Jakkoli dokonalými komediálními scénkami PELÍŠKY oplývají, já si jich vážím především jako mimořádně poetického, laskavého a dojemného filmu ze života. Účtování s komunisty je na druhé koleji a je svěrákovsky vyměklé a úsměvné. Hřebejk fantasticky pracuje s herci a nesmím zapomenout pochválit hudbu.(1.1.2008)

S tímhle jděte, prosím pěkně, do prd... a pouštět tenhle film zahraničním hostům jako ukázku české kinematografie je potupné. Ano, česká klasika, ale nadhodnocená až to bolí. Pro mě jeden z nejméně oblíbených Hřebejků.(27.5.2008)

Česká klasika.(10.7.2005)

Nádherná česká komedie plná nejen zábavy, ale i prostě pravdivé reality tehdejší doby. Perfektní herecké obsazení, které zaručovalo perfektní zábavu v čele s úžasným panem Kodetem.(4.8.2011)

Sled tu vtipných a zlidovělých, tu méně vtipných a zlihovatělých scén, zalitý hořkou polevou z rudých třešní aneb Hřebejkův první počin o nesnesitelné lehkosti bytí v komunistické kleci. Palec nahoru za výstupy cholerického noka Kodeta.(31.12.2010)

• - Postava Šebka (Miroslav Donutil) je inspirována otcem autora knižní předlohy Petra Šabacha. Postava Krause (Jiří Kodet) je inspirována dědečkem scenáristy Petra Jarchovského. (FTP)

• - Veta: "A skláři nebudou mít co žrát," ktorú povedala babka (Stella Zázvorková) po uvedení plastových pohárikov, pôvodne v scenári nebola. (Lukoh)

• - Dům rodiny Šebkových a Krausových se nachází v ulici Schodová, hned vedle ulice Před Cibulkami. Domov mládeže 1. Máje najdeme na rohu ulic U Sanopzu a U Malvazinky, v reálu zde sídlí Centrum plastické a estetické chirurgie Perfect clinic. (Stocki)