Africká Královna

Peter Viertel

Jack Cardiff

Sam Spiegel, John Woolf

Ralph Kemplen

Nevím nevím jestli to tak tehdy John Huston myslel, ale u Africké královny jsem se nasmál víc než dost. Ano, je to komedie, ale příběh je tak naivní (aspoň dnes tak působí, i když i v době svého vzniku se jistě jednalo o oddychovou záležitost), až se divák směje v momentech, které jsou míněny vážně. Tento nedostatek paradoxně přispívá k velmi příjemné nostalgičnosti, která z Africké královny čiší. Dále pak tam, kde zklamává příběh všechno vynahrazuje Bogard a Hepburnová, a jejich skvělé výkony. Na druhou stranu Hustonova režie mi přišla rutinérská, bez nějakých zajímavějších nápadů (snad jen ten úvodní černošský „zpěv“ v kostele působí velmi emotivně).(25.1.2007)

Můžeme vést spory o tom, zda byl John Huston režisérem hodnotných filmů s velkou myšlenkovou hloubkou. Bezesporu byl režisérem filmů zábavných a nestárnoucích. Africká královna, rozehraná jako svižná dobrodružná komedie o dvou zdánlivě nekompatibilních outsiderech a pokračující jako romance s přesahem k válečnému dramatu, je toho nejpřesvědčivějším důkazem. Huston zde za přispění důvtipného scénáře filmového kritika Jamese Ageeho a technicolorové kamery Jacka Cardiffa až do dna vytěžuje autentické africké scenérie (vyjma závěr a scén ve vodě) a charismatu dvou hereckých hvězd. Přesvědčivá proměna Katharine Hepburnové z upjaté dámy v ženu-Amazonku je podobně fascinující jako její pološílený záškodnický plán. To ona, nikoliv stará hlučná bárka, je pravou Africkou královnou. 85% Zajímavé komentáře: tron, ripo, Svadbos(5.1.2009)

Tak tomuhle říkám romantika! John Huston natočil tento snímek v hodně nezvyklém prostředí a to v mých očích dělá film ještě více poutavější. Výkony Humphreye Bogarta a Katharine Hepburn jsou jedním slovem famózní, kdyby oba získali Oscara, tak by se nikdo nemohl příliš divit. Získal ho jen Bogart, pro kterého to byl zároveň jeho jediný Oscar a po kterém pronesl onu legendární větu, že doufá, že už nikdy žádného Oscara nezíská! Tento film se stal klasikou, pod čímž se mohu jen a jen podepsat! I když dnes působí trochu zastarale, tak mě to vůbec nevadí. Exotické prostředí, brilantní dialogy, bombastické herecké výkony a skvělá Hustonova režie mi vše vynahrazují. Nezbývá než všem vřele doporučit, i když neříkám, že každému to úplně sedne.......(27.8.2008)

Film, co stojí na ústředním páru dvou superhvězd. Není to vyloženě dobrodružný film, ani vybroušená konverzačka, ale něco tak akorát uprostřed. Na Hepburn je vidět, jak se alkoholika Bogarta štítí, ale trochu je jí ho až líto a fascinuje ji. No a Bogart hrál Bogarta, takže byl velmi přesvědčivý. Poznámky.... naštěstí jsem si před filmem nepřečetl zdejší obsah, který vyzradí důležité závěrečné detaily. Spoustu lidí by mohl dost naštvat. Další poznámka... Scény v rákosí NEBYLY točeny v Dalyanu. Vypadá to tam až na hornaté okolí podobně, ale je to místní lež za účelem zisku. Taky by se sem nemuselo opisovat z imdb.com úplně všechno, včetně nesmyslů... Poslední -- některé roky je jeden Oscar v kategorii málo. Jak Brando v Tramvaji, tak Hepburn zde předvedli výkony patřící k vrcholům kinematografie a že se nedostalo i na ně, protože ten rok byly filmy se špičkovým herectví dva, je velká škoda.(8.1.2012)

NFR 1994, Oscar 1 : Herec HR - Humphrey Bogart + 3 nominace: Režie, Herečka HR - Katharine Hepburn, Scénář(28.3.2004)

• - Africká královna byla postavena roku 1912 v Anglii a sloužil Britské východoafrické společnosti v letech 1912 až 1968 k přepravě pasažérů a nákladu přes jezero Albert na hranicích Ugandy a Belgického Konga. (HellFire)

• - První volbou do hlavních rolí byli John Mills a Bette Davis. (HellFire)

• - Africká královna se během natáčení dvakrát potopila. (HellFire)