Africká Královna

Peter Viertel

Jack Cardiff

Sam Spiegel, John Woolf

Ralph Kemplen

Nejlepší na Africké královně je jednoznačně ústřední dvojce. Humphrey Bogart a Katharine Hepburn nemají žádnou chybu a jejich dialogy jsou skvěle napsané. Katharine má v sobě i po těch letech stále velké kouzlo jako žena i dáma zároveň. Bohužel prožitek z filmu nebyl nikterak silný. Příběh postavený na bláznivém nápadu, který se úplně náhodou stane skutečným je taková malá sci-fi, ale to by nevadilo. Film ale plyne jako proud vody v těch místech plných rákosu, kde se hlavní hrdinové ke konci filmu zaseknou. Je to velká škoda, ale opravdu příliš mě svrběl prst na ovladačce, abych zkusil, co dávají jinde... Rozhodování mezi 3 a 4 hvězdičkami nakonec převážilo dolů.(22.12.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,750,000Tržby Celosvetovo $-║ Takmer po celý čas sledujeme príbeh dvoch spriaznených duší splavujúcich rieku v Afrike aby mohli potopiť Nemeckú loď Luisu v priebehu 1.svetovej vojny. Príbeh je priamočiary bez odbočiek ale ústredná dvojica Humphrey Bogart a Katherine Hepburn ťahajú svojimi zápletkami pútavo dej do predu. Je to veru v celku moc nápaditý projekt, pri ktorom sa na tú jednoduchosť vďaka hereckým výkonom ani nudiť nedá. /80%/(6.1.2008)

"Miláčku a jaké je vlastně tvé křestní jméno?"__Romantika jak má bejt, stvořená ve filmařsky obtížných exteriérech, v lihovém oparu věčně ožralých Bogarta s Hustonem. Chemie mezi Hepburn a Bogartem je neuvěřitelná, jejich vtipné slovní půtky, plné půvabných hlášek, jsou skvostně napsány a celosvětový úspěch filmu je více než zasloužený. Filmová klasika, kterou je třeba vidět.(31.7.2006)

Nikdo jiný neumí tak dokonale zahrát okouzlující starou pannu jako Katherine Hepburn(20.4.2005)

Víc zrestaurovaných klasik na blu-rayi! Což nic nemění na tom, že tenhle jinak bezpochyby velmi dobrý kousek mě za srdce ani podruhé nechytl.(28.3.2010)

• - Jelikož loď byla příliš malá pro potřeby natáčení, byly na voru postaveny věrohosné repliky lodi pro záběry z blízka. Interiéry a scény z jezera se natáčely v Londýně, stejně jako většina scén s vedlejšími postavami. (HellFire)

• - Africká královna se během natáčení dvakrát potopila. (HellFire)

• - Spoiler: C.S. Forester napsal ke své knize dva odlišné konce. Jeden byl vydán v Anglii a jeden v Americe. V celosvětově rozšířenější americké verzi jsou Rose a Charlie předáni Britům, kteří poté vyhodí do povětří Louisu. V britské verzi narazí Africké královna do Louisy a zničí ji. Rose a Charlie odchází po pláži aby informovali britskou armádu. (HellFire)