2010: Druhá vesmírná odysea

• slovenský

2010: Rok prvého kontaktu

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1984, 116 min

Rozpočet $28miliónovTržby USA $40,400,657Tržby Celosvetovo $41,700,000║ V podstate to čo predchodza dokonale prázdna uspávanka, s tak pomalým nevýrazným dejom až hrôza, toto si fakt s jednou lietajúcou doskou Monolith nevystačí, triky fajn, ináč zbytočný des. /25%/(15.11.2008)

Tvůrci přistupují k filmu dost odlišně, než Kubrick ve 2001 (což je celkem pochopitelné). Narozdíl od dlouhých filosofických zamyšlení a pomalejšího budování atmosféry se 2010 více blíží dnešnímu pojetí sf thrilleru. Přesto nebo právě proto mě pokračování zaujalo stejnou měrou, díky inteligentnímu ději a řadě perfektních scén (při přechodu z lodi do lodi, úplně člověk cítí tu prázdnotu pod nahama, nebo takový objevení Bowmana - žádnej horor u mě nikdy nevyvolal mrazení v zádech, ale tohle...), tajemné atmosféře, dobrým trikům a hercům (ale chudák Tříska si moc nezahrál). Navíc se jednalo o jedno z prvních pořádných sf, co jsem viděl, takže hlášky "will I dream?" atd. na mě dost působily. A kdo tvrdí, že dobovou politikou z toho zmizela nadčasovost, podle mě sám nedokáže nadčasově uvažovat. Rozhodně důstojné pokračování a mám za to, že mnozí to hodnotí slabě tak nějak automaticky. Já osobně netuším, proč někteří nejsou schopní brát oba filmy vedle sebe, ale musí za každou cenu vyvolávat kontroverzi. "All these worlds are yours except Europa, attempt no landing there. Use them together, use them in peace."(27.3.2007)

Pokračování vesmírné odysei, které odpovídá na předešlé otázky. Film pojatý méně mysticky. Zkrátka pěkné sci-fi se skvělými efekty. Možná měl na to získat víc, kdyby se sešlo lepší osazenstvo jak v režii, tak mezi herci. Každopádně 75% si zaslouží.(11.11.2009)

• - Stanley Kubrick všechny modely použité při natáčení 2001 zničil, a tak museli tvůrci 2010 model lodi Discovery sestavit na základě fotografií. (Javert)

• - Snímek vyhrál cenu Hugo 1984 v kategorii nejlepší dramatická prezentace. (Terva)

• - S natáčením filmu začal režisér Peter Hyams ihned po vydání stejnojmenné knihy Arthura C. Clarka. Samotný děj se v některých bodech od knižní předlohy liší. (Olík)