Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1978, 123 min

V 70. letech byla v USA společenská atmosféra zatížená po aféře Watergate všeobecnou nedůvěrou ve státní instituce, průmysl a elity vůbec. Vznikaly tehdy filmy jako Tři dny kondora, Princip domina nebo tento. Některé přetrvaly coby klasika dodnes, jiné poněkud zastaraly. Toto je spíš ten druhý případ, přesto (a i přes poněkud bondovský závěr s letem na křídle) jde stále o atmosférický thriller, za který se tvůrci nemusí stydět. Jen to nebrat příliš vážně jako narážku na Apollo. Jak jednou prohlásil Glenn: To si myslíte, že by Rusové mlčeli, kdybychom na Měsíc nedoletěli?(11.12.2010)

Perfektní nápad, skvělé provedení. Mám v těchhle filmech o spiknutí celkem zálibu a kosmonautské pozadí mu dává (pro mě) značnou přidanou hodnotu. Práce NASA dostává zcela nový rozměr. :) Zajímalo by mě jestli se na ten Mars amíci (tady u nás ve skutečném světě) opravdu někdy dostanou. Myslíte si, že mě to baví?(14.10.2011)

Uměle vybudovaný kult skrz odvážné protiamerické teorie (není divu, že zde byl Kozoroh 1 uveden jako jeden z mála amerických filmů v 80. letech) o zlé vládě mazající veřejnosti med stvořený z lží, zatímco lidé se skutečným podílem na vesmírném výzkumu záhadně umírají. Hyams tohle všechno pohřbívá svojí fádní sedmdesátkovou režií a mizerným scénářem, který postrádá jak primitivní napětí (tehdy) moderního střihu, tak i komplikovanější kritiku vládních organizací. Za celou tou děsivou akcí totiž stojí jeden kravaťák, dva agenti a dva vrtulníky, schopní manipulovat s NASA a televizí jako s loutkami.(22.10.2010)

Zajímavý pohled na lety do vesmíru (v tomto případě na Mars). Doletěl někdy někdo vůbec někam ??? ... Po shlédnutí tohoto filmu mám pocit, že to ani s tím Měsícem zase tak horký nebude :-) Ale jinak nezapomenutelný film.(30.1.2003)

Kultovní sci-fi mého dětství. Akce s chřestýšem mi z paměti nevypadne asi nikdy.-))(9.6.2008)