2010: Druhá vesmírná odysea

• slovenský

2010: Rok prvého kontaktu

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1984, 116 min

Jinak průměrný režisér Peter Hyams mně příjemně překvapil. 2010 je trikově velmi slušně zvládnutý snímek se zajímavým dějem a zdařilou závěrečnou pointou. Nutno ovšem nesrovnávat s Kubrickovou 2001. To je přeci jenom jiná liga.(27.6.2002)

Jako sci-fi poměrně kvalitní, jako pokračování Kubrickova klenotu nedostatečné. Samozřejmě, že prvnímu dílu se 2010 nevyrovná, ale některé scény jsou povedené a příběh mě zaujal. Skladba z předchozího snímku už nefunguje tak, jak by měla, stále je skvělá, ale pokud ji chcete umístit jako podkres obrazu, musíte vytvořit vhodný vizuál. To se Hyamsovi nepodařilo, nicméně nechci jen kritizovat, vše mohlo dopadnout mnohem hůř. Tvůrci se za toto pokračování rozhodně nemusí stydět a fakt, že Kubrickových kvalit nedosáhli není ostudou. To snad ani nikdo nečekal. 60%(25.10.2011)

Kubrick se v hrobě neobrací, což je velmi milým překvapením. Ano, není to velkolepá, vizuální a filozofická plavba vesmírem, ale slušné sci-fi ano.(12.12.2009)

Doslovnější než jednička. Velice pečlivá práce s efekty, které jsou založené na tehdejších nejnovějších vědeckých poznatcích - je zde i více realismu než v jedničce (také už se o vesmíru vědělo více než v roce 1968), ale méně tajemna. Trochu mi tam neseděla ta politika.(19.7.2003)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(17.9.2012)