2010: Druhá vesmírná odysea

2010: The Year We Make Contact

2010: Rok prvého kontaktu

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1984, 116 min

Kubrickovu odyseu som nevidel, talkže nemôžem porovnávať, ale čo môžem povedať že toto je jedno zo sci-fi môjho mládí. Výborná atmosféra a na svoju dobu špičkové efekty. Nie nadarmo sa stalo mojou srdcovkou a nemôžem menej ako za 4*.(29.5.2005)

Kubrick se v hrobě neobrací, což je velmi milým překvapením. Ano, není to velkolepá, vizuální a filozofická plavba vesmírem, ale slušné sci-fi ano.(12.12.2009)

Klidně mě kamenujte, ale pokračování se mi líbilo víc než 2001. Ale kdybych ji neviděl, asi by mi moc nedocházelo o co tady jde...(20.5.2003)

Ne tak ohromující zážitek jako 2001, ale i tak výborné a inteligentní ( škoda že takové už se netočí) sci-fi s mírnou protiválečnou agitací. Je u ní hodě znát vliv nebezpečné situace ve světě na sklonku studené války, ale varovně zdvižený prst naštěstí z filmu netrčí příliš okatě a vyhrocená situace mezi američany a rusy na palubě Leonova jen přidává na dramatičnosti.(20.9.2007)

Opravdu důstojné pokračování Kubrickovy práce. Jen ten závěr působil jako opravdové sci-fi. Že by Big Bossové složili zbraně, odložili své sobecké zájmy a žili šťastně a v míru /a pokud nezemřeli žíjí tak dodnes/? Chápu, že v husté atmosféře studné války byl tento film povzbuzením, ale mám pocit, že čím více se někteří lidé snaží těm "bossům" (a nejen jim) naznačovat, že by mohlo vše špatně skončit, tím více nechápou a nechápou.(5.9.2009)

• - S natáčením filmu začal režisér Peter Hyams ihned po vydání stejnojmenné knihy Arthura C. Clarka. Samotný děj se v některých bodech od knižní předlohy liší. (Olík)

• - Snímek vyhrál cenu Hugo 1984 v kategorii nejlepší dramatická prezentace. (Terva)

• - Stanley Kubrick všechny modely použité při natáčení 2001 zničil, a tak museli tvůrci 2010 model lodi Discovery sestavit na základě fotografií. (Javert)