Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1978, 123 min

A vsadim se, že na měsíci amíci prostě nebyli :)(11.2.2009)

Uměle vybudovaný kult skrz odvážné protiamerické teorie (není divu, že zde byl Kozoroh 1 uveden jako jeden z mála amerických filmů v 80. letech) o zlé vládě mazající veřejnosti med stvořený z lží, zatímco lidé se skutečným podílem na vesmírném výzkumu záhadně umírají. Hyams tohle všechno pohřbívá svojí fádní sedmdesátkovou režií a mizerným scénářem, který postrádá jak primitivní napětí (tehdy) moderního střihu, tak i komplikovanější kritiku vládních organizací. Za celou tou děsivou akcí totiž stojí jeden kravaťák, dva agenti a dva vrtulníky, schopní manipulovat s NASA a televizí jako s loutkami.(22.10.2010)

Příjemný malý thriller o jedné velké mystifikaci. Čeští politici by se mohli i něco přiučit :) Dobře natočená honička práškovacího letadla s vrtulníky, až jsem místama měl závrať. 7/10(5.6.2011)

trochu sci-fi, trochu thriller, trochu survival film, zaujímavé obsadenie a dobrý nápad, pár zaujímavých scén (pokazené brzdy, had, štveranie na skalu), nie zlý film;(26.4.2013)

„Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Je 21.července 1969 a v měsíčním prachu se objevuje první lidská stopa. Neil Armstrong poskakuje po povrchu měsíce a celý svět žasne nad lidským pokrokem, ale byl Armstrong skutečně na naší přirozené družici? Od této události utekla dlouhá doba, za kterou se vyrojilo velké množství teorií popírajících přistání Apolla 11 na měsíci. Pronesl Neil Armstrong slavnou větu o velikosti lidského kroku někde v televizním studiu nebo na povrchu měsíce? Tuto otázku si zřejmě položil režisér Peter Hyams, když psal scénář ke snímku Kozoroh jedna… Motorem celého snímku je velice silný, poutavý a chytrý příběh, který si vás prostě získá. Jeho jedinou slabinou je, že nemá výrazného hlavního hrdinu a tak chybí tolik důležité ztotožnění se s některou z postav. Sice je zajímavé sledovat příběh jak z pohledu novináře pátrajícího po pravdě, tak z pohledu pilotů, ale tyto dvě dějové linie se navzájem trošku perou a kdyby se povedlo jednu více utlumit, tak by z toho byla pro diváka atraktivnější podívaná. Na snímku je vidět, že Hyams v té době nebyl ještě zkušeným filmařem a tak někdy nedokáže navodit správnou atmosféru. Jeho záchranou v tomto ohledu je Jerry Goldsmith, který ke snímku napsal skvělou hudbu, kterou často drží napětí. Ona zmiňovaná nezkušenost se také projevila na snaze nechat ve filmu vše, co bylo natočeno. Takže jsou některé scény delší než by měli a stopáž celého snímku se tak natáhla na trochu zbytečné dvě hodiny. Přesto nevidím jediný důvod, proč vám tento alternativní pohled na lety do vesmíru a kritiku médií (co když ani Elvis nezemřel a teď si připijí s Kennedym na opuštěném ostrově) nedoporučit.(9.6.2008)