Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1978, 123 min

Příjemný malý thriller o jedné velké mystifikaci. Čeští politici by se mohli i něco přiučit :) Dobře natočená honička práškovacího letadla s vrtulníky, až jsem místama měl závrať. 7/10(5.6.2011)

Uměle vybudovaný kult skrz odvážné protiamerické teorie (není divu, že zde byl Kozoroh 1 uveden jako jeden z mála amerických filmů v 80. letech) o zlé vládě mazající veřejnosti med stvořený z lží, zatímco lidé se skutečným podílem na vesmírném výzkumu záhadně umírají. Hyams tohle všechno pohřbívá svojí fádní sedmdesátkovou režií a mizerným scénářem, který postrádá jak primitivní napětí (tehdy) moderního střihu, tak i komplikovanější kritiku vládních organizací. Za celou tou děsivou akcí totiž stojí jeden kravaťák, dva agenti a dva vrtulníky, schopní manipulovat s NASA a televizí jako s loutkami.(22.10.2010)

V dobrém slova smyslu pozoruhodný kousek, který kromě hmatatelného napětí, klaustrofobické atmosféry a slušných hereckých výkonů boduje i neméně pozoruhodnou a dynamicky nasnímanou leteckou honičkou skrze nepříjemně přítulný kaňon. Konspirace jsou věčné. Stejně tak výtečná hudba Jerryho Goldsmithe, kterou spolu s tímto decentně tajuplným snímkem nelze než upřímně doporučit.(19.9.2008)

• S.Quentin QUALE

Tohle nehodnotím, protože jsem to z nudy vypnul. Třeba tomu dám ještě někdy šanci.(8.9.2014)

Scéna se snědeným syrovým hadem se stala svého času kultovní záležitostí a kdo tenhle film neviděl, ten byl na základce nula.(21.7.2007)