poster

Africká Královna

 • anglický

  The African Queen

 • slovenský

  Africká Kráľovná

Dobrodružný / Romantický / Válečný

Velká Británie / USA, 1951, 105 min

Režie:

John Huston

Předloha:

C. S. Forester (kniha)

Scénář:

Peter Viertel

Kamera:

Jack Cardiff

Producenti:

Sam Spiegel, John Woolf

Střih:

Ralph Kemplen
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Enšpígl
  *****

  Můj soukromý problém s dobdružnými snínmky je v tom, že se chci okamžitě ocitnout stůj co stůj na místě hlavního mužského hrdiny a poznávat, bojovat, bát se, rvát se, radovat se, objevovat, zachraňovat, ale především prožívat na vlastní kůži, nejkrásnější, nejromantičtější a nejintenzivnější chvíle života, které jsou skryté ve slově DOBRODRUŽSTVÍ .(27.12.2007)

 • Mariin
  *****

  Hluboce lidský příběh lásky mezi mužem (H. Bogart) a ženou (K. Hepburnová) na pozadí dobrodružství a romantiky africké přírody. Napínavý děj, který je sice již zpracován na barevný materiál, ale ve skutečnosti ještě ve stylu předválečného černobílého filmu s důrazem na konverzaci. Nedotknutelné hodnoty jsou tu jasně dané, tedy bez zbytečné záliby v detailech násilí, sprosťáren, klení a rouhání, a přitom s láskyplným humorem. Africkou královnu považuji za jeden z nejhezčích amerických romanticko - dobrodružných filmů o lásce.(26.6.2007)

 • lesumir
  ****

  Vtipná role pro Bogarta! Slušela mu, ale raději ho mám jako oholeného elegána, který zná etiketu lépe než pan Špaček, viz. Rick Blaine v Casablance! Sice dostal Oscara a já si hodlám tvrdit, že zaslouženě, není to přesně on. Kejo kolegyně Hepburn byla pravým opakem, otravná a umíněná konzervativní britka s americkým přízvukem. A sama Kathrine se mi vůbec nelíbila, přidávala filmu tak dvacet let stáří a jiskření mezi hlavními hrdiny jsem nezaznamenal, protiklady se sice přitahují, ale jen do určíté hranice. Čas se opravdu projevil na téhle dobrodružno-romantické polokomedie, ale přesto jsem si to poměrně užil.(30.8.2008)

 • xxmartinxx
  ****

  Vysoustruhovaný herecký duet v neskutečně sympatickém filmu. Naivita extrémní a "triky" příšerné i na svou dobu, ale výprava, atmosféra a oba herci to táhnou nahoru.(29.3.2012)

 • castor
  ****

  „Díky autoritě svěřené mně císařem Vilémem II. vás prohlašuji za manžele. Pokračujte s popravou!“ Ačkoliv je zápletka známá ze starších filmů, jiskřivě vtipnou atmosféru dotváří suverénní duo Hepburn – Bogart. Filmová klasika o tom, kterak se stará panna a sestra zesnulého misionáře spojí z nouze s milovníkem ginu a kapitánem bárky zvané The African Queen. Ze slovních šarvátek nakonec vyvstane nečekaně pevná láska. Neotesaný Humphrey Bogart mi přijde o krapet lepší a po právu si vysloužil svého (ano!) jediného Oscara.(18.1.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace