Nový čas, nová odysea, a nová šance rozluštit záhadu mise Jupitera z roku 2001. Členové posádky na palubě Leonova jsou na cestě za setkáním se stále vesmírem plující lodí Discovery. Posádka zatím netuší, že se brzy ocitne tváří v tvář osudu samotného lidstva. Ten bude spočívat na křemíkových bedrech znovu probuzeného počítače HAL-9000. Tímto filmem natočeným podle pokračování slavného románu Arthura C. Clarka "2001: Vesmírná odysea", dokázal režisér Peter Hyams (Kozoroh jedna, Outland) natočit pohlcující sci-fi film navazující na svého předchůdce, avšak se svým rukopisem. Píše se rok 2010. Čas zjistit, že nejsme sami. (Magic Box)

Djkoma

Není to tak dobré jako 2001. Herci jsou průměrní až na Roba Scheidera. Závěrečné poselství je jasnější než ve 2001. To je na jednu stranu dobře an druhou asi ne. I přesto režisér odvádí dobrou práci. Nemohu však dát 4*, protože jsem zas tak dobrý pocit z tohoto filmu neměl (ikdyž tu je i Česká účast :) . ()

messiah

Není sice zdaleka tak dokonalá, zvláštní, jedinečná a úchvatná jako 2001, ale přesto jde o velmi nadprůměrnou Sci-fi. Silný příběh z pera A.C.Clarka je znát, technické provedení filmu na výbornou, jen ta atmosféra co vytvořil Kubrick je zkrátka neopakovatelná. Pokud by se tenhle film pokoušel zopakovat jedinečnost jedničky, mohlo to dopadnout velice špatně. Já dávám 80% PS: Koukám na ruské kosmonauty a říkám si, že ten chlápek takhle z profilu vypadá jak Tříska...kosmonaut se otočí a hele...je to tříska :D Další film kde na mě nečekaně vykouknul. ()

adamo_znk

Tak takovou šlehu jsem nečekal ! Špičkové sci-fi které nejen že nedělá originálu ostudu, ale alespoň pro mě na něj perfektně navazuje a doplňuje ho. Jak vizuálně, tak hlavně příběhem - závěrečný rozhovor mezi Dr. Chandrou a HALem je regulerní doják. Ještě se to ve mě bude muset uležet, ale řikám si ... proč vlastně neuznat že máme Vesmírné Odyssey dvě .... Dr. Chandra, will I dream? ()

Anderton

Metafory a metafyziku nahradila doslovnosť a priamočiarosť. Ako sequel je to teda skôr sklamanie, ale ako samostatný film s náväznosťou na originál, ktorý je adaptáciou, čiže ak má niekto problém so snahou o vysvetlenie toho, čo vysvetliť nechceme, tak sa treba obrátiť viac na Clarka, ako na Hyamsa, u mňa jednoznačne boduje. Atmosféra a dobové triky ma uchvátili. Ani nie dokonalosťou, pochopiteľne, ale proste tým pocitom blaha, že som niekde s posádkou vo vesmíre a prežívam s nimi úžasné dobrodružstvá. Prieklatím tohto filmu je samozrejme nedostižná aura okolo jeho prequelu, s tým ale nič neurobíme a najlepšie je to vôbec neriešiť a ďalšiu vydarenú výpravu do hlbín vesmíru si proste iba patrične užiť. ()

