Osudový dotek

The Butterfly Effect

Osudový dotyk

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 113 min (Director's cut: 120 min)

Efektní thriller postavený na originálním nápadu za milión. Hlavně v první polovině božská atmosféra a dobrá režie neznámých debutantů, ale přesto jen lepší tři hvězdičky. Nemůžu se zbavit pocitu, že Butterfly Effect je prvoplánová záležitost, v níž se za coolózním vizuálním kabátem nic zajímavého neskrývá a že kolovrátkovité posuny v čase jsou jen scenáristovým interním cvičením nápaditosti. Vypadá to sice zatraceně dobře, ale po chvíli jsem už pouze čekal, čím autor překvapí tentokrát, aniž bych z jeho hrátek s hlavním hrdinou bylo cítit opravdové zoufalství a zmar. Všechny ty posuny jdou až příliš easy a překážky, které autoři (mimochodem velmi dobrému) Kutcherovi házejí pod nohy nikdy nepůsobí dojmem, že teď už je to ale opravdu v řiti. Prostě chybí gilliamovská bezvýchodnost a tíživost, takový ten pocit znejistění známý z Dvanácti opic. V Butterfly effect jde všechno příliš hladce (a tytéž "hladké" emoce cítím i z filmu samotného), takže výsledek vypadá jako ideální efektní zábava pro generaci MTV, která film lehce stráví a stejně rychle jí vyšumí z hlavy. Dobrý film, ale za vším tím humbukem jsem nenašel nic opravdu zajímavého (škoda té nedotažené ústřední milostné linie - ta to mohla držet).(20.6.2004)

Jedna z mnoha variací na sci-fi povídku The sound of thunder od Bradburyho. Sice ke konci se už do toho autoři začali trochu zamotávat a začaly se objevovat různý drobnosti, co si navzájem odporovaly, ale já to prostě beru jako takovej jeden velkej úlet na LSD a hotovo :-) Nemá cenu se v tom pitvat a hledat nějaký chyby a díry v logice. To si ten film vůbec neužijete. Jinak já jsem k filmu objevil čtyři alternativní konce. Tři z nich jsou skoro stejný (liší se cca posledních 30 sekund filmu) a jeden je teda výrazně odlišnej. Ale ani jeden z konců mi nepřišel zrovna jako nic moc extra. Pro mě to úplně na 5 hvězdiček neni, ale rozhodně to řadim mezi filmy, který stojej za vidění.(30.9.2010)

Každý by rád alespoň jednou změnit minulost, resp. své rozhodnutí... Evan Treborn tu možnost měl a na vlastní kůži zažil, že i ta nejmenší změna přináší velké důsledky a že vždy z toho vyjde minimálně jeden trpitel. Nelze změnit jen jednu věc, protože každá událost vytváří sled dalších událostí a ty vytváří náš osud. A už jen kvůli tomuto "karmickému" nápadu nemůžu dát méně než *****. Vynikající sci-fi s hluboku myšlenkou, které sice má své slabiny, nicméně pointa je ohromná.(18.5.2008)

Začátek s dětstvím je jak od Kinga. Následné časové eskapády sice působí ze začátku trochu divně (přijdou docela pozdě do hodně solidně rozjetýho dramatu), ale pak si divák zvykne a ponoří se do toho znova. Ashton Kutcher a Amy Smart jsou super pár.(11.6.2010)

Nečekala jsem, že se film tak vyšvihne .. a hl. že se takhle dostane mezi lidi.(26.5.2008)

• - Scéna ve které volá Thumper o pomoc, když najde krvácejícího Evana má na pozadí obraz Salvadora Dalího "Sleep". (don corleone)

• - Spoiler: Když se Evan (Ashton Kutcher) vzbudí a zjistí, že mu chybí končetiny, můžeme kolem jeho pravé chybějící ruky vidět lehký obrys. (imagoo)

• - Když se Evan (Ashton Kutcher) setká s Kayleigh (Amy Smart) jako s prostitutkou, povídají si spolu v restauraci u stolu. V různých záběrech je možné vidět, jak se mění poloha zapalovače na stole. (orkadimenza)