svých děl, která zde kulminuje v osobě Pinheada, jehož charisma si mě nevýslovně podmanilo.(27.7.2003)

Explorers in the further regions of experience. Demons to some. Angels to others. Na půdě se novou tkání obalující strejda Frank proti bledému sadomaso seskupení v kožených oblečcích. Kdo se bude moc nudit, ať si vezme dálkový ovladač a lihovou fixu a až bude na obrazovce cenobitský kápo Pinhead, zmáčkne STOP. Jeho čelo je totiž ideální hrací plocha na piškvorky.. Díky hudbě C.Younga ucházející atmosféra, díky režii C.Barkera solidní tempo i napětí, ale všeobecně se stejně nemohu zbavit dojmu, že někteří umějí psát knihy, někteří umějí točit filmy, ovšem obojí ve vysoké kvalitě zvládá jen málokdo. Kritici zvláštních efektů by si měli uvědomit, že práci autorů ovlivňoval nízký rozpočet, alkohol na pracovišti a hlavně - taky teď nekritizujete rodiče, že v roce 1987 měli televizor Tesla a ne nějaké LCD..(26.11.2009)

• Subjektiv

Hellraiser má slabých míst tolik, že jeho sláva a kultovnost je k nevíře. Krom nejzákladnějších faktů neskýtá člověku pochopení, oč se v něm vlastně jedná - působí jak prostřední epizoda ze zcela neznámého seriálu. Těmi základními fakty jsou: a) Frank potřebuje přísun mrtvol b) Frank je pronásledován cenobity c) Frank je milován Julií. S tímto a pár nechutnostmi si film vystačí. A člověk dobře ví, že zásobování mrtvolami bude stále obtížnější a osobnější, nechutnosti nechutnější, cenobité se budou blížit až se nakonec přiblíží úplně a nakonec dojde k nějaké té konfrontaci. Jen masky cenobitů a Franka, plus hrátky s kostkou chrání před odpadem.(10.8.2009)

Kostka je vržena... . . . Nemůžu si však pomoct, ale přes všechnu zde předváděnou do pekel se beroucí strojenou vážnost je Barkerova celovečerní prvotina poněkud (no spíše dosti) přeceňovaný film. I když chápu, že pro fanoušky tématu i žánru může být tohle dílko kultovní, d.m.s.n. se na filmu značně podepisuje režisérova profesní nezkušenost a navíc i zjevně malý rozpočet nejen na celé natáčení, ale na speciální efekty obzvláště. Místy film ďáblužel působí právě technicky a používaným kečupem, plastelínou, šlemy a jinými >strašidelnými prvky< až trošku nechtěně komicky - i když uznávám, že ryze >ideově< jsou Cenobiti v čele s Pinheadem vskutku styloví. Děj jako takový ovšem klopýtá - i díky hereckým kreacím a poněkud toporným dialogům - bez pointy do pekel vstříc očekávanému(?) pokračování a snad i proto si měl mr. B. každopádně více propracovat scenário a soustředit se na >smysluplně< děsivý příběh a režii přenechat nějaké zkušenější osobnosti žánru! . . . Takže - tři hvězdičky s pekelnou tolerancí a nadhledem i za docela příjemně tísnivou hudbu, jinak ale nemůžu se zbavit dojmu, že jako celek tohle dílko za oněch dvaadvacet let (přes fanouškovskou a povahou věci danou kreaturní nesmrtelnost) od dob natočení notně zestárlo... Mně osobně pak tedy tenhle film navzdory pošetilému očekávání duši vpravdě neroztrhal... ;-/ - - - - - (Poprvé viděno 27.11.2009 na dvd [mimochodem ořezem obrazu na formát 4:3 typicky zpackané edici ignorantů z fy "Řitka video"], komentář zde jako pekelně nefanouškovský mnohý - 28.11.2009)(28.11.2009)

Jeden z opravdu mála kvalitních horrorů 80. let. Precizně natočený, chladný, mrazivý, výborné triky, masky, krev .. Herecké výkony dost pokulhávají, ale jsou zcela "zamaskovány" celkovou atmosférou tohoto výborného horroru. Filmu nejde v podstatě nic vytknout, jeden z mála horrorových skvostů připitomnělých 80. let ...A samozřejmě nejlepší z celé série.(11.12.2008)