Africká Královna

Peter Viertel

Jack Cardiff

Sam Spiegel, John Woolf

Ralph Kemplen

Vysoustruhovaný herecký duet v neskutečně sympatickém filmu. Naivita extrémní a "triky" příšerné i na svou dobu, ale výprava, atmosféra a oba herci to táhnou nahoru.(29.3.2012)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,750,000Tržby Celosvetovo $-║ Takmer po celý čas sledujeme príbeh dvoch spriaznených duší splavujúcich rieku v Afrike aby mohli potopiť Nemeckú loď Luisu v priebehu 1.svetovej vojny. Príbeh je priamočiary bez odbočiek ale ústredná dvojica Humphrey Bogart a Katherine Hepburn ťahajú svojimi zápletkami pútavo dej do predu. Je to veru v celku moc nápaditý projekt, pri ktorom sa na tú jednoduchosť vďaka hereckým výkonom ani nudiť nedá. /80%/(6.1.2008)

Víc než samotné spojení hlavní dvojice mě překvapilo, že tou silnější a odvážnější je Katharine Hepburnová a Humphrey Bogart hraje spíš takovou choulostivou fialinku. :o) Milý film, ale časem překonaný vlastními epigony (Honba za diamantem a jiné). 60%(19.9.2006)

„Tak trochu“ jiné (dobrodružné) líbánky. Ti dva už snad nemohli být více rozdílní. On, bezstarostný (věčně s lahví po ruce) dobrodruh Charlie Allnutt. ONA, upjatá, ovšem dobrosrdečná stará panna, misionářka lpící na svých zásadách, s odporem k jakémukoliv alkoholu, Rosie. Příklad za vše SPOILER „myslívám na Ne odpoledne. To ticho, ten klid....To já v Ne odpoledne obyčejně vyspával opici“. Přesto je souhra okolností svedla dohromady (k plavbě na „Africké královně“), postupně se sbližují až......neřeknu, ostatně podívejte se sami. Upřímně řečeno, nebýt dua Bogart – Hepburn, jednalo by se zřejmě o další z mnoha veskrze průměrných (lehce pozapomenutelných) adaptací. Nebýt ovšem takové jedné „maličkosti“. ONI zde hrají! Přesto si neodpustím malinkaté rýpnutí (páni akademici). H. Bogart (za roli Charlieho Allnutta) dostal svého jediného oscara. Aniž bych chtěl jakkkoliv snižovat jeho výkon, vím min o dvou jiných případech, kdy by si ho zasloužil mnohem více (zlatá horečka, Dixon Steel, P. Marlowe). To K. Hepburn (coby „permanentně pro dobrodružství nadšené a roztomile pronášející „ není přivařit to správné slovo?“) Rosie, je naprosto odzbrojující. Nikdy bych nevěřil, že zrovna JÁ kdy vyřknu tato slova, ale: K. Hepburn v mých očích má nad H. Bogartem jasně navrch. Byť přiznávám, hlavní úskalí bude ve faktu, že Humphreyho mám přeci jenom raději v odlišnější poloze. Co se týče snímku samotného, tak The African Queen je pro mě osobně naplněním tužeb a představ (žánru romanticko-dobrodružný snímek) a byť Hustonova režie mohla být určitě místy nápaditější, alespoň ponechala duu H.B.-K.H. více prostoru k vyniknutí. Jestli se jim to podařilo a bylo to nakonec ku prospěchu věci, je myslím více než jasné. S dovětkem , že to jejich Mr. Allnutt?..Yes, Miss si nelze nezamilovat. Nestárnoucí klasika! 88,8%(26.10.2011)

V 50-tych rokoch a aj neskor to bol urcite dokonaly romanticko-dobrodruzny film, ktory zabava predovsetkym vdaka dvom hlavnym predstavitelom, avsak ja som tam nasiel aj chvilky, pri ktorych som sa trosku nudil. Nastastie film trva iba necelych 100 minut a za tu dobu sa tam udeje dostatocne vela veci, aby sa divak nenudil a pre fanusika tohto zanru to musi byt zazitok aj vdaka krasnej farebnej kamere a africkej prirode. Trosku mi vadilo v prvej polovici arogantne spravanie Rose voci Charliemu, ktoreho snad asi tisic krat nazvala pane Allnute, ale to zrejme malo dodat aj humorny podton, ale v druhej polovici sa jej a Charlieho spravanie uplne zmenilo a zrazu sa zdalo, akoby sa poznali uz niekolko rokov. V kazdom pripade zaver bol perfektny a preto davam namiesto troch az styri hviezdicky. Film dostal jedneho Oscara, konkretne Humphrey Bogart za hlavnu ulohu a mal 3 nominacie a to za reziu Johna Hustona, herecku v hlavnej ulohe Katharine Hepburn a za scenar. V pripade rezisera si v tom roku sosku odniesol George Stevens za dramu MISTO NA VYSLUNI (1951) a v pripade herecky za hlavnu ulohu Vivien Leigh v drame od Elia Kazana TRAMVAJ DO STANICE TOUHA (1951). ________ Huphrey Bogart - (Charlie Allnut) +++ Katharine Hepburn - (Rose Sayer) +++ Robert Morley - (Reverend Samuel Sayer) +++ Peter Bull - (Kapitán of Louisa) +++ Hudba: Allan Gray +++(10.1.2010)