Jeden z legendárních klenotů české kinematografie. Česká herecká elita, kultovní dialogy, hlášky a scény. Melancholická, hořká komedie, na jejímž pozadí (či snad v popředí?) se odehrávají zásadní okamžiky tehdejší doby. "A to jsem ti tu nástěnku chtěl svěřit, smrade..." :)(2.1.2006)

Film nesmrtelný zlidovělými vtipy a nezapomenutelný dobou, ve které se odehrává. 90% Zajímavé komentáře: Eddard, PetrPan, Merggie, Michaell(20.5.2005)

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Nejlepší český film ! Gratuluji ! Tenhle film se opravdu povedl. Kultovní hlášky, které dnes používá kdekdo, jedny z nejlepších hereckých výkonů, které jsem kdy viděl. Nesnáším české filmy, skoro jsem jimi až zaujatý, ale tenhle film nemá ani chybičku !!! Zvláštní je, že čím víc krát tuhle komedii vidím, tím víc se mi líbí a zdá se mi, že je naprosto geniální. Tohle se mi ještě u žádného filmu nestalo. Bravo ! ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(12.3.2008)

Herecký koncert našich nejlepších herců a nezapomenutelné hlášky - to je to, co dělá z tohohle filmu dnes již klasickou záležitost. Jan Hřebejk je mistr v pointování vtipných scén. Přestože jsou Pelíšky v první řadě komedií, májí v sobě i velký nádech hořkosti a dokáží vás rozesmát i rozplakat.(8.3.2003)

Jeden z klenotů české kinematografie, který skvěle reflektuje dobu i mentalitu a obsahuje velké množství scén, které sice na první pohled vypadají jako nezávazná konverzační sranda, v kontextu událostí ale získávají na síle. Škoda jen, že neustálým omíláním se omílají i hrany tohoto snímku a jeho jedinečnost dostává na frak. měl by číhat v ústraní a vždy ve správnou chvíli vystrčit růžky a zdrtit svojí sílou. Protože jako jeden z mála českých filmů má tu moc.(8.10.2010)