Musíme si pomáhat

• Kanada

Divided We Fall

Komedie / Drama / Válečný

Česko, 2000, 120 min

Kdyby si snad někdo myslel, že Polívka zvládá jen polohy ožrala, buran a šašek.. Hřebejk s Jarchovským o tom, že Čech je spíše vychytralý pomocník, než neohrožený hrdina, což vždycky bude ta nejlepší morální vlastnost pro přežití v těžkých časech. Na druhé zhlédnutí si člověk s vědomím dobrého konce může lépe vychutnat komediální rovinu na úkor té dramatické, nicméně o požitku z trhavé, rozostřené kamery, u které jsem si připadal, jako by měl 2,5 promile alkoholu v krvi, nemůže být ani řeč. Ale kdo ví, třeba to byl autorský záměr, tímhle mlhavým viděním na hranici mrákot pohlížet na události, při kterých už jde opravdu o život.. Je smutné, že ústřední motto filmu se v současných politických, úřednických i podnikatelských kruzích už vykládá docela jinak..(11.1.2012)

Na pochopenie určitých filmov treba mať vedomosti. To som pochopil, keď som ešte o druhej svetovej nevedel nič a tento film mi nič nehovoril, možno preto ma odradil. Po opätovnom zhliadnutí a vedomí si všetkých hrôz páchaných na Židoch, mi tento film učaroval svojou drsnosťou a citovosťou, chladnosťou a jemnosťou, vážnosťou a krásnou nadľahčenosťou. Nádherný film, brutálne presne vsadené prvky tragickosti a komédie tak, aby filmu nechýbalo k dokonalosti proste nič. A Polívku nechápem, je tu proste úžasne božský. 100%.(15.6.2006)

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film, Český Lev 5 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Bolek Polívka, Herečka HR - Anna Šišková, Scénář + 1 nominace: Herec VR - Jaroslav Dušek(22.2.2004)

Jan Hřebejk tímhle filmem definitivně stvrdil, že česká kinematografie nemá jen Jan Svěráka a Filipa Renče, případně Petra Zelenku, ba naopak, že on sám v poslední době tvoří absolutní špičku českého filmu, a že dokáže natáčet opravdu bravurním způsobem nejen lehčí žánry, ale i hluboké lidské příběhy. Za to se mu klaním až k zemi.(24.9.2002)

Kdybych to viděl jenom jednou, řekl bych, že je to nejlepší Hřebejkův film. Ale musím, říct, že jsem se podruhé docela až nudil... Možná je kouzlo filmu ve vystupňuvaném napětí a když už víte, jak to dopadne, tak už to není ono... Nevím... Pelíšky jsou lepší.(2.5.2005)

• - Richard Tesařík hrá vo filme vojaka 1. československého armádneho zboru ZSSR. Jeho otec Richard Tesařík starší v skutočnosti za 2. svetovej vojny slúžil v československej tankovej brigáde ZSSR. Zúčastnil sa bojov o Kyjev, bojoval aj na Dukle a bol jedným z osloboditeľov Ostravy. Po vojne bol ocenený titulom "Hrdina ZSSR". (Jello Biafra)

• - V průběhu natáčení si Pjér la Šé'z při cvičné střelbě ze samopalu poškodil sluch. Od té doby prostřednictvím levého ucha nevnímá vysoké tony. (Psychor)

• - Film byl komerčně úspěšný i za hranicemi. Za tři měsíce promítání ve Spojených státech amerických dosáhly tržby 3 000 000 amerických dolarů. Promítal se také v Německu, Polsku, Švýcarsku, Velké Británii a Asii. (jenik71)