Válečníci (TV film)

Warriors

Peacekeepers

Drama / Válečný

Velká Británie, 1999, 175 min

Televízne dielo, ktoré napriek svojej natiahnutosti, je kruto silné. Síce v niektorých momentoch pôsobí nepresvedčivo, najmä kvôli malému počtu zvráteností a vojnových zločinov, no tí ktorí pôsobia niekde pridlho sa stávajú až veľmi cynickí a chladní. Taktiež mi nešlo do hlavy, prečo niektorí zostávali doma, keď všade naokolo sa bojovalo, do práce, či do škôl sa nechodilo, zásobovanie viazlo a časom nemali ani čo jesť, no nepoznám vtedajšie reálie až tak dopodrobna, či boli až tak veľmi pripútaní k majetku, k pôde alebo v niečo verili, celkovo však film bol nestranný a napriek tomu, že sa snaží pôsobiť univerzálne, je príznačný vtedajším vojnám, napríklad tej v Juhoslávii, kde sa spočiatku jednotky OSN tomu museli prizerať, či Rwande. Ono, na hrdinov sa hrať aj mohli, no ohrozili by celú misiu OSN a aj svojich spolubojovníkov. Možno teda radšej mohli vyzliecť uniformy a začať pomáhať, no dlho by asi neprežili a ktovie, či by tým tiež neohrozili misiu. Jasné, že to bola chyba vedenia, no chyby sa urobili najmä na začiatku, lebo vraždiace monštrá od seba asi ťažko odtrhnete. Dnes by sa to vyriešilo zbombardovaním vojenských pozícií všetkých strán, no vtedy boli obyčajní vojaci v humánnej dileme, ktorá nedopadla pre mnohých tak v úvodzovkách šťastne, ako tu na konci, ale omnoho horšie. Dôvod prečo som tomu dal plný počet, no nejasám nad tým je, že si viem predstaviť podľa súčasnosti horší film a silnejší, ktorý realitu oholí dohola a bude skôr o nezmyselnom zasahovaní, ktoré funguje, čiže opak tohto a navyše, čo vyrába podobné hrôzy, no aktívne. Predstavím ho v mojom denníku tu na stránke, je to moje pokračovanie k tomuto komentáru, hľadajte ho tam pod nadpisom Bojovníci.(6.8.2013)

Transportéry Warriors a v nich zakonzervovaní "spectators", težce deprimovaní bezmocí jakkoli užitečně zasahovat do válečnýho zvěrstva, v jehož stínu uvadá veškerá lidskost a nakonec zůstane jen ten i hmyzu vlastní pud sebezáchovy... kde se bere touha vytrvat naživu v tomhle absurdně nevyhraněnym světě a jak se s tim vůbec vyrovnat, když zdevastování autobusový zastávky ani podupat něčí předzahrádku nezabírá? Vyvstává na mysli, jestli je pak milosrdnější sebrat život nebo ho nově přivíst do něčeho takovýho. Kdo si chce podobnejma otázkama lámat hlavu i duši, ať Válečníky rozhodně omrkne;) Damian Lewis tradičně v roli vojáka sám o sobě dává tušit nevšední podívanou, důstojník z Titanicu taky úžasnej. Při veškerejch scénách v terénu mi sprintoval mráz nahoru po zádech, až tlačil slzy do očí.(22.4.2012)

Nemám slov. Syrová forma, která je v tomhle případě lepší, než klasické filmové zpracování. Člověk si alespoň uvědomí, jaké malicherné problémy každý den řešíme v tomhle "moderním" světě.(6.4.2010)

Po všech těch obrovských hodnoceních se mi konečně povedlo tento film sehnat a musím uznat, že to byl jeden z nejzajímavějších válečných filmů co jsem viděl. Rozhodně to není nějaká řežba ve stylu "Černého jestřába" ale působivostí se vyrovná všem válečným snímkům, které jsem zatím viděl. Svým způsobem tu není jediná větší bitevní scéna a film se více zaměřuje na všechny zúčastněné osoby a na to jak na ně válka působí. Film vypadá díky povedené ruční kameře velice autenticky a dopomahají tomu i velice dobří (i když většinou spíše neznámí) herci. Je zde spousta působivých scén, díky kterým mě nejednou zamrazilo. Působivé, silné a neobyčejné.(28.12.2007)

Britské jednotky OSN přijedou do Bosny a jediné, co mohou dělat, je sledovat, jak se před jejich očima vraždí, rabuje a vypaluje. Přitom nesmí evakuovat jediného civilistu, leda v pytli, což je bohužel jejich denní chleba. Snímek především vykresluje, jaké otřesné hrůzy, bezmoc a beznaděj museli tito vojáci zažít. Navíc si později přiváží tuto válku domů, což je neméně devastující.(30.3.2007)