Blikající světla

Blinkende lygter

Blikajúce svetlá

Komedie / Akční / Krimi

Dánsko / Švédsko, 2000, 109 min

Někdy je prostě potřeba se zastavit a rozhlédnout se. A přesně tohle Torkild ( a nejenom on) tak potřeboval, protože svého dosavadního života má už po krk „Je mi čtyřicet. I o svých narozeninách střílím po lidech. A dostanu jako dárek AK-44.“ Připomenout si svá traumata z mládí taky neškodí a potom vlastně ani nevadí, že příčinou zastávky je porucha auta, které kleklo v tu nejnevhodnější chvíli, kdesi na lesní cestě. A protože prchat pěšky s miliony z krádeže na zakázku a navíc s postřeleným kamarádem dost dobře nejde, může se stát, že zastavení se změní v zakotvení. Žánr si netroufnu kategoricky zařadit a přestože s touhle partou bych nešla krást ani švestky u silnice, bylo mi s nimi moc fajn.(3.4.2006)

Dost dobře jsem se bavil u této dánské černohumorné komedie. Scéna s krávami nemá chybu. Ještě teď se při psaní usmívám, když si na to vzpomenu. Sem tam nějaká ta hlušší místa, ale jinak dobré.(11.7.2015)

Dlho mi doma padal prach na DVD s dánskym filmom, s dosť zvláštným názvom, "Blikajúce svetlá". Nejak som si naň nevedel urobiť chuť, aj keď som prakticky vôbec netušil, o čo pôjde. Teraz som si ho už konečne pozrel a som spokojný. Viac ako spokojný. Je to kvalitne natočený snímok, ktorý má rýchly spád, dobre vykreslené charaktery postáv, ostré dialógy, akurátnu dávku čierneho humoru, ľahko metaforický príbeh, výborné retrospektívne scény ... Film, na ktorý sa dobre pozerá. ****(4.8.2010)

Svěží snímek, který rozesměje a současně vyvolá podivnou směsici seversky zadumaných nálad. Gangsteři - byť jsou to vesměs totální looseři a magoři - po chvíli hraní zahrají na vaše city a vy jim prostě začnete fandit. Snímek o tom, že rozličné životní traumata nechodí po horách, ale po lidech; a často je (bohužel) "chytnete" v samotné "poklidně působící" rodince. Shrnuto a podtrženo: Výborně zpracovaný snímek o tom, že smrádkem se člověk nerodí, ale dospívá v něj a že jen málo věcí je na tomto širém světě ;o) černobílých.(29.5.2004)

Porce černého do absurdity vyhnaného humoru, která prostě nemá chybu. Rozhodně bych nečekal, že útěk party zlodějíčků z dánské Kodaně do Barcelony může nabýt takových rozměrů. Pokřivené charaktery jednotlivých postav bloumající ve svém vlastním světě se uchylují ke zcela neočekávaným rozhodnutím a činům a nikdo si nemůže byt jistý co přijde v dalším okamžiku. Nevím, jestli bych někomu jinému sežral takovou porci „vysoce sofistikovaného infantilního humoru s nádechem výrazně projevované latentní agrese“ °*° Anders Thomas Jensen je borec, vtipnej borec.(6.3.2009)