• Česko

Underworld: Boj v podsvětí

• Německo

Underworld: Boj v podsvetí

Akční / Fantasy / Thriller

USA / Německo / Maďarsko / Velká Británie, 2003, 117 min (Director's cut: 133 min)

Příběh o upírech a vlkodlacích. Underworld mne dostal, vlastně snad všechny filmy. ( Hodnocení: 8/10 )(8.11.2009)

• Morien

Underworld byl jedním z mých prvních srdíčkových filmů kategorie guilty pleasure. Je to o mocnostech temna, je to Romeo a Julie a hlavně protagonistkou je žena, která musí svého muže teprve probudit. O to víc mě mrzí, že už v pubertě jsem si uvědomovala, jak je ten film bezduchý, a čím jsem starší, tím víc mi to kazí radost ze sledování. Jeden palčivý průser je také to, že antagonisté jsou velmi (abych taky jednou použila slovo, co nemám zas tak moc ráda) luxusní : Vůdce vlkodlaků není animalistický primitiv, ale sofistikovaný britský gentleman, jehož hlavní zbraní je jeho aura a morální moc, a vůdce upírů je zase křehký a nemocný, ale o to víc vzteklý a nebezpečný dědek. (Snad mi Bill Nighty takový popis odpustí, právě kvůli tomuhle filmu se ale zařadil mezi mé oblíbence.) A těm dvěma se při vší úctě Kate ani Scott svých charismatem nevyrovnají, ani kdyby je natřeli načerno nebo narvali do latexu (haha, což přesně udělali, ale nestačilo to). Ale protože Selene udělá pár krásných vzpurných gest, nemůžu tenhle film ze srdíčka jen tak vyhodit.(6.10.2015)

• M.a.t.t.

Až také sklamanie to zase nie je ale jedine vďaka efektnému spracovaniu a Kate Beckinsale v latexovom obleku. Dej očividne vznikol len kvôli špeciálnym efektom, pričom postavy sa väčšinu času nezmyselne presúvajú z bodu A do bodu B a smrteľne vážne myslelné dialógy často znejúce z ich úst by museli byť napísané ďaleko lepšie, aby dokázali aspoň čiastočne zaujať. A keď už nepomáhajú ani preslovy, dôjde aj na zbrane. Žiaľ ani tá akcia za veľa nestojí. A taký to bol zaujímavý nápad...(17.2.2007)

• monolog

Na tomhle filmu je nejhorší, že nenabídne žádného sympatického hrdinu. Pravda, Kate je sice k nakousnutí, jenže potom by si člověk musel tejden ze zubů vytahovat líčidlo. V některých filmech nejsou kladné postavy, v některých nejsou záporné. Tady nejsou sympaťáci. Jen pár nesympatických zlořádů a zbytek víceméně naprosto zbytečné křoví, které se však jako na potvoru objevuje v záběru nejčastěji. V hlouposti je tenhle film srovnatelný s dvojkou, ale přeci jen je i trochu zábavnější, což je zásluhou hlavně neuvěřitelně (tedy na Wisemana) propracovaného scénáře. Problém ale je, že upíři a vlkodlaci jsou všechny postavy jen podle jména a podoby. Nic víc společné s oběma plemeny ve filmu není a oba zmíněné rody se chovají spíš jen jako trochu lepšími reflexy nadaní lidé. Underworld je sračka. Naprostá a dokonalá a nic to nezmění. Pokud se řejža fakt nechal inspirovat Romeem a Julií, pak, věru, ehm... Asi přeskakoval nudné pasáže, kde se mluví (kurňa, a nemluví se v Romeovi neustále? Je to přece drama, ne? Popisy tam tedy nejsou.) Tady toto je taky drama, ale věřím, že každý soudný člověk by si přál, aby tu mluvili ještě míň, než tak činí. Ty perly by se měly tesat do mýdel na veřejných záchodcích.(28.3.2007)

Underworld není rozhodně nějak extrémně dobrý film, ale je vizuálně atraktivní, hudebně povedený a dostatečně atmosferický. Kate Beckinsale padne těsný kostým jako ulitý - jen jediné co mi opravdu vadilo a paradoxně to filmu právě ubíralo na "coolovosti" byly někdy až tupé a zbytečně digitální triky.(29.11.2003)