Alfa

• Slovensko Alfa (více)

Velkolepé dobrodružství, odehrávající se během poslední doby ledové v Evropě před 20 tisíci lety. Mladý lovec, který se vypravil na svůj první lov se skupinou nejlepších lovců kmene, utrpí zranění a je ostatními zanechán napospas osudu. Když se probere, zjišťuje, že je zraněn a sám - je nucen naučit se přežít v drsné a nemilosrdné divočině. S jistými komplikacemi se mu podaří ochočit si osamělého vlka, kterého opustila jeho smečka, a postupně se učí spoléhat se jeden na druhého. Stanou se z nich přátelé, kteří budou nuceni přečkat bezpočet nebezpečných a náročných situací, pokud mají nalézt cestu zpátky domů dříve, než nadejde vražedná zima. (Falcon)

JohnMiller

Ide síce o veľmi jednoduché a prázdne (rozumej čisto remeselné) filmové dielo, no tým, že téma doby ľadovej a obdobie desať tisícov rokov pred našim letopočtom nie je ešte v kinematografii obkukané, pozeralo sa na to celkom vďačne. Ani konkurovať táto snímka nemá s kým, na nič obstojného si nedokážem momentálne spomenúť. Takže sledovať niečo čo sa podobá na moju celkom obľúbenú pc hru (Far cry: Primal) nebolo najhoršie. Inak je to však dosť nereálne, takmer fantasy o tom, ako začal človek krotiť zvieratá. Vedel by som si predstaviť, že by išlo o chladnú drámu, vážnu, krutú na nič sa nehrajúcu. To by bolo niečo. Takto je to film iba na jedno pozretie, bodka. ()

filmfanouch

Alfa byl od začátku oříšek- Poslední rok se neustále hýbalo s premiérou, trailery nevěděli jak film prodat a každý se tvářil tak trošku jinak, film v kinech velice prošuměl a navíc musí všichni diváci z celého světa číst titulky kvůli tomu, že v něm pravěcí lidé mluví autentickým pravěkým jazykem. Přes to všechno to vypadalo velice zajímavě a jako něco o co by asi byla škoda přijít. Otázka jestli je to dobrý film však zodpovězena nebyla... a dá se říct, že je to opravdu docela dobrý! Režíruje Albert Hudges a jedná se pro něj o první film, který točil bez bratra Allena Hudgesa. Spolu natočili již například detektivku Z pekla s Johnnym Deppem pojednávající o řádění Jacka Rozparovače nebo post-apokalyptickou Knihu přežíti s Denzelem Washingtonem. A i přesto, že u těchto filmů nemám nějakou touhu je znova vidět musí se nechat, že to jsou po vizuální stránce strhující podívané. A nějak takto na tom je i Alfa. Řekl bych, že dětem vstup zakázán, čistý pohádkový příběh totiž nečekejte. Jedná se sice o příběh ve kterém se mladý, nezkušený pravěký lovec při cestě domů setká s vlkem a postupem času se z nich stávají přátelé. Je to ale cesta, které by se většina Disneyovek vyhnula, tady se totiž odehrává před 20 000 lety, ve velice tvrdém,špinavém a drsném světě. Nikdy se sice nejde tak do morku kostí a brutální násilí ve filmu chybí, děti ale možná z toho zabíjení zvířat přece jen dobré spání mít nebudou. Jinak mám ale pocit, že film dokáže zaujmout každého. Alfa mi ze začátku připomínala jakýsi prequel 10 000 př. n. l. od Rolanda Emmericha, vyložené opisování ale nečekejte. Ten 10-tisícový rozdíl jde hodně vidět a potěší, že Hudges zase nabízí jiný pohled do dávné historie. Vizuál je opravdu vládcem tohoto snímku: Hughes si hraje s barvami, nabízí nejzábavnější zpomalovačku od dob 300: Bitva u Thermopyl a na celou krajinu se nádherně dívá a jde vidět, že nejde o green screen. Tady by IMAX projekce určitě stála za to, bohužel mě čekala klasická 2D projekce, která ale zážitek neubírá. Trošku větší problém je s tempem: Film není dlouhý, trvá pouze 97 minut, jakoby ale už u 70 minuty nevěděl co chce vyprávět. První půlka s výcvikem náčelníkova syna se totiž se v druhé půlce změní v již zmíněné navazování přátelství s vlkem a ta druhá polovina bohužel jakoby mohla být výrazně kratší, méně roztahanější a mi mohli dostat delší verzi té první části, která je i bez absence vlka výrazně zajímavější. Trošku také zamrzí, že v druhé půlce vlastně chybí jakékoliv napětí: Keda potká vlka, naváže s ním partnerství, pojmenuje ho Alfa a vydávají se vstříc domovu. Během celé cesty domu ale chybí jakákoliv větší výzva a vše to působí příliš jednoduše na údajně nebezpečnou pravěkou pustinu. Problém jsem měl taky s postavami. Kedha v podání Kodiho Smit-McPhee je ztvárněn velice dobře, postavě ale chybí jakýsi vývoj, kromě čím dál tím lepšího vztahu s vlkem. V první půlce má také problémy se zabitím zvířete... aby následně v druhé půlce začal zabíjet zvířata bez problémů. Nejvýraznějším hráčem kromě Kedhy je pak jeho otec Tau v podání Jóhannese Haukura Jóhannessona, jehož otcovská figura není propracovaná až tak jak by mohla. Pořád je to ale fajn výkon jako u Smit-McPheeho. Nejlepší hercem snímku je ale upřímně představitel vlka Alfy... jehož pravé jméno je ale neznámý. Alfa je překvapivě fajnovým dobrodružstvím s výbornou kamerou a výpravou a trošku temnějším přístupem. Zároveň ale chybí jakýsi šmak a pokus to vše udělat jinak. Je to ale pořád fajn a výtky k tomu, že film není autentický k podobě Evropy před 20 000 lety jsou úplně mimo . Zároveň zamrzí, že ve verzi promítané v Česku chybí vypravěč s hlasem Morgana Freemana, který je evidován v americké promítané verzi. Vyprávění Morgana Freemana totiž vždy dá filmu něco extra. () (méně) (více)

