Konec světa

Koniec sveta

Horor / Akční / Thriller / Mysteriózní

USA, 1999, 121 min

• gudaulin

Pokud by byli Peter Hyams a zejména Arnold Schwarzenneger nadáni určitou soudností, Konec světa by buď vůbec nevznikl, nebo by byl v hlavní roli přeobsazen. Arnold si chtěl zkrátka vyzkoušet opět něco jiného a o natočení tohoto snímku enormě stál - viděl v něm velkou příležitost. Režisér mu nedokázal vysvětlit, že žánr akčního filmu se už z principu neslučuje se satanistickou tématikou. Ďábla nezabiješ ani mu nemůžeš dát nakládačku. Satanistický film stojí a padá s atmosférou, která se opírá vedle okultních rekvizit o kvalitní herecké výkony, kdy z tváří herců musí čišet napětí, obavy a další emoce. Jak je to s Arnoldovým herectvím, každý ví, takže film už z principu nemohl dopadnout dobře. Jediným světlým bodem je obsazení sympatické, tehdy ještě neznámé Robin Tuney. Celkový dojem 25 %.(6.12.2007)

• Faidra

A hvězdičku získává archanděl Gabriel, chci říct arciďábel. Docela se divím, že po vzoru svých křesťanských odpůrců tentokrát ostře neprotestovali satanisté. Protože myšlenka, že pána všeho zla přemůže jeden zdeprimovaný a nesmysly pronášející smrtelník, musí z jejich úhlu pohledu překračovat hranici rouhání tak o sto kilometrů.(30.7.2007)

• ScreamJay

Teda abych se přiznal tohle mě dokonale zaskočilo, Arnie v hororu. Když šel Konec světa před 5ti lety do kin, mnul sem si svoje unavené oči jestli správně vidím. Ale spátky k hodnocení. Jako film to zas až tak špatný není, je to správně temné, je to místy i celkem napínavé žel stroze neoriginální. Tohle co nabízí Konec světa vám nabídne kdejaký "satanistický" horor s leckdy větší přesvědčivostí. Nelíbilo se mi tam několik speciálních efektů, především to s těma ohníčkama na začátku filmu, což si mohl pan Hyams odpustit a pak hlavně Pán pekel osobně, ten jenž připomínal hybridní ještěrku a místo děsivosti sobě vlastní nabídl chvilku oddechu a pobavení. Ovšem naopak scéna v metru byla geniální a správně akční. Zvláštní je taky úloha Gabriela Byrna, ketrý tady figuruje jako Satan a ve Stigmatech o chvilku později jako fáterník. Zkrátka tenhle film je spíš akčním thrillerem a na horor si jen hraje, stejně jako sám Arnie na lovce démonů. Je to čirá zábava, ale nic víc a ani nic míň.(23.6.2004)

Jestli se vám tenhle Arnieho kousek nelíbil, tak se koukněte na jeho další filmy.(10.3.2004)

• Radko

Narodí sa vyvolené dievčatko, po pohlavnom vyzretí si má zasúložiť zo satanom a priviesť tak na svet jeho ľudskú podobu. Zabrániť návratu síl pekelných môže len poriadne tvrdý chlap, ktorý sa čerta len tak nezľakne. Bum, bác, výbuchy, ohne, vraždy, satanistická symbolika, boží bojovníci, návrat k stratenej viere a schopnosť sebaobety v prospech záchrany sveta – veľmi jednoduchučká akčná zábavka s odkvitajúcim Arnoldom v hlavnej úlohe tvrdého chlapíka so sklonom k alkoholizmu. Oproti tisíckam béčkových akčných zvracaníc je toto aspoň dopozerateľné do konca.(5.9.2004)

• - V době před tím, než vkročí Satan (Gabriel Byrne) do kostela, je možné u svícnů, které vzplanou, možné zahlédnout náplně s plynem. (Sprite)

• - Spoiler: Je to prvý film, v ktorom Arnold Schwarzenegger ako ľudská postava zomrie. (rador)

• - Rola Jericha (Schwarzenegger), bola pôvodne plánovaná pre Toma Cruisa. (rador)