9 / 10 Najlepší český film, aký som kedy videl! Hláška strieda hlášku, bránica vám čoskoro začne odchádzať, no aj napriek tomu budete na konci plakať - a to všetko osvetlené ohňostrojom hereckých výkonov. Bomba!!!(19.11.2005)

|| Scenár: Petr Jarchovský, Petr Šabach | Hudba: Ivan Hlas, Ivan Kral | Produkcia: Pavel Borovan, Ondřej Trojan | Distribúcia: Česká televize || Premňa až neuveriteľná harmónia a vyladenosť žánrov komédie a drámy. Všetko ostatné je zbytočné opisovať, ajtak by to skončilo analízou politicko-historického pozadia a hodnotením nehodnotitelného kultového českého humoru. Pri venovaní v záveru filmu uroní slzu snáď i ten, kto v danej dobe ešte nežil - tematika celého filmu je totiž nadčasovou záležitosťou - emočne i generačne je s nami naveky spojená.(29.5.2011)

Nemám tento film rád. Nevidím v něm nic úžasného. Možná je to věkem. Pro mě jsou nejlepším českým filmem Samotáři. Je pravda je tu pár vtipný hlášek a hádek (ty noku :))), ale to nestačí. Herci hrají dobře, ale film chvílema kolébá ke spánku a nudě... Po pár letech a pár shlédnutí tento film pro mě získal na kvalitě a musím uznat, je víc než dobrý.(19.6.2004)

Sled tu vtipných a zlidovělých, tu méně vtipných a zlihovatělých scén, zalitý hořkou polevou z rudých třešní aneb Hřebejkův první počin o nesnesitelné lehkosti bytí v komunistické kleci. Palec nahoru za výstupy cholerického noka Kodeta.(31.12.2010)

"Noky!" Více psát nemusím, jeden z nejlepších českých filmů a životní role Jířího Kodeta. "Cože?!?" Ukázky: http://www.youtube.com/watch?v=RBsw2sRKU74(24.1.2009)

• - Film se odehrává v roce 1968. V jednom ze záběrů je možné si všimnout bílého vozu Škoda 120. Tento model se však začal vyrábět až v roce 1976. (109)

• - Píseň "Slunečný hrob" od kapely Blue Effect, použitá ve filmu, byla za komunistů zakázána, a to kvůli věnování Janu Palachovi. Obnovenou polpularitu této písni přinesl až Jan Hřebejk, když ji použil do filmu Pelíšky. (šerminator)

• - Když Saša Mašláň (Jaroslav Dušek) položí otázku: „Hledáš někoho, soudruhu?“, Kraus (Jiří Kodet) ho přetáhne holí. Tato scéna ve filmu neměla být. Jiří Kodet měl říci: "Nic, děkuji vám.". Když se ale poté Hřebejk se svými kolegy dívali na monitor, řekli si: "A proč by ho nepraštil?". Při natáčení scény se však stala nemilá věc, Kodet dal Duškovi ránu, která mu způsobila několikadenní modřinu. (Stocki)