poster

Africká Královna

 • anglický

  The African Queen

 • slovenský

  Africká Kráľovná

Dobrodružný / Romantický / Válečný

Velká Británie / USA, 1951, 105 min

Režie:

John Huston

Předloha:

C. S. Forester (kniha)

Scénář:

Peter Viertel

Kamera:

Jack Cardiff

Producenti:

Sam Spiegel, John Woolf

Střih:

Ralph Kemplen
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Falko
  ****

  V 50-tych rokoch a aj neskor to bol urcite dokonaly romanticko-dobrodruzny film, ktory zabava predovsetkym vdaka dvom hlavnym predstavitelom, avsak ja som tam nasiel aj chvilky, pri ktorych som sa trosku nudil. Nastastie film trva iba necelych 100 minut a za tu dobu sa tam udeje dostatocne vela veci, aby sa divak nenudil a pre fanusika tohto zanru to musi byt zazitok aj vdaka krasnej farebnej kamere a africkej prirode. Trosku mi vadilo v prvej polovici arogantne spravanie Rose voci Charliemu, ktoreho snad asi tisic krat nazvala pane Allnute, ale to zrejme malo dodat aj humorny podton, ale v druhej polovici sa jej a Charlieho spravanie uplne zmenilo a zrazu sa zdalo, akoby sa poznali uz niekolko rokov. V kazdom pripade zaver bol perfektny a preto davam namiesto troch az styri hviezdicky. Film dostal jedneho Oscara, konkretne Humphrey Bogart za hlavnu ulohu a mal 3 nominacie a to za reziu Johna Hustona, herecku v hlavnej ulohe Katharine Hepburn a za scenar. V pripade rezisera si v tom roku sosku odniesol George Stevens za dramu MISTO NA VYSLUNI (1951) a v pripade herecky za hlavnu ulohu Vivien Leigh v drame od Elia Kazana TRAMVAJ DO STANICE TOUHA (1951). ________ Huphrey Bogart - (Charlie Allnut) +++ Katharine Hepburn - (Rose Sayer) +++ Robert Morley - (Reverend Samuel Sayer) +++ Peter Bull - (Kapitán of Louisa) +++ Hudba: Allan Gray +++(10.1.2010)

 • Lima
  *****

  "Miláčku a jaké je vlastně tvé křestní jméno?"__Romantika jak má bejt, stvořená ve filmařsky obtížných exteriérech, v lihovém oparu věčně ožralých Bogarta s Hustonem. Chemie mezi Hepburn a Bogartem je neuvěřitelná, jejich vtipné slovní půtky, plné půvabných hlášek, jsou skvostně napsány a celosvětový úspěch filmu je více než zasloužený. Filmová klasika, kterou je třeba vidět.(31.7.2006)

 • Oskar
  ***

  Víc než samotné spojení hlavní dvojice mě překvapilo, že tou silnější a odvážnější je Katharine Hepburnová a Humphrey Bogart hraje spíš takovou choulostivou fialinku. :o) Milý film, ale časem překonaný vlastními epigony (Honba za diamantem a jiné). 60%(19.9.2006)

 • castor
  ****

  „Díky autoritě svěřené mně císařem Vilémem II. vás prohlašuji za manžele. Pokračujte s popravou!“ Ačkoliv je zápletka známá ze starších filmů, jiskřivě vtipnou atmosféru dotváří suverénní duo Hepburn – Bogart. Filmová klasika o tom, kterak se stará panna a sestra zesnulého misionáře spojí z nouze s milovníkem ginu a kapitánem bárky zvané The African Queen. Ze slovních šarvátek nakonec vyvstane nečekaně pevná láska. Neotesaný Humphrey Bogart mi přijde o krapet lepší a po právu si vysloužil svého (ano!) jediného Oscara.(18.1.2010)

 • Kryšpín
  ****

  John Huston byl muž mnoha žánrů a do filmové kinematografie se zapsal několika nezapomenutelnými filmy. Vysloužil si několik Oscarových nominací (proměnil však jen jednu) a to dokazuje jeho režijní kvalitu. Ze svých herců dokázal dostat maximum a ti za oplátku dostávali Oscary za herecký výkon. Příkladem může být Bogart, který získal ocenění za herecké ztvárnění inženýra Charlieho v Africké královně. Tahle Two men show on the boat je romantická komedie jak vyšitá. Mezi dvěma lidmi, kteří si z počátku nesednou, se začne něco dít...(22.1.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace