Kongens Nei

The King's Choice

Akční / Drama / Válečný / Historický

Norsko, 2016, 133 min

Pred 1. aj 2. svetovou vojnou Nórsko vyhlásilo neutralitu, aj napriek tomu bolo Nórsko prepadnuté. Nemecko potrebovalo čoraz väčšie množstvo železnej rudy zo Švédska, tá sa dopravovala cez Nórsky prístav Narvik.Keď ho začali obsadzovať spojenci dňa 9.4.1940 začali Nemci obsadzovať Nórsko. Zo začiatku situácia pre Nemcov nebola priaznivá a už hrozilo že jednotky britské, francúzske, poľské a legionári porazia nemecké jednotky, ale po prepadnutí Francúzska boli Spojenci odvolaní (v dňoch 30.4. a 1.5.1940) a sever Európy nechali napospas Nemcom. Väčšina Nórov sa jednoznačne postavila za obranu vlasti. Aj napriek tomu, že 15. apríla nórsky ministerský predseda Quisling, na pozvanie ktorého Nemci prišli, odstúpil a odovzdal správu krajiny nemeckým úradom. Kráľ odmietol kapitulovať a so svojimi zmobilizovanými jednotkami (16 tisíc vojakov) kládol statočný odpor. Ten bol zlomený až 9.6.1940. Kráľ Haakon VII aj naďalej vládol z exilu vo Veľkej Británii. Odtiaľ vyzýval cestou rádia k silnejúcemu odporu a zasadzoval sa o vytváranie nórskych exilových jednotiek (3 perute v rámci RAF).(22.2.2017)

Spíše komorní drama než nějaký rozmáchlý historický epos, ale to v tomto případě bylo spíš ku prospěchu věci. Norové poměrně přesně rekonstruují vypjaté chvíle, které přinesly první dny německé okupace a v osobě krále si tak trochu hýčkají své vlastenecké ego, nicméně nepřekračují v tomto ohledu míru přijatelného vkusu. Největší devízou jsou ovšem herci na čele s vynikajícím Jesperem Christensenem v roli krále Haakona a ještě lepším Karlem Markovicsem ztvárňujícím německého velvyslancem. Jen zamrzí, že jejich závěrečné jednání, které mělo být vrcholem filmu, bylo příliš krátké a z mého pohledu i trochu odfláknuté, což byla poměrně výrazná vada na kráse. Jinak ale nemám co vytknout. Velká spokojenost. 80%(8.3.2017)

Do kina jsem šel pln skepticismu. Norská mediální scéna byla plná tohoto filmu, a tak jsem po bohatých zkušenostech z Česka šel do kina s tím, že se budu koukat na šmejd koprodukovaný televizemi, které se nyní snaží alespoň trošku z těch vyhozených peněz dostat nazpět. Byl jsem však pozitivně překvapen! Film je o tom, jak bylo Norsko zataženo do druhé světové války: Začíná německou invazí a sleduje jednak tehdejšího (a historicky prvního) norského krále, Haakona (Jesper Christensen), a jednak německého diplomata v Oslu (Karl Markovics). Zatímco král utíká společně se zbytkem norské vlády před postupujícími Němci z Osla, diplomat Markovics se naivně snaží nastalou situaci řešit diplomaticky a podle práva. Celý film vrcholí jejich schůzkou, během níž dojde k onomu "Kongens Nei", tedy "královu NE", kdy král odmítne podepsat spojenectví s nacistickým německem, především protože nechce nechat na holičkách lid, co jej zvolil (řada politiků by se mohla poučit). Navíc film poměrně hezky na Německu ilustruje odvěkou šmejdskou strategii "když uděláš X, rozbijeme ti hubu, ale nebude to naše vina, protože to TY jsi udělal X". Co se týče mého hodnocením: Nevím, jestli je zcela správné označovat snímek jako válečný film, když se jedná spíše o konverzační drama (pravda odehrávající se za války), ale rozhodně jsem se po celou dobu filmu nenudil. Právě naopak, ty jakoby válečné "akční" scény byly na filmu zdaleka to nejnudnější, ale naštěstí jich nebylo mnoho. Herecké výkony - zejména Markovicse a Christensena - jsou jednoduše vynikající a i těch pár efektů nebylo špatných. Film má objektivně několik drobných záporů: Například hudba je ucházející, ale místy jsem měl pocit, že se skladatel až příliš "inspiroval" u Inception. Další drobné mínus je místy až příliš uměle těkavá kamera a sem tam se objevující filmařská klišé ("zvonění v uších po výbuchu granátu" á la vojín Ryan apod.) Tak jako tak však pozitiva bohatě převyšují negativa. Pokud chcete vidět pro našince jistě zajímavý pohled na nepříliš známou tvář druhé světové války, tento film určitě stojí za to vidět. Doufám, že se alespoň v nějaké podobě dostane do Česka.(23.10.2016)

