Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1978, 123 min

Rozpočet $5miliónov║ V prvom rade musím potvrdiť, že tento film svojími myšlienkami zakotvenými vo filme predbehol dobu a tým pádom aj vďaka týmto trefným témam vytiahol tento film z priemernosti, kde mohol kľudne zapadnúť, lebo miestami ide o dosť vyhrotenú dráma rovnako tak občas až prílišnú dejovú pasivitu, kde sa nič zvláštne nedeje. Po technickej stránke v celku zvládnuté dielko, chýba tu troška zaujímavejšia postava, ktorá by dej o niečo spružila, takto tu ostáva najzaujímavejšia postava reportér pátrajúci po pravde, kozmonauti čo by mali ťahať dej sú tu trošku nevýrazní, chýba im skutočná vyformovaná osobnosť. /70%/(13.11.2008)

Silnější trojhvězdí, které sráží nevyrovnanost první a druhé poloviny (aneb první hodina v područí dialogů a budování příběhu vs. druhá v područí akce a pseudonapětí). Stejně tak je rozdíl mezi tím, že se první polovina snaží tvářit chytře a poměrně jí to jde, zatímco ta druhá má děl slabý přeschlá špageta, což je velká škoda, být to více zaměřeno na měsíč... Ehm, tedy Marsovskou konspiraci a méně na z prstu vycucané události, kde "ti zlí" oplývají inteligencí pštrosího vajcete, byl by výsledek mnohem lepší, pořád je to dobře natočená věc, které čtvrtou hvězdičku ubírá až nechutně proslazený závěr, kterému nechybí dokonce ani taková ohavnost (pro mě) jako zpomalený záběr na běžící osoby.(3.9.2013)

Scéna se snědeným syrovým hadem se stala svého času kultovní záležitostí a kdo tenhle film neviděl, ten byl na základce nula.(21.7.2007)

Tak jsem zase po delší době dostal chuť na nějakou old schoolovou sci-fi. Specifický žebříčkový výběr na ČSFD mi vyhodil zajímavou nabídku - Kozoroha 1. Už po přečtení obsahu jsem si film stáhl a těšil se, jak si ho večer po práci vychutnám. A musím říct, že to byla dobrá volba. Velmi zajímavý příběh o kosmonautech, kteří měli být na Marsu, ale jaksi nejsou - se změní v útěk a boj o holý život před vlastní vládou, která klame celý svět. Film má na svou dobu povedený vizuál, atmosféru a dobře budované napětí, které v závěrečné půlhodině skvěle graduje. Herecké obsazení je také fajn, taková plejáda béčkových velikánů 70. let. Potěší nás například O. J. Simpson, J. Brolin, H. Holbrook a další. Hudební doprovod zahřmí pod vedením Jerryho Goldsmithe a je takovou třešničkou na dortu. I když si už člověk myslí, že má ve sci-fi žánru vše podstatné nakoukané, tak pokaždé objeví další kousek, který stojí za to vidět. Pořád mám co dohánět.(23.10.2013)

Výborná strhující podívaná, napínavá až do konce. Skvělý námět o "spiknutí" vůči vlastnímu národu prostřednictvím podvodu s letem na Mars. Herci jsou sice spíše béčkoví, ale dávají do svých rolí vše, takže konečný dojem je veskrze pozitivní.(24.7.2002)