PKD

Tento film u mě již dlouho kolísá mezi 3 a 4 *. Srovnávati s Kubrickovou doslova, 2000...1čkou:) dosti dobře nelze, páč to by bylo jako srovnávati pův. BSGalacticu s tou ´´novou´´. Jde o technicky a řemeslně dodnes perfektně odvedenou práci? Rozhodně. Jde o důstojné pokr. (a kdo četl předlohu ví, že se jí Hyams držel opravdu velmi věrně), no...s odstupem času bych řekl, ano i ne. Ale to není už dnes tak podstatné. Ano,samozřejmě, že jde o notně zjednodušené pokr., kde se už vesele ozývají hřmoucí zvuky ve vesmírném vakuu, zatím co v 2001...no, však víte. Příměs politiky, neva. Přec jen jde zcela logicky o dítko své doby a rozhodně už dnes je totální exotika vesmírná loď, kde je vše v azbuce, v drtivé většine slyšíme ruštinu a zove se Leonov. Jasně,pův. to měl býti Titov, ale víte jak , v Rusku...lidé ztrácejí přízeň. Mimochodem, kdo si ještě všiml, že se právě touto lodí těžce inspiroval M.J.Straczynski v Babylonu 5 ? ;-) Pochváliti musím i hudbu, jejíž elektronické dunivé tóny, které zazní vždy, když jde o záběr z kosmického prostoru, jsou opravdu parádní a dodávají těm záběrům přesně tu atmosféru, kterou mají míti. Však taky sehnání ost po 15letech marného hledání, bylo malým/velkým svátkem. Závěr bych sám pro sebe označil za absolutně kulervoucí (byť některé staré recenze ho označují za poněkud bombastický, což jest dnes velmi úsměvné, když si vezmeme, že každý 2.film, je dnes tzv.blockbuster, tj.´´bombastický´´, plný tzv. digibordelu, bez myšlenky, hlubšího zájmu o diváka a se schopností vám vyprchati z kedlubny za méně než 12h), který i samoz. díky neskutečně geniálně použitému motivu (který ale jinak s 2001 nemá jaksi nic společného, neb pro ni nebyl složen) si pouštím v posledních 10 letech, jako jedinou scénu z celého filmu. Potěšil, navrátivší se Douglas Déšť jako HAL 9000 a jsem moc rád, že zde máme i jeho ženské dvojče SAL 9000, což je zase narážka pro zasvěcené, páč II. původně se HAL měl jmenovati ATHENA a tudíž oplívati, ženským hlasem. Roy Scheider, který jest o 2001% lepší, než to neskutečně nesympatické a děsivé dřevo (které mi i svým otřesným hlasem, doslova kurví každou scénu, kde je. Pro Satana! Kde ho ten Kubrick, vyhrabal???) Wilda Silvestr, jako dr.H.Floyd je sázka na jistotu a ani ostatní herci nejsou špatní, i když po těch mnohých letech, mě už dosti irituje ten (sice pochopitelný, ale...) hysterický výron Johna Lithgowa, když se blíží k U.S.S.Discovery. Ještě že ne tam TÉ. Suma sumárum...dosti dobré, ale pro mě už ne tak dobré, abych dal stejný (to bych nedal stejně nikdy) počet, jako 1. Klidně bych si ale dokázal představiti, že by měl stejnou stopáž, jako 2001. A ano, souhlasím s tím, že by se ještě pořád měla natočiti 3. tj. 2061:třetí vesmírná odysea. Ne, 3001 fakt ne. Je to největší bejkovina, kterou kdysi A.C.Clark napsal (a zpětně tím pohnojil celou sérii) a stejně jen kvůli prachům, páčIII. mu zřejmě došel nedoplatek za nájem. Ne, pro mě a mnoho jiných znalců/fajnšmekrů (myslím tím hl.čtenáře, ne diváky) SF žánru, existuje a existovati bude prostě trilogie, jejíž první 2 díly jsou natočeny. Tak. () (méně) (více)

• S natáčením filmu začal režisér Peter Hyams ihned po vydání stejnojmenné knihy Arthura C. Clarka. Samotný děj se v některých bodech od knižní předlohy liší. (Olík)
  • Autor předlohy Arthur C. Clarke se ve filmu objevil dvakrát - jednou sedí na lavičce před Bílým domem a krmí holuby, podruhé znázorňuje amerického prezidenta na obálce časopisu Time. V sovětském vůdci můžeme bez problému poznat Stanleyho Kubricka. (Javert)
  • Stanley Kubrick všechny modely použité při natáčení 2001 zničil, a tak museli tvůrci 2010 model lodi Discovery sestavit na základě fotografií. (Javert)

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno