Osudový dotek

Butterfly Effect, The

Osudový dotyk

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 113 min (Director's cut: 120 min)

Ashton Kutcher, který si mohl tímto filmem zajistit nesmrtelnost, mi přijde jako jedna ze slabin jinak dost zajímavého filmu na věčně aktuální téma: změní-li se v naší minulosti jedna jediná drobná věc, může následovat sled dosti významných událostí ?!?!. Malý představitel Evana se mi líbil mnohem víc, měl krapet morbidnější výraz a to by bývalo bylo dobré i u Evana dospělého, abychom mohli být v napětí, co se z něj všechno ještě může vyklubat. Občasné nelogičnosti a "hra proti nastoleným pravidlům" (viz Anthony) mě netrápily tak jako otázka, proč musí mít každý cestovatel v čase pořád dokola křeče a tady k tomu ještě chrlení krve, vždyť opakovaný vtip není vtipem a kdyby to milý Ashton aspoň zahrál vždy trochu jinak.......Naopak Amy Smart byla ve svých různých verzích vždy skvělá.(30.1.2005)

Děsivě působivý nápad ve výborném zpracování. Ashton Kutcher konečně hraje a nesnaží se tvářit na každou kočku ve filmu nadrženě. Vedle něj už se spíše najdou nové tváře, než nějací staří pardálové, i proto možná film působí svěže. Velmi silné je téma, podpořeným vynikající atmosférou. Kdo by nechtěl mít podobnou možnost cestovat podle deníku? Ale ta odpovědnost za činy... Přesto je celý příběh a cestování zpět velmi přehledné, divák se neztrácí. pro mnohé diváky to samozřejmě bude dost důležité. Výborný film.(13.9.2004)

Když pominu psycho začátek, jedná se o hezký a smyslný film. V prvních minutách jsem ale byla dost zmatená a absolutně jsem netušila která bije. Pak se vyjasnilo a já nestíhala zírat. Ashton Kutcher hrál tak, jak ho ještě neznáme a Amy Smart mu byla skvělou parťačkou. Ubíjející pocit bezmoci jsem maximálně prožívala s nimi. A děsí mě jen pomyšlení, že by se za mě někdo takhle obětoval a já žila v nevědomosti. U konce mi dokonce ukápla slza. Pěkné, 4*.(7.2.2012)

• - Roli Evana nabízeli mimo jiné také Joshovi Hartnettovi, Sean William Scottovi a Joshua Jacksonovi. (don corleone)

• - Keď Kayleigh, Tommy, Evan a Lenny ukladajú nálož do schránky, Evan hovorí Lennymu, že by to malo trvať 2 minúty. Jeho ústa však hovoria 10 minút. (Peter-1307)

• - Spoiler: Film má kromě toho oficiálního natočeny celkem tři alternativní konce: V prvním z nich se Ewan na ulici náhodně potká s Kaylay, oba se na sebe zadívají a Ewan ji pozve na kávu. Ve druhé, podobné verzi, se Ewan na ulici za Kaylay otočí, zaváhá a pak se vydá za ní. Třetí závěr vrcholí tím, že se Ewan přesune v čase do vteřin před svým vlastním porodem a dobrovolně si v matčině břichu přiškrtí pupeční šňůrou, čímž vlastně spáchá sebevraždu. Ve filmu je ale nakonec použit ten závěr, ve kterém se Ewan a Kaylay sice na ulici potkají, ale otočí se postupně, takže si toho ten druhý nevšimne, a nakonec jdou dál každý svou cestou. (curfew77)