Konec světa

Koniec dní

Koniec sveta

Horor / Akční / Thriller / Mysteriózní

USA, 1999, 121 min

Spätné hodnotenie filmu mi vychádza veľmi pozitívne, keďže teraz už hodnotím nielen ako detský Anieho fanda, ale snažím sa aj o trochu kritiky. Tu mi však nezostáva nič iné, len potvrdiť, že sa tu vo svojej roli a presvedčivosti Arnie asi najviac trafil do čierneho. O to viac však divákov prekvapí ozaj netradičný nehollywoodsky (resp. nearnoldovský) koniec, po ktorom som odchádzal z kina mierne prekvapený. Filmu však nechýba hustá atmoška a miestami fakt podarené trikové zábery a ako diabolský protivník Byrne tiež sedel dobre. 75%..(23.5.2006)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $66,889,043Tržby Celosvetovo $211,989,043║ Arnold Schwarzenegger sa v tomto akčnom thrillery nachádza v dvoch rovinách, v jednej kde sa buduje v celku slušné temné až skľučujúce napätie a jeho zunovaná prepitá tvár nájomného ochrankára Jericha to len lepšie dokresľuje a druhá je už tá akčnejšia aj keď je v celku slušne natočená film trošku posúva do inej rozvláčnej roviny a tým mierne pokazí dojem s budovanej psychológie okolo diabla a dňa keď má nastať nielen veľký výpadok počítačov ale aj nadobudnúť predpovedaný koniec sveta. Gabriel Byrne sa v celku dobre zhostil úlohy diabla, jeho pohľad je miestami v skutku démonicky temný. U akčného hrdinu ako je Arnold sme väčšinou zvyknutý na drsniacky neohrození výzor ale do tejto úlohy dal aj trošku viac než naštvané pohľady, s úlohou bol spätý tak, že mu úloha sekne ako ušitá na mieru. /videl v kine: 80%/(19.5.2005)

Úvod vypadá velmi slibně, to se musí nechat. Kecy o konci světa, ponurá atmosféra, tajemná církev, zlověstný hudební podkres, několik nejasných vodítek, Arnold při těžkým ránu, slušná kamera, solidní newyorská honička, temná zákoutí. Pak se to podle očekávání začíná drolit a nedávat smysl, Satanova chvíle se blíží, potřebuje najít lidskou ženu, aby s ní zplodil Antikrista. Máme totiž konec tisíciletí a toho producenti museli náležitě využít. A kdo jiný by měl zlomit Satana, než samotný Arnold (mimochodem před tímhle temným kouskem na plátnech kin skoro dva roky absentoval). Škoda, že kdysi nepřemluvil Jamese Camerona, aby se látky ujal. Ten by při své přepečlivosti určitě dohlédl na přepsání scénáře a stomilionový rozpočet náležitě využil. Nestalo se, ale na druhou stranu neříkám, že by řemeslník Peter Hyams odvedl špatnou práci. Jen moc kopíruje slavnější kolegy, některé momenty jsou jen na efekt, ději nijak nepomáhají. Arnold se neusmívá, chlastá, neholí se a často dostává přes hubu. Není špatný, ale i jemu škodí, že z druhé poloviny snímku už jednoduše nijak nemrazí. Logika příběhu hapruje, počítačové triky mají hodně proměnlivou kvalitu. Škoda, náběh tam byl velmi solidní.(4.4.2016)

Terminator vs. Lucifer. Zní to lákavě, ale právě v tomto spojení je zakopaný Kerberos. Akční scény totiž byly zakomponovány do tohoto mysteriózního thrilleru poněkud necitlivě, nicméně jako úlitba Arniemu T-800 to lze se skřípajícími zuby pochopit. Já bych však na místě jeho postavy spíše uvítal charakterního herce, nebo vlastně jakéhokoliv herce a posunul Konec světa do více komornější roviny.. A samotný vládce pekel? Mám G.Byrnea rád, ale tady jako představitel ďáblova vtělení roznášel takovou hrůzu, že by ho bez problémů umlátila Dorota Máchalová péřovým polštářem.(24.12.2011)

Dějově tradičně jednoduché - co jiného od rutinéra Hyamse čekat, ale akční to je dost a apokalypticko/satanistickou atmosféru to má brilantní nejen díky bravurní hudbě a slušnému střihu. Arnold kupodivu ujde a Gabriel Byrne vynikající.(19.1.2014)