Apríl, pred už pomerne dávnymi, takmer, s prichádzajúcimi 77. rokmi, bol v Nórsku jednak taktiež mrazivý z dôvodu počasia, ale mrazivý i zo spôsobu, ako sa k nim Führer a spol. chovali, správali, treba doplniť, že bol rok 1940, a práve prebiehala druhá svetová vojna, ktorá bola v plnom prúde... Vláda abdikovala, čiže Vidkun Quisling prišiel, ako náruživý kolaborant do vlády po ráznom štátnom prevrate, a úzko spolupracoval s nacistami, nórskemu kráľovi Haakonovi siedmemu sa to pochopiteľne všetko nepáčilo, utiekol, nechcel sa za žiadnych okolností poddať nemeckým požiadavkám, alebo nemecký veľvyslanec v Osle, Curt Bräuer, asi vôbec jediný Nemec v Nórsku, ktorý chcel zažehnať a ustáliť situáciu. On sa stretol s kráľom, a to je najlepšia pasáž vo filme, ale skôr by som to vysvetlil tak, že samotná príprava na JEDNANIE, je strhujúcejšia, ako očakávaný DIALÓG..., ten by si zaslúžil kvalitnejšie prevedenie, lebo je bujdošský. Je to taký diplomatický film, zo strany húževnatého veľvyslanca, ktorý musí plniť rozkazy od najvyššieho, a škoda je tej roztržitej kamery, ktorá obľubuje neustále ostrenie, aj samotný ZOOM, že toto je v podstate najväčší kaz, ktorý mi najviac vadil ! Pripadalo mi to, že kameraman chce zachytiť všetko, alebo nič, a tak pozorujem KOPEC nedotiahnutých záberov ! Réžia bola dobrá, ale nie sústredená, ale aj tak sa jedná o zaujímavý pohľad, čo prebiehalo v „troch horúcich dňoch” , jednak som si to užíval, aj vďaka Karlovi Markovicsovi, alebo ak chcete, kultový Štoky, z „legendárneho” seriálu Komisár Rex, ktorý predvádza naprosto pozoruhodný herecký výkon, a tak zatieňuje i samotného kráľa, alias Jespera Christensena. Dal som síce štyri hviezdičky, ale s výkričníkom, pretože celé to znovu absolvovať, by som asi zrovna moc nechcel, ale Štoky, je vôbec jediný dôvod, prečo by REPETE pripadalo do úvahy... PS : Oceňujem úvodné, dobové, čiernobiele zábery, ktoré diváka spoľahlivo pripravia na vskutku depresívne dianie...(18.3.2017)

Jestli je neco potreba vyzdvihnout, pak jak je to naprosto skvele zahrane. Ode vsech. Ovsem co predvedl Karl Markovics, to se jen tak nevidi. Uzasne, skvele! Co se tyka deje, skutecne film ma spad, i kdyz je to spise rekonstrukce historie a dost to zavani dokumentem. Ale nenudite se, koukate a nevite, co se bude dit za chvili (ja teda norske dejiny neznam).(9.2.2017)

• - Když král Haakon VII. (Jesper Christensen) 11. dubna 1940 prchá v Nybergsundu před německým náletem do lesa, ve filmu se v 1:58:26 mihne fotograf, který krále a ostatní prchají fotí. Tato fotografie opravdu existuje, je ke zhlédnutí na stránkách norské královské rodiny. (bllm)