Slovenský film UHOL POHĽADU režiséra Vlada Balca a scenáristu Ľuboša Jariabku z roku 1984 vypovedá o stále aktuálnom probléme - je možné pravdivo spoznať a postihnúť charakter človeka? Aká tvár sa v skutočnosti skrýva za podobou úspešných a obľúbených ľudí? Tieto otázky si musí klásť študent dokumentárnej réžie Ivan, ktorý si pre svoj absolventský film vybral portrét slávneho organistu, otca svojej priateľky. Oko kamery fanaticky sleduje hodiny života známej kultúrnej osobnosti, jeho súkromné chvíle v nádeji, že sa v dokumente podarí vystihnúť pravdivý obraz. No čoskoro vychádzajú na povrch aj iné "tváre" človeka, ktorého si mladý človek doteraz nesmierne vážil: malé sebecké zlyhania, profesionálne žiarlivosti aj krivdy, strach zo straty pozície. Študent Ivan poznáva, že umelecká pravda o človeku je vždy iba vecou "uhla pohľadu" subjektívnou a nikdy nie definitívnou. V titulnej úlohe filmu sa ako študent réžie Ivan Stoklas predstaví ozajstný budúci režisér, ktorého tvorba razantne zasiahne do slovenskej kinematografie posledného desaťročia - známy a medzinárodne mnohokrát ocenený režisér Martin Šulík. (oficiální text distributora)

Autogram

Hrať na organe je skutočné umenie. Ale pre neznalca často ohromná nuda. Aj tento film, ako (ne)točiť dokument podľa stanovených predstáv, je umenie. V roku 1984 nemohol ťať viac do živého, takže obsahuje len taký jemný konflikt a zvyšné pasáže sú vyplnené hudbou alebo bezcieľným obsahom, a aj 70 minút sa tak zdá veľa. –––– Tak čo s vami? Scenár o jednom, film je o druhom. Ako to máme hodnotiť? ... Tu musíte predviesť, ako zvládnuť vopred stanovený zámer. ()

Hamaradža

Balcov debut asi má svoju poetiku, je jemný, z prostredia filmárom dobre známeho a civilnosťou miestami trochu pripomína ranú tvorbu zanussiho, či kieslowskeho. Narozdiel od nich je však Balcov príbeh pomerne plochý, nezaujímavý, nezáživný - vo svojej dobe je neschopný byť odvážnejší. Následkom toho končí snímok iba ako nudná normalizačná konverzačka, vypĺňajúca celovečernú stopáž pridlhými scénami hrania na organ. Dnes sa ho oplatí pozrieť asi iba kvôli mladému Šulíkovi. ()

ScarPoul

Neukotvenosť, neukotvenosť a zase raz neukotvenosť. Príbeh rozpráva v dvoch rovinách príbeh navzájom poprepletaný, ale výsledok je veľmi tŕpky, nezáživný a vo všetkých " uhľoch pohľadu" nezaujímavý, fádny a nudný. Balco je možno zručný režisér, ktorý dokáže predostrieť kostru príbehu zaujímavým spôsobom, a tak isto vie ako určiť charakter postavy na malom poli, tak aby pôsobili ako tak uveriteľne. Sú zasadené do kontextu, nevybočujú zo svojich charakterov, ale práve preto nemajú nejaký väčší - hlbší presah. To je vlastne veľkou chybou tohto filmu. Žiadny vývin, žiadny posun dopredu, snaha o zobrazenie autenticity reakcií na určité situácie u charakterov vystreľuje v dramatických scénach do prázdna a koniec je ako keby blúdenie po slepej uličke, snažiac sa nájsť aspoň minimálnu satisfakciu, ktorá by diváka túžiaceho po poriadnej dráme skutočne uspokojila. Jediné plus je mladý Šulík a tiež zobrazenie určitých politických postupov, ktorým strarší hrdina prepadol a proti ktorým mladší revoltuje. Podpriemerná snímka, ktorá sa snažila nájsť myšlienku v dobe, ktorá podobným myšlienkam veľmi nepriala. ()

PatoP

Vskutku neviem kde režisér Balco nachádza ľudí do svojich filmov. Sú to postavy, ktoré by sa skôr hodili do filmov dokumentárnych. Dobré herecké obsadenie popredných slovenských hercov môže, a neraz sa to aj stalo, zachrániť priemerný alebo dokonca podpriemerný filmový scenár a režijné spracovanie. Nakoniec aj do divadla chodia diváci na obľúbených a kvalitných hercov. U mňa takéto veľmi podivné obsadzovanie nehercov a ľudí bez akéhokoľvek talentu a typového vyznenia do hraných filmov vyznieva nelogicky a už vopred ma odrádza od sledovania toho ktorého filmu. Skôr mi to pripadá, že si režisér natočil film len sám pre seba a nie pre divákov, ibaže v čase socializmu za štátne a nie za svoje peniaze. Taký je môj uhol pohľadu. ()

Anderton

V kine a s predkomentárom Vlada Balca, ktorému nikto nikdy nerozumie, je to za štyri. Vážne sme nevedeli, čo nás čaká, ale nakoniec sa z Uhľa pohľadu "vyklubala" zaujímavá štúdia na tému.....uhol pohľadu. Je to trochu amatérske, ale na druhej strane aj prekvapivo profesionálne na celovečerný debut a otvára to viaceré otázky svedomia, názorov, generačných postojov a všeličoho iného. Veď poznáte staršie slovenské filmy. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v lokalitách Bratislava, Košice a Vojka. (Raccoon.city)