Volný den Ferrise Buellera

Voľný deň Ferrisa Buellera

Komedie / Drama

USA, 1986, 102 min

• havLord

První půlka celkem pobaví, bezmála čtyřhvězdičkově, ovšem až na ty části, kde se objevuje Brodedick, což asi nebyl záměr; jinak opravdu fajn podívaná se všemi 80s atributy. Ale ta druhá... ta druhá půlka neskutečně moralizuje a sklouzává k ultimátnímu kýči a červený knihovně a příběhu o nalezení vlastní hrdosti a síly v sobě vzepřít se a postavit se za své ideály, což je lol s velkým L a O a L. Tak aspoň že ta Babe je k nakousnutí =)(20.6.2008)

U nás dost neznámý a nedoceněný film s naprosto výborným soundtrackem. Tento film si pamatuju z dětsví, ještě z dob slávy VHS, a i teď po 12 letech mi připadá stejně výborný, akorát taky vám bylo tak líto když ubližovali té červené krásce? 80%(3.1.2010)

Aspon viem, ze reziser a scenarista komedie SAM DOMA (1990) a SAM DOMA 2: STRATENY V NEW YORKU (1992) uz davno predtym pouzival rafinovany system podvadzania, ako napriklad ked Kevin podviedol zlodejov, ze doma sam nie je, tak aj Ferris Bueller podviedol riaditela skoly, ze naopak doma je a je veeelmi chory, v skutocnosti doma nebol. Okrem toho som sa nasmial na dialogoch ucitela, ktory kontroloval dochadzky ziakov a potom, ako sa Ferris neozyval, tak ho jeho spoluziacka obhajila vetou typu: ,,Ehm, je nemocny, pritelkyne bratra pritele sestry me kamaradky to slysela od toho, co zna kluka, co chodi s holkou, co videla Ferrise omdlit vcera vecer v cukrarne, asi je to dost vazny." Na to ucitel radsej ani nereagoval a pytal sa na dalsie meno :-) Je to taka mila zabavna humorna jednohubka 80-tych rokov, ktoru poznam este z obalu VHS z videopozicovne zo zaciatku 90-tych rokov, avsak az teraz som ju mal moznost vidiet a vobec to nelutujem. Este mala poznamka, ak vam bude Ferrisov spoluziak Cameron v podani Alana Rucka odniekial povedomy, tak je to ten chlapik v autobuse s aktivovanou bombou z NEBEZPECNEJ RYCHLOSTI (1994), ktory mal az take priblbe poznamky, ze sa proste na nom musel kazdy smiat, len tam bol o osem rokov starsi. __________ Matthew Broderick - (Ferris Bueller) +++ Alan Ruck - (Cameron Frye) +++ Mia Sara - (Sloane Peterson) +++ Jeffrey Jones - (Ed Rooney) +++ Jennifer Grey - (Jeanie Bueller) +++ Cindy Pickett - (Katie Bueller) +++ Lyman Ward - (Tom Bueller) +++ Edie McClurg - (Grace) +++ Charlie Sheen - (Chlapec na policajnej stanici) +++ Kristy Swanson - (Simone Adamley) +++ Produkcia: John Hughes +++(19.2.2013)

V době vzniku filmu jsem se stejně jako Ferris potácel střední školou, taky jsem se občas zatoulal mimo učebnu a tehdy by pro mne asi byl vzorem. Nicméně jsem se s ním potkal až v dnešní době, kdy mne všechna ulejvácká nefachčenka neskutečně štvou. Důvodem, proč Ferrise nehodím do odpadu a nespláchnu, je patrně to, že kdybych se musel pohybovat mezi všemi těmi dospělými snoby a dementním ředitelem školy, tak bych se i dnes choval podobně jako on. S přibývajícími minutami jsem mu prostě začal přicházet na chuť, ale za nejlepší scénu stejně považuji tu se slušňáckou Baby a sjetým Toperem na policejní stanici. Tu si budu dlouho pamatovat.(19.11.2013)

Moc milá kamarádská komedie o dvou mladících, kteří jednomu z otců seberou luxusní staré Ferrari, ulijou se dokonale ze školy a jedou si užít do města... :-))(4.10.2012)

• - Ferrise (Matthew Broderick) má nad postelí ve svém pokoji plakát zpěváka Bryana Ferryho. (darek kartac)

• - Jméno Sloane bylo pro postavu Miy Sarové vybráno na počest dcery tehdejšího ředitele studia Paramount, Neda Tanena. (darek kartac)

• - Film byl v roce 2014 v USA zařazen do Národního filmového registru v Kongresové knihovně jako významné dílo, které má být zachováno pro další generace. (P. J. D.)