Jeden z legendárních klenotů české kinematografie. Česká herecká elita, kultovní dialogy, hlášky a scény. Melancholická, hořká komedie, na jejímž pozadí (či snad v popředí?) se odehrávají zásadní okamžiky tehdejší doby. "A to jsem ti tu nástěnku chtěl svěřit, smrade..." :)(2.1.2006)

Tenhle film mám rád, byť rozhodně není Hřebejkovým nejlepším. Jenže narozdíl do nesourodého a mělkého "Pupenda" se jedná v nejlepším slova smyslu o rodinnou komedii, která pohladí laskavou vypravěčskou nostalgií po duši a přitom skutečně něco řekne o době a těch, kteří ji prožívali. Krom humorné stránky má skoro každá hlavní postava určitou porci vnitřní tragiky, takže nedochází k vzniku roztomilých mluvících komediálních archetypů, jako je tomu v "Pupendu". Pan režisér zkrátka natočil snímek, který obstojí jako zábava i jako výpoveď. Jedna hvezdička spadla z nebes po uvedení fenomenálního "Musíme si pomáhat", ale i tak se "Pelíšky" řadí na čelní místa galerie slávy českého filmu jako doposud nejlepší adaptace Šabachovy předlohy.(22.3.2004)

skvělá komedie se spoustou nezapomenutelných scének(12.2.2004)

Opravdu nadmiru vydarena komedie o starych casech, ktera dokaze rozesmat snad i zarytyho komunistu.(31.7.2002)

Scénář: Petr Jarchovský .. MATKO NESER!(16.12.2004)

• - Píseň "Slunečný hrob" od kapely Blue Effect, použitá ve filmu, byla za komunistů zakázána, a to kvůli věnování Janu Palachovi. Obnovenou polpularitu této písni přinesl až Jan Hřebejk, když ji použil do filmu Pelíšky. (šerminator)

• - Bílý vůz Škoda 1000 MB, stojící na ulici při filmové produkci, má zadní mlhový světlomet, v té době nemyslitelný, navíc celý z plastu. (Mr.Hudson)

• - Spoiler: Paradoxom je, že hoci Emília Vášáryová (Krausová) v snímke bojuje s ťažkou chorobou a nakoniec umiera, vážne chorý bol v reálnom živote práve Jiří Kodet (Kraus), ktorý zomrel šesť rokov po nakrúcaní filmu. (Zdroj: cas.sk) (Raccoon.city)