Volný den Ferrise Buellera

Voľný deň Ferrisa Buellera

Komedie / Drama

USA, 1986, 102 min

• JohnnyD

Hughesov pohľad do duše spratkov a flákačov. Oproti Breakfast Club, Sixteen Candles a Wierd Science to postráda nielen ten úžasný tmel medzi humorom a drámou, tak špecifický pre Hughesa, no postráda to aj samotnú drámu a humor a film je len mdlou jednodňovou jazdou Chicagom. Kult (a kultúrny dopad) Ferrisa Buellera je obrovský, no na rozdiel od ostatných klasík Johna Hughesa ide absolútne mimo mňa.(28.7.2013)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(11.11.2009)

Ferris Bueller by býval byl můj vzor, kdybych se k tomuhle kousku dostal o pár let dříve! Svěží, vtipné, neokoukané a pohled na život měnící záležitost s neskutečně božím muzikálovým číslem. Zlaté osmdesátky. Je mi líto všech, kteří cítí potřebu vykrádat (citovat) filmy Johna Hughese - ten byl totiž skutečně jen jeden.(20.12.2012)

Zábavný snímek kombinující typické vlastnosti "filmů ze střední" jako jsou Fast times at Ridgemont High a Superbad. Zní to divně? Tak přesně takové to je. Ferris Bueller (Matthew Broderick) má už 8 absencí z maximálního počtu deseti, ale přesto se rozhodně ještě jednou zatáhnout školu. Jen tak. Takže rozjíždí velkou akci, která musí oklamat rodiče, sestru a hlavně ředitele školy v báječném podání Jeffreyho Jonese. Dostává se při tom do těch nejnemožnějších situací, vlastně veškeré katastrofy sám přivolává, ale nějakým zázrakem mu vždy všechno projde. No ale ačkoliv jsem se bavil, tak to zas taková bomba nebyla... Americkému publiku to asi dá víc. Navíc mě fakt zarážela ta morální stránka věci a celkově tam bylo dost nepochopitelných momentů, například když Ferris vykládal Sloane, že se s ní chce oženit. PS: Na 77. minutě má malé cameo Charlie Sheen, kterému bylo tehdy 21 let:)(28.2.2010)

V době vzniku filmu jsem se stejně jako Ferris potácel střední školou, taky jsem se občas zatoulal mimo učebnu a tehdy by pro mne asi byl vzorem. Nicméně jsem se s ním potkal až v dnešní době, kdy mne všechna ulejvácká nefachčenka neskutečně štvou. Důvodem, proč Ferrise nehodím do odpadu a nespláchnu, je patrně to, že kdybych se musel pohybovat mezi všemi těmi dospělými snoby a dementním ředitelem školy, tak bych se i dnes choval podobně jako on. S přibývajícími minutami jsem mu prostě začal přicházet na chuť, ale za nejlepší scénu stejně považuji tu se slušňáckou Baby a sjetým Toperem na policejní stanici. Tu si budu dlouho pamatovat.(19.11.2013)