Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1978, 123 min

Výborná strhující podívaná, napínavá až do konce. Skvělý námět o "spiknutí" vůči vlastnímu národu prostřednictvím podvodu s letem na Mars. Herci jsou sice spíše béčkoví, ale dávají do svých rolí vše, takže konečný dojem je veskrze pozitivní.(24.7.2002)

James Brolin je falešnej Christian Bale. Já věděl, že tam bude nějaký spiknutí.(20.9.2008)

Jedna z hodně dobrých sci-fi, z dávných časů. Nojo vlastně, vždyť ona to nebyla sci-fi. Zajímavý příběh a dobrá pointa.(30.5.2005)

Příjemný malý thriller o jedné velké mystifikaci. Čeští politici by se mohli i něco přiučit :) Dobře natočená honička práškovacího letadla s vrtulníky, až jsem místama měl závrať. 7/10(5.6.2011)

V 70. letech byla v USA společenská atmosféra zatížená po aféře Watergate všeobecnou nedůvěrou ve státní instituce, průmysl a elity vůbec. Vznikaly tehdy filmy jako Tři dny kondora, Princip domina nebo tento. Některé přetrvaly coby klasika dodnes, jiné poněkud zastaraly. Toto je spíš ten druhý případ, přesto (a i přes poněkud bondovský závěr s letem na křídle) jde stále o atmosférický thriller, za který se tvůrci nemusí stydět. Jen to nebrat příliš vážně jako narážku na Apollo. Jak jednou prohlásil Glenn: To si myslíte, že by Rusové mlčeli, kdybychom na Měsíc nedoletěli?(11.12.2010)

• - Scéna s Telly Savalasem, který tu hraje pilota Albaina, se stihla natočit za jediný den. (Mol)

• - Východ slunce na začátku filmu je ve skutečnosti západ. Sekvence je puštěna obráceně. (Mol)

• - Odborná kritika vyčítala tvůrcům filmu chyby, jako je pohyb na Měsíci či domluva se Zemí bez zpoždění ze vzdálenosti. Pro nespornou napínavost jej diváci přijali dobře. (SeanBean)