MICHAEL73

V podstatě, co čekat? Jsou lidi, kteří by od toho očekávali akce ve stylu Avengers, ale to budou zklamaní. Alfa je film s jednoduchým a standartním příběhem. Musím, ale pochválit moc pěknou kameru - záběry na nebe ve dne, v noci, jsou pastvou pro oči. Výprava také moc pěkná, vžil jsem se do prostředí 20 000 let staré Evropy. Příběh je, ale standart a nic neobvyklého, což většina lidí nepředpokládá a to je špatně. Já jsem očekával jednoduchý příběh a ten jsem dostal na hezkém podkladu krásné kamery, CGI a výpravy, takže si téměř nemůžu stěžovat. ()

Marze

Ilustrovaná příručka pro děti od 12 let o tom jak začalo přátelství lidí s vlky s modelovou situací sám v divočině. Hlavní hrdina není superman a hlavní roli přenechává vlkovi. Půl hodiny seznamování, poučky buby s počítačovým přestylizovaným pozadím s mnoha kostýmy a maskami (srovnání se Štorchem hrůza...).Jako béčkový kostýmní horor. Děj je předvídatelný a na mě vůbec emočně nefungoval. ()

Davies182

Oblíbený film Stevena Eriksona (občas Půlnoční vlny hadr), který mi často připomínal modernější verzi známého Ohně. Škoda několika vyloženě superhrdinských kousků ústředního mlaďocha: sem tam jsem měl rušivý pocit, že koukám spíš na comics ve stylu 20.000 B.C. než na rodinné drama o prvních pejskařích. ()

• Film byl také natočen v Provinčním parku dinosaurů poblíž Patricie Alberty. (Delock)
  • Plemeno psa se nazývá československý vlčák. (Delock)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz