Velká Británie, 2016, 89 min

Scénografie:

Jacqueline Abrahams

Kostýmy:

Holly Waddington

Skoro nevim, proč se film jmenuje Lady Macbeth. Jo, jasně, je to podle předlohy (teď nemyslim Williama), ale proč se tak tedy jmenuje ta předloha? Podle mě je tu dost zásadní rozpor mezi zdejší a Shakespearovou hrdinkou. Jednak zdejší hrdinka – Kateřina – není pasivní a našeptávající, ale sama aktivně jedná (rozuměj vraždí). Jednak původní (Shakespearova) postava má na začátku příběhu váženého, charakterního manžela, se kterým se nemá špatně, ale touží se mít ještě líp. Ctižádost je hnací síla, která ji zničí. Zatímco u hrdinky tohohle filmu jde spíš o snahu vymanit se z represe patriarchálního řádu, který s ženami kupčí jako s dobytkem: „Koupil jsem Vás s pozemkem, kde by se ani kráva nenapásla.“ Kateřina koná s nadhledem, v těch nejpříšernějších volbách pak s absencí svědomí, která z ní dělá zrůdu. Přesto je ale zároveň trochu oběť doby a okolností. A to Shakespearova L. M. nebyla. Velmi silný film. Febiofest 2017.(27.3.2017)

Zejména díky Florence P. stojí za to vidět...tuto celkem slušnou adaptaci o třídu lepší knihy s ponurou atmosférou a hrdinkou, která není takovou obětí, jak se zprvu zdá.(31.3.2017)

Je v tom trocha sexu, je v tom romantika, je v tom ženská hrdinka a dějová katarze, ale nejde to nějak moc dohromady, alespoň že je to kvalitně natočeno.(28.3.2017)