Volný den Ferrise Buellera

Ferris Bueller's Day Off

Voľný deň Ferrisa Buellera

Komedie / Drama

USA, 1986, 102 min

Zábavný snímek kombinující typické vlastnosti "filmů ze střední" jako jsou Fast times at Ridgemont High a Superbad. Zní to divně? Tak přesně takové to je. Ferris Bueller (Matthew Broderick) má už 8 absencí z maximálního počtu deseti, ale přesto se rozhodně ještě jednou zatáhnout školu. Jen tak. Takže rozjíždí velkou akci, která musí oklamat rodiče, sestru a hlavně ředitele školy v báječném podání Jeffreyho Jonese. Dostává se při tom do těch nejnemožnějších situací, vlastně veškeré katastrofy sám přivolává, ale nějakým zázrakem mu vždy všechno projde. No ale ačkoliv jsem se bavil, tak to zas taková bomba nebyla... Americkému publiku to asi dá víc. Navíc mě fakt zarážela ta morální stránka věci a celkově tam bylo dost nepochopitelných momentů, například když Ferris vykládal Sloane, že se s ní chce oženit. PS: Na 77. minutě má malé cameo Charlie Sheen, kterému bylo tehdy 21 let:)(28.2.2010)

Pohodový film, který má příjemné hrdiny (díky sympatickým hercům) a krásně uteče a ještě nás poučí. Kéž by byly dnešní teen komedie alespoň z poloviny takové.(12.1.2011)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $70,136,369Tržby Celosvetovo $70,259,712(16.4.2009)

• JohnnyD

Hughesov pohľad do duše spratkov a flákačov. Oproti Breakfast Club, Sixteen Candles a Wierd Science to postráda nielen ten úžasný tmel medzi humorom a drámou, tak špecifický pre Hughesa, no postráda to aj samotnú drámu a humor a film je len mdlou jednodňovou jazdou Chicagom. Kult (a kultúrny dopad) Ferrisa Buellera je obrovský, no na rozdiel od ostatných klasík Johna Hughesa ide absolútne mimo mňa.(28.7.2013)

Na Snídaňový klub, naprostý vrchol teenagerovských filmů 80. let, to ani zdaleka nemá. Přesto v rámci žánru stále nadprůměrná záležitost, která neurazí, pobaví a zvedne náladu. Narozdíl od některých komentujících dokážu pochopit, proč se Volný den Ferrise Buellera stal za velkou louží kultovním filmem.(8.12.2010)