|| Scenár: Petr Jarchovský, Petr Šabach | Hudba: Ivan Hlas, Ivan Kral | Produkcia: Pavel Borovan, Ondřej Trojan | Distribúcia: Česká televize || Premňa až neuveriteľná harmónia a vyladenosť žánrov komédie a drámy. Všetko ostatné je zbytočné opisovať, ajtak by to skončilo analízou politicko-historického pozadia a hodnotením nehodnotitelného kultového českého humoru. Pri venovaní v záveru filmu uroní slzu snáď i ten, kto v danej dobe ešte nežil - tematika celého filmu je totiž nadčasovou záležitosťou - emočne i generačne je s nami naveky spojená.(29.5.2011)

Česká klasika.(10.7.2005)

Krásná kombinace vtipné komedie a vážnejšího dramatu. Nesmrtelné vtípky, hlášky, výborné zachycení doby a atmosféry, excelentní herecké výkony a prostě všechno! :) Dovoluji si tvrdit, že Pelíšky jsou nejlepším českým filmem vůbec. 9/10(10.1.2008)

Vynikající komedie, jedna z českých nejlepších. Hřebejk po svém vrcholu už netočí tak jako dřív (přeci jenom mě Pupendo dost nudilo a Horem Pádem nebylo to pravé ořechové). To samé můžeme nalézt u Michaela Baye (po svém vrcholu Skále také netočí už tak dobře, Armageddon - dobře, to se ještě dá, Pearl Harbor, se zavřenými oči také... no myslím, že jste mě pochopili). Škoda pana Kodeta. Bude mi chybět. Byl to vyjímečný herec.(21.7.2005)

Pelíšky jsem viděl až s odstupem času, a ve světle všech velenadšených názorů a superpochvalných kritik jsem byl mírně zklamán. Nicméně na druhý pokus už jsem zjistil, že tento film patří skutečně mezi absolutní českou špičku 90. let a na další pokusy už jsem ho zařadil i do mých oblíbených filmů. Spousta skutečně klasických hlášek (hlavně o "nerozbitných" skleničkách a plastových lžičkách) diváka spolehlivě pobaví i dnes. Herecké výkony osvědčených matadorů Donutila, Polívky, Kodeta, Stašové a dalších jsou opravdu skvostné a jejich mladí herečtí kolegové jim opravdu výborně sekundují. Na tento film se rád podívám v budoucnu ještě několikrát. EDIT 1/2014: Po posledním shlédnutí tlačím na pilu a zvyšuji na 5 hvězdiček. Je to česká špička!(15.12.2002)

• - Spoiler: Roli Krausové měla původně hrát Iva Janžurová. Ta se ale kvůli pověrčivosti nechtěla smířit se smrtí své postavy a žádala proto scenáristu Jarchovského, aby upravil scénář. Ten to odmítl a role byla nabídnuta Emílii Vášáryové. (Olík)

• - Když Uzlinka (Sylvie Koblížková) s Michalem (Michal Beran) věší na nástěnku obrázek "máničky", Uzlinka ho připíchne pouze jedním připínáčkem. Ráno je však připíchlý dvěma připínáčky. (Mr.Hudson)

• - Veta: "A skláři nebudou mít co žrát," ktorú povedala babka (Stella Zázvorková) po uvedení plastových pohárikov, pôvodne v scenári nebola. (Lukoh)